Jarosław Zieliński, CEO Welastic, AWS Community Hero
Jarosław Zieliński, CEO Welastic, AWS Community Hero
PODCAST

Kompetencje chmurowe. Od zera do bohatera – ale nie tak szybko

Ostatnie miesiące przyniosły nie tylko wzrost zainteresowania chmurą jako rozwiązaniem technologicznym i biznesowym bieżących wyzwań, ale też przyspieszyły budowę świadomości i decyzji w wielu organizacjach co do przyszłych przedsięwzięć transformacyjnych.

Oznacza to wzrost zapotrzebowania na kompetencje związane z transformacją chmurową. Popyt wyzwala podaż, ale przy takim zapotrzebowaniu łatwo o złudzenie możliwości szybkiej kariery budowanej na tej fali. W rozmowie z Jarosławem Zielińskim, certyfikowanym architektem AWS, posiadaczem tytułu AWS Community Hero, współzałożycielem i CEO firmy Welastic zgadzamy się, że warto zburzyć kilka mitów i unikać uproszczeń, dla dobra samych (przyszłych) specjalistów jak i firm. Z naszej rozmowy dowiesz się:

  • Jak definiujemy kompetencje chmurowe? To nie tylko technologia. Nie możemy sprowadzać transformacji chmurowej tylko do architektury, choć jest kluczowym elementem. Jakich kompetencji Twoim zdaniem będą potrzebować organizacje – technicznych i miękkich.
  • Kim jest architekt rozwiązań chmurowych? Jakie są fazy jego rozwoju – nie chodzi tutaj o przygotowanie do egzaminu, ale o ścieżkę praktyczną, gdzie certyfikat jest tylko pewnym kamieniem milowym.
  • Certyfikaty nie budują rozwiązań, to przede wszystkim doświadczenie. Jak długo buduje się takie doświadczenie i w jakich krokach, aby być samodzielnym architektem w dużych projektach? Nie zostaniemy architektem po jednym kursie!
  • Na pełne spektrum kompetencji chmurowych składa się kilka obszarów: poza architekturą typowo development, devops, data / big data, administracja itd. Jak one są powiązane? Czy warto iść w stronę certyfikacji wertykalnych (wszystkie certyfikaty danego dostawcy) lub horyzontalnych (architekt 3 największych chmur)?
  • Demitologizacja i najlepsze praktyki: jak wejść na ścieżkę profesjonalisty rozwiązań chmurowych mając rożne punkty początkowe kariery, np. inżynier, praktyk IT vs profil nie-inżynierski.

UWAGA: Materiał bonusowy!

Planujesz rozwój swoich kompetencji chmurowych? Do pobrania przygotowany przez Jarosława Zielińskiego materiał „Kompetencje chmurowe: od zera do bohatera – krok po kroku” pozwalający na self-assessment własnych kwalifikacji i zaplanowanie własnego rozwoju. Zapisując się na newsletter otrzymasz email z linkiem do pobrania pliku PDF.

Zapisz się na newsletter Cloud Forum

Tak, chciałbym/abym otrzymywać od Cloud Forum najnowsze informacje drogą elektroniczną, w tym w szczególności w formie dedykowanego Newslettera. Zostałem/am poinformowany/a, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie.


Chmura Migracja TransformacjaSubskrybuj nasz podcast Chmura > Migracja > Transformacja
posłuchaj również tutaj:

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: