Gartner MQ - Cloud IaaS
INFRASTRUKTURA

Gartner potwierdza liderów infrastruktury chmurowej w roku 2019

Firma analityczna Gartner opublikowała w lipcu b.r. roku aktualną wersję Magic Quadrant dla obszaru infrastruktury chmury jako usługi (Cloud Infrastructure as a Service). Podobnie jak w ubiegłorocznym zestawieniu znalazło się w nim miejsce dla sześciu globalnych dostawców hiperskalowych.

Gatner określa usługi IaaS jako „ustandaryzowane, wysoce zautomatyzowane, świadczone w oparciu o zasoby obliczeniowe, pamięci masowej i transferu sieciowego będące własnością usługodawcy i są oferowane klientowi na żądanie”.

W swoim zestawieniu firma analityczna, podobne jak w roku ubiegłym, uwzględnia sześciu dostawców infrastruktury chmurowej. Są to Alibaba Cloud, Amazon Web Services, Google Cloud, IBM, Microsoft i Oracle. Zgodnie ze swoją praktyką zestawia mocne i słabe strony każdego z nich oraz stosuje mierniki pozwalające ocenić kompletność wizji wraz ze zdolnością jej realizacji. Uzyskany wynik decyduje o umieszczeniu w jednej z czterech kategorii: liderzy, pretendenci, wizjonerzy i gracze niszowi.

Pomiędzy liderami a graczami niszowymi

W przypadku tego konkretnego „Magicznego Kwadratu” Gartner podzielił dostawców tylko na dwie grupy: liderów oraz graczy niszowych. Do liderów – co raczej nie jest zaskoczeniem – zaliczeni zostali Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure i Google Cloud.

Gartner określa liderów jako dostawców, którzy wyróżniają się skalą oferty (hyperscale) pozwalającej na strategiczną adopcję przez organizacje, oraz posiadających ambitną mapę drogową dalszego rozwoju. Z kolei gracze niszowi to dostawcy, którzy są zazwyczaj doskonałą opcją dla konkretnych przypadków użycia lub w konkretnych regionach geograficznych, w których operują, zatem należy ich postrzegać jako wyspecjalizowanych dostawców usług infrastruktury chmurowej.

Nie należy również postrzegać niszowego dostawcy rozwiązań jako słabszego; usługi takiego dostawcy są zazwyczaj bardziej dostosowane do określonego obszaru rynku IaaS.

Choć lista dostawców oraz ich podział na poszczególne ćwiartki MQ jest identyczny jak w roku 2018 to różnią się dokładnym usytuowaniem w ramach ćwiartki, które jest pochodną oceny wizji oraz jej realizacji.

 

Znacząca różnica między liderami a graczami niszowymi

AWS, Microsoft Azure i Google Cloud dominują na rynku chmury publicznej. Dysponują zasobami i środkami finansowymi na inwestycje w rozwój usług chmurowych w kilku wymiarach (funkcjonalnym, geograficznym, etc.) w skali nieosiągalnej przez jakikolwiek inną organizację (stąd określenie ich jako dostawcy hiperskalowi – z ang. hyperscale). Dostarczają usług wielofunkcyjnych, integrując wiele dziedzin technologii, przeznaczonych dla największych firm i przedsiębiorstw, bez ograniczenia co do obszarów działalności. Czołowe miejsca niezmiennie zajmują AWS i Microsoft, jednak Google Cloud zanotował lekkie przesunięcie w górę ze względu na zauważalny postęp, jeśli chodzi o gotowość do kompleksowego wspierania największych przedsiębiorstw.

Z kolei dostawcy, którzy znaleźli się w ćwiartce „graczy niszowych” zdaniem Gartnera zdecydowanie odstają od liderów IaaS czy to z powodu niedostatecznej dojrzałości swoich rozwiązań chmurowych, czy też z obejmując tylko określony wycinek rynku. Kolejno:

  • IBM jest oceniane negatywnie za powolny rozwój, wykluczający bezpośrednią rywalizację z liderami;
  • Alibaba Cloud koncentruje się głównie na rynku chińskim IaaS i nie poczynił jak dotąd znaczących postępów w ekspansji geograficznej;
  • Oracle wciąż koncentruje się na przenoszeniu do chmury klientów związanych z bazami danych Oracle.

Firma analityczna przewiduje, że różnica pomiędzy liderami a pozostałymi dostawcami w najbliższych latach pozostanie w stagnacji lub nawet się powiększy.

Ewolucja usług IaaS

Jak podkreśla Gartner w opublikowanym opracowaniu, rynek IaaS z roku na rok dojrzewa, a przychody z rosną szybko. Większość tych przychodów jednak trafia (przynajmniej na razie) do AWS i Microsoft ze względu na ich wszechstronną ofertę dla różnych branż. Google pozostaje nieco w tyle pod względem przychodów i adopcji wśród klientów korporacyjnych, ale poprawia sukcesywnie swoją pozycję na rynku IaaS.

Dominacja tych trzech dostawców nie jest nowym trendem, od lat są wiodącymi innowatorami technologicznymi, inwestującymi w wielkoskalowe usługi chmury publicznej i IaaS. Wg Gartnera ich dynamika niejako zmusza pozostałych dostawców IaaS do koncentracji na konkretnych niszach, branżach czy regionach.

Czy jednak problemy z niezawodnością i dostępnością kilku największych dostawców, jakie miały miejsce w latach 2018 – 19, mają potencjał do zmiany krajobrazu na rynku usług IaaS? Zależy to od poziomu frustracji klientów i zdolności dostawców do rozwiązywania ich problemów.

gartner iaas 2019 magic quadrant

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: