Cloud storage HPE
INFRASTRUKTURA OKIEM CIO

HPE Alletra – stworzona z myślą o chmurze pamięć masowa napędzana przez AMD EPYC

HPE Alletra to nowa kategoria pamięci masowej, która uwalnia od złożoności i zapewnia zalety operacyjne oraz użytkowe chmury, niezależnie od miejsca przechowywania danych. Teraz dzięki procesorom AMD EPYC oferuje jeszcze większą wydajność w porównaniu do poprzednich generacji macierzy HPE.

O zaletach oferowanych przez HPE Alletra z procesorami AMD i wyzwaniach, na jakie odpowiada, rozmawiamy z Piotrem Drągiem, Storage Category Managerem w Hewlett Packard Enterprise i Adamem Tomczakiem, Enterprise Channel Managerem CEE & Middle East w AMD.

 

Skąd się wzięła HPE Alletra? Jakie wyzwania doprowadziły do jej zaprojektowania i wprowadzenia na rynek?

Piotr Drąg, HPEPiotr Drąg: Z punktu widzenia biznesu dane nigdy wcześniej nie miały większej wartości. Dzisiaj transformują biznes, przyspieszają innowacje, poprawiają jakość obsługi klienta, pozwalają zwiększać efektywność. Obsługa rosnących ilości danych powodowała jednak coraz większą złożoność infrastruktury i narastające trudności z zarządzaniem. Jednocześnie wszyscy chcą dostępu do zasobów w taki sam sposób, jak w chmurze publicznej – na żądanie. Każdy oczekuje, że infrastruktura będzie dopasowywać się do zmieniających się potrzeb. Podobnie jak opłaty, które mają być naliczane za faktyczne zużycie zasobów IT. I wszyscy chcą, żeby taki model obowiązywał niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z danymi w chmurze publicznej, czy przechowywanymi lokalnie.

I to wszystko doprowadziło do stworzenia HPE Alletra, która powstała jako rozwiązanie dla aplikacji stworzonych z myślą o chmurze, tzw. cloud-native, które można umieścić we własnym centrum danych albo w kolokacji. Przy tym oferuje zarządzanie każdą ilością systemów poprzez chmurową konsolę DSCC – Data Service Cloud Console, która pozwala wyeliminować złożoność i wszelkie silosy, nie tylko w obszarze pamięci masowej, ale w skali całego centrum przetwarzania danych. Oferuje bowiem zunifikowane zarządzanie danymi w modelu usługowym – „as a service”.

A jak to się stało, że HPE Alletra zaczęły teraz napędzać procesory AMD EPYC?

Adam Tomczak HPEAdam Tomczak: Po krótkiej nieobecności na runku technologii dla centrów danych AMD powróciło, wprowadzając rewolucyjną architekturę tzw. SoC, czyli System on the Chip, pozwalającą efektywnie odpowiadać na wyzwania oraz zapotrzebowania na moc obliczeniową dziś, a także w przyszłości. Dziś procesory AMD EPYC oferują od 8 do 64 rdzeni i najwyższą wydajność per core na rynku, 128 linii PCIe generacji 4, obsługują do 4TB RAM, posiadają do 8 kanałów pamięci DDR4, co czyni je niezrównanymi pod względem wydajności. Duża liczba linii PCI oraz zastosowanie PCIe®4 pozwoliły na podwojenie wydajności. Między innymi ten element umożliwia tworzenie rozwiązań „All NVMe” jak HPE Alletra.

Wydajność procesora jest bardzo istotna w rozwiązaniach pamięci masowych, ponieważ podczas skalowania przestrzeni to kontrolery stają się wąskim gardłem, które ogranicza szybkość działania całego rozwiązania. Procesory AMD EPYC pozwoliły wyeliminować ten problem. W efekcie HPE Alletra 6000 z procesorami AMD może przykładowo obsłużyć nawet do 54 węzłów SAP HANA i maksymalnie w przypadku HPE Alletra 6090 nawet 216 takich węzłów.

Jak to wszystko wpłynęło na możliwości HPE Alletra? Na czym polegają dzisiaj jej główne przewagi?

Piotr Drąg: Zwłaszcza w kontekście chmury publicznej warto zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie: dostępność i wydajność. HPE Alletra 6000 oferuje dostępność na poziomie 6 dziewiątek. Osiągnięcie takiego poziomu dostępności w chmurze publicznej jest albo niemożliwe, albo bardzo, bardzo kosztowne, o wiele bardziej kosztowne niż uruchomienie HPE Alletra we własnej serwerowni lub u partnera kolokacyjnego.

Po drugie, w chmurze publicznej trudno także zagwarantować określony poziom wydajności. Oczywiście wybierając chmurę, mamy zapewnienie o deklarowanej wydajności, ale nie jest ona gwarantowana. Otrzymujemy gwarancję średniej wydajności, przykładowo 10 tys. IOPS. Jednak może się zdarzyć, że wtedy, kiedy akurat potrzebujemy tych 10 tys. IOPS, otrzymujemy np. połowę. I odwrotnie – mamy 10 tys., kiedy akurat wystarcza nam 2 tys. Z technologicznego punktu widzenia zwyczajnie nie jest łatwe zapewnienie idealnego przydzielenia zasobów przy tak wielkiej liczbie użytkowników, jak to ma miejsce w chmurze publicznej. W skali miesiąca średnia wydajność się zgadza, ale może być to uznane za wąskie gardło. W przypadku HPE Alletra 6000 nie mamy tego problemu. Kontroler, dzięki procesorom AMD EPYC, nie jest w żadnym wypadku wąskim gardłem.

Zapomnij o posiadaniu i utrzymywaniu infrastruktury IT, wybierz HPE Alletra i korzystaj z niej jako usługi:

SPRAWDŹ

 

Czy HPE Alletra to jedyne rozwiązanie dla centrów danych napędzane przez procesory AMD EPYC?

Adam Tomczak: Zdecydowanie nie. jest przede wszystkim stosowane bardzo szeroko w centrach danych, tak tych data centre klientów, jak i w mega data centrach dostawców chmury publicznej. Jedną z głównych przyczyn lawinowo rosnącego zapotrzebowania na rozwiązania oparte o AMD EPYC jest ich wartość – rozwiązania bazujące na AMD EPYC znacząco obniżają koszty utrzymania data centre, chociażby ze względu na fakt, iż serwer z 1 lub 2 AMD EPYC może spokojnie zastąpić platformy 2P lub 4P. Kolejne korzyści to możliwości oszczędności na licencjonowaniu, można by długo wymieniać. Kolejną przewagą AMD EPYC jest bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Fundamentalnie ważny element tak w rozwiązaniach „on-prem”, jak i rozwiązanych chmurowych. Unikatowa technologia pozwala na szyfrowanie danych będących w użyciu, zabezpieczając warstwę nazywaną „data in use”. Jesteśmy niezwykle dumni, że HPE wykorzystuje nasze procesory w swoim flagowym rozwiązaniu pamięci masowej. Co ciekawe, w portfolio pamięci masowej HPE zarówno HPE Alletra, jak i HPE StoreOnce zbudowane są na płycie głównej bardzo dobrze znanego DL385!

Piotr Drąg: AMD EPYC to innowacyjna technologia, zapewniająca rewolucyjną wydajność. Dlatego doskonale sprawdza się jako część stosu technologicznego dHCI, czyli zdezagregowanej infrastruktury hiperkonwergentnej. Budując infrastrukturę dHCI, możemy zacząć od dwóch serwerów oraz właśnie HPE Alletra. To sprawia, że próg wejścia w tę technologię jest stosunkowo niski. Co więcej, z finansowego punktu widzenia możemy znacznie ograniczyć koszty zakupu licencji VMWare, korzystając z bardzo wydajnych jednoprocesorowych serwerów HPE Proliant opartych o procesory AMD. Ponadto dostępne są np. serwery HPE Proliant DL325 o wysokości 1U, co znacznie pozwala ograniczyć miejsce w serwerowni, przy zachowaniu wysokiej wydajności całego rozwiązania.

 

Poznaj najważniejsze cechy HPE Alletra, platformy pamięci masowych zarządzanych z chmury

ZOBACZ

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: