INFRASTRUKTURA WYDARZENIE

Google Distributed Cloud, nowe portfolio rozwiązań dla własnego centrum danych, sieci brzegowej i chmury

Aby organizacje mogły wykorzystywać zalety chmury pomimo tych ograniczeń, Google podczas konferencji Google Cloud Next ‘21 przedstawił Google Distributed Cloud – portfolio rozwiązań składające się ze sprzętu i oprogramowania, które rozszerza infrastrukturę Google do rozwiązań brzegowych (edge) i własnych centrów danych.

Nie wszystkie zasoby mogą zostać od razu lub w całości przeniesione do chmury publicznej, ze względu na takie czynniki jak: zgodność z przepisami (compliance), potrzeby związane z suwerennością danych dla danej branży czy lokalizacji, niskie opóźnienia, lokalne wymagania dotyczące przetwarzania danych albo z konieczności pracy blisko innych usług.

Aby organizacje mogły wykorzystywać zalety chmury pomimo tych ograniczeń, Google przedstawia Google Distributed Cloud – portfolio rozwiązań składające się ze sprzętu i oprogramowania, które rozszerza infrastrukturę Google do rozwiązań brzegowych (edge) i własnych centrów danych. 

W zależności od potrzeb organizacji, Google Distributed Cloud można uruchomić w wielu lokalizacjach:

  1. Sieć brzegowa Google – klienci mogą skorzystać z ponad 140 lokalizacji sieci brzegowych Google na całym świecie.
  2. Sieć brzegowa operatora – klienci mogą korzystać z sieci brzegowej operatora i czerpać korzyści z usług 5G/LTE oferowanych przez czołowych partnerów Google – dostawców usług telekomunikacyjnych (CSP). Sieć brzegowa operatora jest zoptymalizowana pod kątem rygorystycznych wymagań aplikacji w zakresie niskich opóźnień oraz przepustowości.
  3. Sieć brzegowa klienta – wsparcie obsługi sieci brzegowych klienta albo lokalizacji zdalnych, takich jak sklepy detaliczne, hale fabryczne lub oddziały, które wymagają zlokalizowanych obliczeń i przetwarzania bezpośrednio w lokalizacjach brzegowych.
  4. Centra danych klientów – obsługa centrów danych i obiektów kolokacyjnych należących do klientów w celu spełnienia rygorystycznych wymagań w zakresie bezpieczeństwa i prywatności danych oraz modernizacji wdrożeń lokalnych, przy zachowaniu zgodności z przepisami.

Google Distributed Cloud

Google Distributed Cloud został zbudowany na opensource’owej platformie Anthos, która ujednolica zarządzanie infrastrukturą i aplikacjami w lokalizacjach lokalnych, brzegowych i w wielu chmurach publicznych, oferując jednocześnie spójne, skalowalne działanie. Google Distributed Cloud korzysta z globalnej infrastruktury, która zapewnia najwyższy poziom wydajności, dostępności i bezpieczeństwa, podczas gdy Anthos działający na sprzęcie zarządzanym przez Google u klienta lub w lokalizacji brzegowej stanowi platformę usługową, na której można bezpiecznie i zdalnie uruchamiać aplikacje. Korzystając z Google Distributed Cloud, klienci mogą migrować lub modernizować aplikacje i przetwarzać dane lokalnie za pomocą usług Google Cloud, takich jak bazy danych, uczenie maszynowe, analityka danych i zarządzanie kontenerami. Klienci mogą również wykorzystywać usługi innych firm od wiodących dostawców w swoim własnym, dedykowanym środowisku. W momencie uruchomienia usługi, będzie ona wspierana przez takich partnerów jak Cisco, Dell, HPE i NetApp.

Pierwsze produkty, jakie prezentuje Google w ramach tego portfolio, to Google Distributed Cloud Edge i Google Distributed Cloud Hosted.

Google Distributed Cloud Edge

Google Distributed Cloud Edge, dostępne od dzisiaj w wersji przedpremierowej, to usługa w pełni zarządzana, dzięki której infrastruktura i usługi Google Cloud mogą być bliżej miejsc, w których generowane i wykorzystywane są dane. Google Distributed Cloud Edge umożliwia uruchamianie funkcji 5G Core i sieci radiowej (RAN) w sieci brzegowej, obok aplikacji korporacyjnych, aby obsługiwać najważniejsze zastosowania, takie jak rozpoznawanie obrazów i przetwarzanie brzegowe Google AI (edge inferencing).

Google Distributed Cloud Edge jest przeznaczone do lokalnego przetwarzania danych, obsługi obciążeń obliczeniowych z niskim opóźnieniem, modernizacji środowisk lokalnych oraz wdrażania prywatnych rozwiązań 5G/LTE w różnych branżach. Dzięki temu np. sprzedawcy detaliczni mogą udostępniać aplikacje w lokalizacji sieci Google, co pozwala zespołom pracującym w sklepach skupić się na klientach i samym biznesie, a nie na kwestiach związanych z IT.

Usługa ta bazuje na rozwiązaniach telekomunikacyjnych Google i umożliwia dostawcom usług internetowych uruchamianie zasobów z wykorzystaniem technologii od firm Intel i NVIDIA dla nowych potrzeb sieci 5G i brzegowej. Google Distributed Cloud Edge pozwala również niezależnym dostawcom oprogramowania (ISV), twórcom aplikacji, analitykom danych i naukowcom na szybkie oraz efektywne wprowadzanie innowacji oraz skalowanie.

Google Distributed Cloud Edge jest uzupełnieniem ogłaszanych już wcześniej globalnych, strategicznych partnerstw z firmami Ericsson i Nokia w celu wprowadzania nowych rozwiązań opartych na oprogramowaniu 5G core działającemu w chmurze oraz rozwoju sieci brzegowej jako platformy usług biznesowych dla przedsiębiorstw.

Google Distributed Cloud Hosted

Druga nowa usługa – Google Distributed Cloud Hosted – została zaprojektowana z myślą o wrażliwych zasobach i bazuje na wizji cyfrowej suwerenności, którą Google nakreślił w zeszłym roku. Jej celem jest wspieranie klientów z sektora publicznego oraz podmiotów komercyjnych, które mają surowe wymagania dotyczące rezydencji danych, bezpieczeństwa lub prywatności.

Usługa Google Distributed Cloud Hosted zapewnia bezpieczny i pewny sposób na modernizację wdrożenia lokalnego, niezależnie od tego, czy organizacja przeprowadza je samodzielnie, czy zdecyduje się na hosting za pośrednictwem zaufanego partnera. Google Distributed Cloud Hosted w żadnym momencie nie wymaga połączenia z Google Cloud  do zarządzania infrastrukturą, usługami, API czy narzędziami, a do przeprowadzania operacji wykorzystuje lokalną płaszczyznę sterowania dostarczaną za pośrednictwem platformy Anthos. Google Distributed Cloud Hosted będzie dostępny w wersji przedpremierowej w pierwszej połowie 2022 roku.

Dodatkowo, aby wyjść naprzeciw potrzebom klientów i rządów w całej Europie, Google rozwija również ofertę zaufanych partnerów w ramach inicjatywy Cloud. On Europe’s Terms. Partnerzy ci zapewnią rządom i przedsiębiorstwom najwyższy poziom cyfrowej suwerenności, bez kompromisów dla funkcjonalności czy tempa innowacji. Dwa z naszych pierwszych partnerstw to T-Systems w Niemczech i OVHcloud we Francji.

Infrastruktura chmurowa dopasowana do zmieniających się potrzeb

Oprócz budowania prawdziwej chmury rozproszonej, Google Cloud pracuje także nad udoskonalaniem swojej podstawowej infrastruktury – możliwości obliczeniowych, sieciowych i pamięci masowej.

W tym roku Google Cloud rozbudował swoją globalną infrastrukturę, otwierając cztery nowe regiony w Warszawie, Delhi, Melbourne i Toronto. Obecnie Google Cloud dysponuje 28 regionami na całym świecie, co sprawia, że jest największą siecią o najniższych opóźnieniach wśród dostawców chmur hiperskalowych. W przyszłości usługi chmurowe Google dostępne będą też w takich lokalizacjach, jak Berlin-Brandenburg, Santiago, Paryż, Mediolan, Turyn, Madryt, Arabia Saudyjska, Izrael i Columbus w stanie Ohio. W połączeniu z ponad 140 najnowocześniejszymi lokalizacjami architektury sieci brzegowej na całym świecie, regiony Google Cloud zapewniają klientom niezbędne usługi, pojemność i wydajność.

Google kontynuuje również rozbudowę sieci poprzez inwestycje w kable podmorskie, które poprawiają dostęp do usług. Z kablem Firmina, który połączy wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych z trzema lokalizacjami w Ameryce Południowej, Google dokonał już w sumie 19 inwestycji w kable podmorskie. Wszystko to pozwala dostarczać klientom Google Cloud prawdziwie transformacyjną infrastrukturę dla biznesu.

Regiony GC PlatformSieci skoncentrowane na usługach

Google rozwija również możliwości sieci skoncentrowanych na usługach, aby upraszczać jak najwięcej procesów. Dla organizacji korzystających z połączeń międzysieciowych, sieci VPN i SD-WAN, Networking Connectivity Center zapewnia scentralizowany model zarządzania oraz monitorowanie i wizualizację za pośrednictwem Network Intelligence Center. Dzięki Private Service Connect partnerzy i klienci, tacy jak Bloomberg, MongoDB i Elastic, mogą teraz łatwo łączyć swoje usługi, bez konieczności konfigurowania sieci bazowej.

Przedsiębiorstwa posiadające  zasoby zarówno lokalnie, jak i w chmurze, mogą wykorzystać hybrydowe równoważenie obciążeń do bezpiecznej optymalizacji dostarczania aplikacji. Aby ułatwić wykrywanie i zapobieganie atakom złośliwych botów, Google zintegrował reCAPTCHA Enterprise z Cloud Amor. Wraz z Cloud IDS, rozproszona architektura sieci brzegowej jest wzmocniona najlepszymi w swojej klasie zabezpieczeniami.

Wiodąca w branży moc obliczeniowa

Google Cloud oferuje dostęp do najnowszych, wysokowydajnych usług obliczeniowych, takich jak Compute Engine, skonfigurowany z maszynami wirtualnymi Tau, które są zbudowane na procesorach AMD i zoptymalizowane pod kątem obciążeń skalowalnych. Maszyny wirtualne Tau oferują o 42% lepszy stosunek wydajności do ceny w porównaniu z maszynami wirtualnymi ogólnego przeznaczenia od dowolnego z wiodących dostawców chmur publicznych.

Google ogłasza również nowe maszyny wirtualne Compute Engine Spot w wersji przedpremierowej. Spot VMs oferują klientom wyższy poziom gwarantowanych minimalnych oszczędności i większą przewidywalność cenową niż w ofertach od jakiegokolwiek innego wiodącego dostawcy chmury.

Zarówno maszyny wirtualne Tau jak i maszyny wirtualne Spot są obsługiwane przez Google Kubernetes Engine (GKE).

Aby dowiedzieć się więcej o nowościach, które zostały ogłoszone podczas Google Cloud Next ’21, zapraszamy do zapoznania się z materiałami na stronie wydarzenia.

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: