Odc. 1 Miesiąc w Chmurach: Sierpień 2020
MIESIĄC W CHMURACH

#1 Miesiąc w Chmurach: Wyrok Schrems II, Warszawa podbija rynek data center

Wrzesień – początek nowego. Tutaj, początek nowego cyklu rozmów na żywo podczas których z Michałem Jaworskim, CEO Chmurowisko.pl będziemy każdego miesiąca podsumowywać najistotniejsze (naszym zdaniem) wydarzenia ze świata technologii chmurowych, uwzględniając zarówno wymiar technologiczny jak i nie mniej ważne aspekty biznesowe, organizacyjne, prawne czy kompetencyjne.

Wakacje zdominowała tematyka tzw. wyroku w sprawie Schrems II, w którym Trybunału Sprawiedliwości UE odnosi się do transferów danych osobowych poza granice EEA, w szczególności do USA. Z dnia na dzień wpłynął na zgodność z prawem działania organizacji i aplikacji, zwłaszcza tych działających w chmurze. Wspólne oświadczenie Komisarza UE Didiera Reyndersa i Sekretarza Handlu USA Wilbura Rossa w tej sprawie zawiera ogólną deklarację, że Departament Handlu USA i Komisja Europejska rozpoczęły dyskusje mające na celu „ocenę możliwości uaktualnienia dwustronnych ram ochrony prywatności.”

Aby było ciekawiej, Austriacka organizacja non-profit NOYB złożyła 101 skarg do unijnych organów ds. ochrony danych osobowych, właśnie w trybie wyroku ws. Schrems II. A wśród nich znajdziemy spółki z Polski: PKO BP, Interia.pl, TVN, TVP i Jakdojade.pl.

Jest też optymistyczny akcent minionego miesiąca dotyczący Polski. Warszawa znalazła się w centrum uwagi inwestorów data center. Wg firmy Cushman & Wakefield już nie tylko FLAP-D są preferowanymi lokalizacjami centrów danych (Frankfurt, Londyn, Amsterdam, Paryż, Dublin). Wśród wschodzących lokalizacji jest również Warszawa, która w przeciągu najbliższych 5-10 lat zanotuje 4. największy wzrost (z 9 rozpatrywanych lokalizacji) pod względem mocy uruchomionych centrów przetwarzania danych. Perspektywy dla branży, wyzwania, zapotrzebowanie na kompetencje…. o tym wszystkim w rozmowie z Michałem Jaworskim.

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: