odc 4. Miesiąc w Chmurach: Listopad 2020
MIESIĄC W CHMURACH

#4 Miesiąc w Chmurach: chmura w bankowości i AWS przystępujący do GAIA-X

Listopadowe subiektywne podsumowanie miesiąca w duecie Michał & Jacek, tym razem bez “łamiących” wiadomości, ale wypełnione rozważaniami na temat chmury w bankowości, w tym nagroda w konkursie CIONET dla Vodeno oraz jak “hiperskalerzy” wychodzą naprzeciw działaniom UE w kierunku zapewnienia suwerenności danych (AWS przystępuje do GAIA-X).

Choć Komunikat UKNF ws. przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze publicznej i hybrydowej dał zielone światło dla chmury w bankach, ruch w tym kierunku jest raczej ostrożny – a jeśli już się odbywa to instytucje jak dotąd rzadko się chwalą konkretami. O jednym wyjątku wspomina Michał.

Mamy również przykład platformy Vodeno (Vodeno Cloud Platform), będącej fundamentem w pełni cyfrowego banku Aion, która co prawda została laureatem nagrody Digital Excellence CIONET, ale jej obecność medialna nie jest na takim poziomie, na jaki zasługuje. A jest to polska firma, która w partnerstwie z Google Cloud oferuje platformę bankową całkowicie w chmurze – jako jedna z pierwszych na świecie!

Pomimo deklarowanych wysiłków po obu stronach oceanu (Atlantyk przyp. red.) aby doprowadzić do nowego porozumienia ws. transferu danych między UE i USA, hiperskalerzy nie poprzestają na wierze w szczere intencje i sprawność działania obu administracji i podejmują własne działania. Stąd – dość szybko i zaskakująco – AWS poinformował o przystąpieniu do inicjatywy GAIA-X natomiast Google Cloud i OVHcloud poinformowały o zawarciu porozumienia o współpracy.

Listopad w Chmurach -> zapraszam na subiektywną dyskusję.

Oglądaj na YouTube

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: