Kolejny dowód na skuteczne wdrażanie filozofii „współpraca zamiast rywalizacji”, którą realizuje CEO Microsoftu, a której beneficjentami są przede wszystkim klienci. Po „braterskiej adaptacji” Linuksa (Linux on Azure) i partnerstwie otwartych danych z SAP i Adobe nadszedł czas na interoperacyjność chmur Azure i Oracle Cloud.
Microsoft i Oracle ogłosiły nowy sojusz, dzięki któremu obie firmy umożliwią łączenie i współpracę swoich platform chmurowych (connectivity) poprzez bezpośrednie połączenie sieciowe, dzięki czemu przedsiębiorstwa będą mogły bezproblemowo zarządzać obciążeniami i danymi między obiema platformami. Porozumienie obejmuje nie tylko kwestie connectivity ale również interoperacyjności w zakresie tożsamości.
To dość nietypowy, nawet zaskakujący sojusz dwóch zasadniczo konkurencyjnych chmur. Z drugiej strony jednak Oracle zdaje sobie również sprawę, że prawdopodobnie nie będzie w stanie osiągnąć samodzielnie w najbliższym czasie skali i udziału w rynku porównywalnych z AWS, Azure lub Google Cloud. W przypadku Oracle porozumienie oznacza, że użytkownicy Oracle Cloud Infrastructure (OCI) mogą uruchamiać usługi takie jak Oracle E-Business Suite czy Oracle JD Edwards na platformie Azure, korzystając jednocześnie z bazy danych Oracle w ramach OCI, chociaż oczywiście klienci Azure będą również mogli nadal uruchamiać swoje bazy danych Oracle w chmurze Azure.
Przedstawiciele Oracle i Microsoft komentują porozumienie:
Don Johnson, Executive VP Oracle, odpowiedzialny za OCI
„Oracle Cloud oferuje kompletny pakiet zintegrowanych aplikacji do wsparcia sprzedaży, usług, marketingu, zasobów ludzkich, finansów, łańcucha dostaw i produkcji, a także wysoce zautomatyzowaną i bezpieczną infrastrukturę 2-giej generacji z bazą danych Oracle Autonomous Database. Oracle i Microsoft od dziesięcioleci odpowiadają na specyficzne potrzeby klientów korporacyjnych. Dzięki temu sojuszowi nasi wspólni klienci mogą migrować pakiet działających aplikacji do chmury bez konieczności znacznej przebudowy ich architektury, co korzystnie wpłynie na inwestycje, których już dokonali.”
Scott Guthrie, Executive VP Microsoft, odpowiedzialny za Cloud & AI
„Jako chmura pierwszego wyboru dla przedsiębiorstw, na co wskazuje ponad 95% firm z listy Fortune 500 korzystających z platformy Azure, zawsze koncentrowaliśmy się przede wszystkim na pomaganiu naszym klientom na drodze cyfrowej transformacji. Dzięki swojemu doświadczeniu firma Oracle w tym sojuszu jest to dla nas naturalnym partnerem, ponieważ możemy pomagać naszym wspólnym klientom przyspieszyć migrację aplikacji i baz danych do chmury publicznej.”
Na razie bezpośrednie połączenie między dwoma chmurami jest ograniczone do centrum danych Azure US East i Oracle Ashburn. Obydwie firmy planują rozszerzyć ten sojusz na inne regiony w przyszłości, choć na chwilę obecną są wstrzemięźliwe na temat szczegółów. Obsługują aplikacje takie jak JD Edwards EnterpriseOne, E-Business Suite, PeopleSoft, Oracle Retail i Hyperion na Azure w połączeniu z bazami danych Oracle, takimi jak RAC, Exadata i Oracle Autonomous Database działającymi w Oracle Cloud.
Kto jest wygranym?
Przyglądając się temu, jak zawiązany sojusz może zaważyć na dalszym kursie zarówno Microsoftu, jak i Oracle, analityk technologiczny Patrick Moorhead powiedział ZDNet , że jego zdaniem to Microsofy i Azure są wygranymi w tym układzie.
„Oracle ma trudności i nie nadąża z ofertą usług w chmurze. Ma nadzieję, że dzięki partnerstwu z Azure zabezpieczy się przed ucieczką klientów ze swoich platform bazy danych i aplikacji. Oracle odpowiada na słuszne zarzuty klientów, że jego infrastruktura jest kosztowna, nie skaluje się wystarczająco i nie nadąża za rozwojem technologicznym. Oracle wcześniej naliczał opłaty klientom za licencje, jeśli obciążenia nie działały na OCI, ale na Azure to już nie jest przypadek: klienci mogą przenieść swoje aktualne licencje Oracle po aktualnych cenach na Azure.”
Przytaczane przez Oracle typowe przypadki użycia dla wdrożeń multicloud obejmują dwa warianty:
- aplikacje działają w osobnych chmurach z kontrolą spójności i współdzieleniem danych: w tym podejściu klienci mogą w pełni wdrożyć aplikacje w jednej z chmur do wyboru, korzystając ze wspólnego zarządzania tożsamością, SSO i możliwości udostępniania danych między chmurami na potrzeby analityki lub innych procesów pomocniczych.
- aplikacje obejmują obie chmury, zwykle z warstwą bazy danych oraz warstwami aplikacji i webową w różnych chmurach: wykorzystanie połączenia o niskiej latencji między chmurami pozwala klientom wybrać preferowane komponenty dla każdej aplikacji, umożliwiając pojedynczą spójną aplikację z osobnymi częściami działającymi w obu chmura zoptymalizowana dla każdego stosu technologii.
Jak to działa
Oracle i Microsoft dostarczają dedykowane, wysokoprzepustowe, o niskiej latencji, prywatne połączenie sieciowe między centrami danych Azure i Oracle Cloud Infrastructure w regionie Ashburn w stanie Wirginia, które zapewnia transfer danych między obiema chmurami. Klienci mogą korzystać z połączenia do bezpiecznego transferu danych z szybkością spełniającą wymagania przetwarzania w trybie offline oraz do podniesienia wydajności podstawowych aplikacji uruchamianych w obu chmurach. Klienci mogą uzyskać dostęp do połączenia za pomocą Oracle FastConnect lub Microsoft ExpressRoute nie zajmując się szczegółami konfiguracji czy interakcji z dostawcami sieci.
Rys 1. Komunikacja między OCI i Azure.
Co daje klientom połączenie chmur Oracle i Microsoft?
- bezpieczne połączenie prywatne między dwoma chmurami. Brak kontaktu z Internetem
- wysoka dostępność i niezawodność. Wbudowane nadmiarowe połączenia fizyczne 10 Gb / s między chmurami
- wysoka wydajność, niska latencja, przewidywalna wydajność w porównaniu z Internetem czy routingiem w sieci lokalnej.
- prosta, jednorazowa konfiguracja
- nie jest wymagany pośredni dostawca usług, aby włączyć połączenie.
Porozumienie wpisuje się również w szerszy trend w firmie Microsoft, która niedawno rozpoczęła budowę wielu sojuszy z innymi dużymi graczami korporacyjnymi, w tym z porozumieniem ws Otwartych Danych z SAP i Adobe.