BIZNES INFRASTRUKTURA INNOWACJE

Uwikłani w technologie

Wszyscy jesteśmy uwikłani… w technologie, parafrazując słowa współczesnego autora jednych z najlepszych polskich kryminałów, Zygmunta Miłoszewskiego. Oddalając się nieco od pejoratywnego uwikłania bez wątpienia każdy z nas, współczesnych coraz więcej korzysta z technologii i jest właśnie w nią uwikłany – truizm. Ale także każdy z nas codziennie korzysta z coraz bardziej zaawanasowanej technologii, nawet nie mając świadomości jak bardzo takie współczesne elementy uwikłania jak chmura czy sztuczna inteligencja zmieniają nasze życie oraz naszą codzienność.

Wszyscy jesteśmy uwikłani.

Korzystając z map i nawigacji, rekomendacji muzyki na wieczór lub w drodze do pracy czy miejsc w których zjemy lunch za 20 min korzystamy ze sztucznej inteligencji i pewnych jej założeń, modeli i opracowań. Przeszukując nasz przyrastający niemal geometrycznie zbiór zdjęć których pewnie nigdy nie wywołamy wykorzystujący zaawansowane modułu analityczne. Komunikujemy się z wykorzystaniem komunikatorów IM (instant messaging), udostępniamy wszystko i wszędzie w social media a podstawą tych elementów łańcucha, budulcem, który zespala jego ogniwa jest chmura. Chmura odmieniana obecnie przez wszystkie przypadki, stała się – już nie staje, ale jest – technologiczną trampoliną niemal nieograniczonego rozwoju organizacji. Chmura (zwłaszcza ta publiczna) potrafi wybić na najwyższy poziom sukcesu komercyjnego każdy pomysł o ile tylko znajdzie się grupa docelowa jako odbiorcy… no i oczywiście marketing. Inwencja osób wymyślających, projektujących i budujących różnego rodzaju „aplikacje” nigdy wcześniej nie miała takiej swobody i chyba „swawoli technologicznej”. Osiągalność rozwiązań jeszcze kilka lat temu dostępnych tylko dla największych i najbardziej bogatych firm, jest teraz na wyciągniecie ręki, często bezpłatnie albo w znanym modelu freemium.

Faktem jest także i to, że nie ma w tej chwili żadnej liczącej się firmy z branży IT która by nie opierała całej lub pokaźnej części swojej biznesowej strategii o chmurę. Jednym słowem chmura albo śmierć! J Lecz nie o chmurę w wydaniu najprostszym tu chodzi – jako np. infrastruktura albo oprogramowanie w modelu as a service. A o chmurę jako bardzo duże portfolio elementów, z których można stworzyć to czego potrzebujemy lub to czego będziemy potrzebowali my lub rynek (w przypadku komercyjnych rozwiązań) za chwilę.

Przykładem takiej strategii z zachowaniem synergii z teraźniejszością jest firma IBM. Będąc firmą, która od ponad 100 lat funkcjonuje w branży nowych technologii, kilka lat temu zaczął swój bieg w kierunku chmury.

Pominę etapy przejściowe takiej transformacji natomiast to co jest teraz i to co dotyka przyszłości to pełne portfolio rozwiązań chmurowych. Poczynając od części jakże najbardziej tradycyjnej, a więc; infrastruktury w chmurze (wcześniej znana pod marką Softlayer po rebrandingu została oznaczona jako IBM Cloud Infrastructure), poprzez rozwiązania software (Software-as-a-Service SaaS) dla właściwie każdej z wiodących grup IBM Software np. Analityka, Bezpieczeństwo etc. Aż po coś co wydaje się być obecnie absolutną koniecznością – platforma (Platform-as-a-Service PaaS) – wcześniej znana jako Bluemix staje się po rebrandingu IBM Cloud Platform. Każdy z tych elementów zasługuje na osobny artykuł, ale dla szacunku czasu Czytelnika dodam tylko że rozwiązania przeplatują się i w mojej opinii najciekawszym rozwiązaniem może być wykorzystanie modeli hybrydowych, a więc rozwiązań np. chmury prywatnej z elementami chmury publicznej. Co ciekawe w części platformowej do dyspozycji jest ponad 180 różnego rodzaju serwisów (liczna ta stale rośnie) z których można niczym z klocków zbudować naprawdę autorskie i unikalne rozwiązanie wykorzystując np. blockchain, cognitive computing, machine learning i wiele innych technologii, które właśnie teraz odmieniają otaczający nas świat. Wystarczy sięgnąć do jednego z elementów i wykorzystać go w dowolny, użyteczny dla nas sposób.

Co więcej, IBM wykorzystuje także swoją wiedzę oraz doświadczenie na rynku klientów dużych przedsiębiorstw (Enterprise) aby nie tylko dostarczać technologie, nie tylko edukować w zakresie ich zastosowania, ale razem z Klientem zbudować rozwiązanie. Dzięki wykorzystaniu m.in. metody Design Thinking oraz autorskich rozwiązań IBM eksperci z Europy i świata mogą razem z Klientem wymyślić, zaprojektować i zbudować aplikację (rozwiązanie) – a to wszystko w jednym z wielu europejskich centrów IBM Cloud Garage. Wystarczy tylko powiedzieć TAK.

Bo technologia to nie wszystko… choć to bardzo dużo.

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: