BIZNES INFRASTRUKTURA

Uniwersalna chmura – czy istnieje?

Podejście multi-cloud staje się coraz bardziej popularne wśród menedżerów IT, trzeba jednak mieć na uwadze, że efektywne zarządzanie takim środowiskiem rodzi kolejne wyzwania.

Zastanawiając się nad wyborem dostawcy chmury publicznej dla organizacji, menedżerowie często posiłkują się raportami branżowych autorytetów, takich jak Gartner czy Forrester. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju syntetyczne raporty nie są w stanie odzwierciedlić całej złożoności procesów i wymagań firmowego IT w konkretnej organizacji. Również usługi dostępne w poszczególnych chmurach, zwłaszcza w warstwie PaaS, mogą być ciężko porównywalne – a osiągana przy ich użyciu wartość biznesowa będzie różna w zależności od specyfiki firmy.

W przypadku infrastruktury oferowanej w modelu IaaS, zdecydowanym liderem jest AWS, z 44% udziałów rynkowych (Gartner, 2017), a w dalszej kolejności – Microsoft Azure, Alibaba Cloud oraz Google Cloud Platform. Jednak biorąc pod uwagę inne scenariusze niż IaaS, wybór lidera nie jest już tak oczywisty.

Przyglądając się modelowi biznesowemu oraz architekturze Azure, łatwo zauważyć mocne powiązanie z Office 365, oraz postępującą integrację obu środowisk. Przykładem może być chociażby usługa Power BI – w najnowszej edycji Premium pozwalająca na zastąpienie w wielu scenariuszach klasycznego BI zarządzaną usługą.

Dodatkowo, rozwijając Azure, Microsoft wyposażył swoją platformę w możliwość łatwej migracji ze środowisk on-premises oraz realizację modelu hybrydowego – co może być interesujące zwłaszcza dla dużych, rozbudowanych organizacji opierających swoje procesy o SQL Server czy SharePoint. Możemy więc zacząć od najprostszych scenariuszy backupów do Azure, aby w kolejnym kroku przenieść się na maszyny wirtualne IaaS – a kiedy będziemy na to gotowi, zmigrować rozwiązanie na “czyste” usługi PaaS.

Tradycyjnie mocna pozycja Google w sektorze reklamy internetowej i e-commerce wskazuje z kolei na naturalne zastosowania Google Cloud Platform (GCP). Sztandarowym scenariuszem jest tu integracja Google Analytics 360 z BigQuery – potężnym silnikiem analitycznym, umożliwiającym odpytywanie terabajtów danych za pośrednictwem SQL. Ciekawy jest zwłaszcza model kosztowy BigQuery, oparty o rozliczaniu za wykonane zapytania i rozmiar faktycznie przetworzonych przy tym danych.

Jeśli do doświadczenia Google w sprawnym przetwarzaniu ogromnych zbiorów danych dodamy kompetencje w zakresie sztucznej inteligencji (np. innowacyjna usługa AutoML), nie powinna dziwić coraz większa adopcja GCP w sektorach E-commerce oraz szeroko pojętym MarTech (ang. Marketing Technology), zajmującym się automatyzacją marketingu internetowego i całości cyfrowej interakcji z konsumentem.

Rynek chmur publicznych jest oczywiście znacznie bardziej różnorodny – oprócz wspomnianej na wstępie Alibaba Cloud ciekawe i innowacyjne usługi znajdziemy m.in. w IBM Cloud (rodzina usług analitycznych Watson) oraz w Oracle Cloud, gdzie intensywnie rozwijana jest Autonomous Database – oparta o najnowszą (18c) wersję bazy Oracle, jej chmurowa, “bezobsługowa” wersja.

Wybór jest rzeczywiście trudny – dlatego też coraz więcej organizacji decyduje się na korzystanie z więcej niż jednej chmury. Podejście multi-cloud pozwala na optymalne wykorzystanie zalet poszczególnych chmur, a jednocześnie ogranicza tzw. vendor lock-in – zbytnie uzależnienie się od technologii jednego dostawcy. Świat chmur publicznych staje się w tym aspekcie podobny do systemów operacyjnych – nikogo przecież nie dziwi, że w ramach jednej organizacji istnieją i współdziałają ze sobą serwery Linux i Windows Server, a część użytkowników końcowych korzysta z MacOS.

Efektywne zarządzanie środowiskiem multi-cloud rodzi oczywiście kolejne wyzwania. Jak centralnie zarządzać taką infrastrukturą? Jak umożliwić sprawną migrację pomiędzy chmurami poszczególnych dostawców? Nie na wszystkie te pytania umiemy obecnie jednoznacznie odpowiedzieć. Zdecydowanie pomóc mogą narzędzia takie jak Terraform, pozwalające na tworzenie abstrakcyjnych definicji infrastruktury, a następnie ich wdrażanie do wybranej chmury publicznej. Warto natomiast rozważyć umożliwienie przetwarzania multi-cloud już na etapie planowania migracji lub tworzenia nowej architektury rozwiązania chmurowego w naszej organizacji.

O planowaniu migracji i tworzeniu architektury rozwiązania chmurowego pod kątem multi-cloud przeczytać będzie można w cz. 2 artykułu już wkrótce.

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: