Wśród największych fanów OpenStack, platformy open source mającej ambicje stać się otwartym standardem dla budowy chmur prywatnych i publicznych, jest branża telekomunikacyjna postrzegająca swoją przyszłość jako dostawcę nowoczesnych usług dla cyfrowej gospodarki.
Czy OpenStack w połączeniu z opartą na tej platformie wirtualizacją funkcji sieciowych zabezpieczy przyszłość operatorów telekomunikacyjnych zagrożonych ‘komodytyzacją’?
Wyniki badania przeprowadzonego w 2. poł 2016 r. przez Heavy Reading pokazują, że 85,8 % odpytywanych przedstawicieli operatorów telekomunikacyjnych uważa OpenStack za istotny lub ważny dla nich jako czynnik sukcesu. Zleceniodawcą badania była OpenStack Foundation, która bada aktualne plany wykorzystania i adopcji platformy przez dostawców usług telekomunikacyjnych, uwzględniając takie zagadnienia jak wirtualizację funkcji sieciowych (NFV – Network Functions Virtualization), 5G, Internet rzeczy (IoT – Internet of Things) oraz chmury prywatnej / korporacyjnej.
Operatorzy telekomunikacyjni w większości zdecydowali się na OpenStack jako podstawę budowy funkcjonalności NFV. Lista firm jest już znacząca i rośnie. Należą do nich m.in. AT & T, Bloomberg LP, China Mobile, Deutsche Telekom, NTT Group, Orange, SK Telecom, Verizon.
Na czym polega NFV? Na zastępowaniu dedykowanych urządzeń sieciowych, routerów, serwerów DNS czy firewall, urządzeniami wirtualnymi działającymi na komercyjnych, gotowych serwerach – commodity hardware. Pozwala to na znaczne oszczędności w obszarze infrastruktury oraz kosztów aktualizacji i utrzymania. Pozwala także na optymalizację architektury sieci w momencie, kiedy podstawowymi komponentami budowy są wystandaryzowane maszyny wirtualne.
Funkcjonalność NFV
W obliczu rosnącego w niespotykanym tempie ruchu sieciowego i presji ze strony rynku i klientów, dostawcy usług telekomunikacyjnych na całym świecie przyspieszają swoje inwestycje w NFV w celu zwiększenia efektywności i niezawodności sieci oraz zmniejszenia kosztów. Jednak drugim, nie mniej ważnym – jeśli nie ważniejszym – powodem adopcji OpenStack i inwestycji w NFV jest możliwość wykorzystania elastyczności technologii chmurowych co przekłada się na szybkość wdrażania nowych usług oraz możliwość wdrażania zupełnie nowych konwergentnych ofert.
Krytycznymi czynnikami dla przyszłości będą zarówno rozwój i dojrzałość samej platformy OpenStack jak i perspektywy telekomów jako dostawców usług komunikacyjnych, zwłaszcza 5G, IoT i chmurowych. Ważne będzie wsparcie OpenStack przez dostawców takich jak Red Hat, Canonical, Dell oraz fakt czy będzie otwartym i dojrzałym standardem dla budowy chmur w przedsiębiorstwach. Czas pokaże zatem czy będzie to miłość odwzajemniona.
Dodatkowe materiały: OpenStack i NFV