zdj. shutterstock
BIZNES INFRASTRUKTURA

Wart 148 mld $ rynek technologii chmurowych rósł średnio 25% w 2016 roku

Najnowsze dane udostępnione przez firmę analityczną Synergy Research Group podsumowują rok 2016 na rynku technologii i usług chmurowych kwotą 148 mld $, przy wzroście 25% licząc rok do roku.

Najwyższe tempo wzrostu zanotowały usługi IaaS i PaaS – 53%, następnie usługi hostingu infrastruktury chmury prywatnej na poziomie 35%, a usługi SaaS na poziomie 34%. 2016 jest rokiem przełomowym, w którym wydatki na usługi w chmurze przerosły inwestycje w sprzęt i oprogramowanie infrastruktury chmurowej. Wartość zagregowana rynku usług w chmurze rośnie trzy razy szybciej niż rynku infrastruktury – sprzętu i oprogramowania. Do firm najbardziej wyróżniających się w 2016 w poszczególnych segmentach rynku należały Amazon/AWS, Microsoft, HPE, Cisco, IBM, Dell Salesforce i EMC.

Roczny wzrost rynku chmurowego w podziale na segmenty oraz liderzy rynkowi


źródło: Synergy Research Group

Amazon, Microsoft i Google nie przestają inwestować w swoją infrastrukturę wielkoskalowych centrów danych i cała trójka ogłaszała niedawno kolejne rozszerzenia możliwości swoich centrum przetwarzania danych, jak również plany ekspansji w różnych regionach geograficznych w najbliższych miesiącach. Skala tych działań jest głównym powodem, dla którego ci trzej gracze są w stanie zwiększać udział w rynku w takim tempie i wywierać presję na mniejszych graczy w kierunku konsolidacji lub koncentracji swoich działań w chmurze.” – twierdzi John Dinsdale, główny analityk i dyrektor badań w Synergy Research Group.

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: