Rynek chmury publicznej IaaS w 2020 roku 2Q
BIZNES INFRASTRUKTURA

Rynek dostawców chmury urośnie ponad 30% w 2020 r. mimo pandemii

Firmy analityczne przedstawiają w połowie roku podsumowania rynku chmury publicznej. Gartner opublikował dane dotyczące rynku chmury publicznej IaaS za rok 2019, z kolei Canalys i Synergy Research zaprezentowały podsumowanie po 2 kwartałach 2020 r.

  • Coraz wyraźniej zarysowuje się rywalizacja USA z Chinami także na polu IaaS

  • Udział AWS w rynku IaaS jest szacowany na 45% przez Gartnera w roku 2019, ale Canalys i Synergy Research oceniają go na 31-33%

  • Po dwóch kwartałach 2020 r. tempo wzrostu rynku spadło w ujęciu procentowym, przyrost wartościowy r-r jest jednak większy od Q2 2019

Pandemia mocno wpłynęła na decyzje inwestycyjne i strategiczne w obszarach IT. Nawet jeśli nie mający precedensu skokowy wzrost wykorzystania narzędzi pracy zdalnej wpłynął mocno na dodatni wynik dostawców usług chmury publicznej to ewidentna redukcja planów przedsiębiorstw dotyczących inwestycji w IT (w tym migracji do chmury publicznej) odcisnęła swoje piętno. Choć wartościowo oczywiście rynek wzrósł to zaliczył spadek tempa wzrostu w ujęciu procentowym.

Wg firmy Gartner światowy rynek IaaS wzrósł o 37,3% w 2019 roku do 44,5 mld USD, w porównaniu z 32,4 mld w 2018 roku. Amazon Web Services utrzymał pozycję nr 1 na rynku IaaS w 2019 r. wyprzedzając Microsoft, Alibaba, Google i Tencent.

– Chmura stanowi podstawę rozwoju biznesu cyfrowego, który znajduje się na szczycie agendy większości CIOs – komentuje Sid Nag, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner. – Umożliwia korzystanie z takich technologii, jak Edge Computing, AI, uczenie się maszynowe czy 5G. Każda z tych technologii wymaga skalowalnej, elastycznej i wydajnej platformy infrastrukturalnej, a taką zapewnia chmura publiczna (IaaS). Dzięki temu rynek odnotował silny wzrost.

W 2019 roku pięciu największych dostawców IaaS stanowiło 80% rynku, w porównaniu do 77% w 2018 roku. Trzy czwarte wszystkich dostawców IaaS odnotowało wzrost w 2018 roku. Amazon Web Services (AWS) nadal jest liderem światowego rynku IaaS z szacowanym przychodem w wysokości 20 mld USD w 2019 r. i 45% udziałem w całym rynku.

Gartner IaaS market table

Z danych firmy analitycznej Canalys wynika, że w drugim kwartale 2020 r. światowy rynek usług infrastruktury chmury obliczeniowej nadal gwałtownie wzrastał, ponieważ wydatki wzrosły o 31% do 34,6 mld USD. Łączne wydatki były o ponad 3,5 mld USD wyższe niż w poprzednim kwartale i ponad 8 mld USD w drugim kwartale 2019 r. Stanowi to największy kwartalny wzrost w przeliczeniu wartościowym, ponieważ korzystanie z usług opartych na chmurze do współpracy online i narzędzi do pracy zdalnej, handlu elektronicznego, e-learningu czy strumieniowego przesyłania treści pobiło w tym czasie wszelkie rekordy. Tempo wzrostu było jednak ograniczone ze względu na spowolnienie w dużych projektach spowodowane gorszymi perspektywami gospodarczymi uległy pogorszeniu. AWS był wiodącym dostawcą usług w chmurze w II kwartale 2020 r., odpowiadając za 31% całkowitych wydatków. Microsoft Azure po raz pierwszy przekroczył 20% udziału w rynku. Trzecim co do wielkości dostawcą usług w chmurze pozostał Google Cloud z 6%, po przekroczeniu 2 mld USD, a za nim Alibaba Cloud z 5%.

 

Od początku tego roku zapewnienie ciągłości działania (Business Continuity / Disaster Recovery) stała się dla wielu organizacji priorytetem. Potrzeba solidnych planów umożliwiających kontynuację działalności bez względu na sytuację nigdy nie była bardziej istotna, biorąc pod uwagę wpływ pandemii COVID-19. – Usługi oparte na chmurze miały kluczowe znaczenie dla umożliwienia realizacji planów ciągłości działania w sytuacjach awaryjnych, mających na celu utrzymanie niezakłóconych operacji podczas lockdown’u – komentuje Matthew Ball, główny analityk firmy Canalys. – Okażą się one również krytyczne w kolejnej fazie reakcji na pandemię COVID-19, w miarę stopniowego otwierania się gospodarek. Oprócz dalszego wsparcia pracy zdalnej i kształcenia na odległość, usługi oparte na chmurze będą stanowić podstawę do wdrożenia nowych cyfrowych przepływów pracy (digital workflows), jak internetowe systemy rezerwacji i obsługi zamówień, czy innych usług nie wymagających kontaktu bezpośredniego. Będą one również podstawą rozwiązań mających na celu uczynienie miejsc pracy bardziej bezpiecznymi poprzez monitorowanie poziomu obłożenia, liczby pracowników, jak również śledzenie kontaktów, co pomoże w ponownym otwarciu dużych biur i placówek edukacyjnych. Zapotrzebowanie na usługi w chmurze pozostanie na wysokim poziomie, ponieważ w ciągu najbliższych 12 miesięcy organizacje przyspieszą swoje inicjatywy w zakresie transformacji cyfrowej, wykorzystując pojawiające się możliwości.

Canalys public cloud market 2Q 2020

Wg Synergy Research udział w rynku AWS utrzymywał się na stabilnym poziomie około 33%, Microsoft trzeci kwartał z rzędu utrzymał poziom 18%, a udział Google’a wzrósł do 9%. Łącznie chińscy dostawcy usług w chmurze stanowią obecnie ponad 12% rynku światowego, na czele z firmami Alibaba, Tencent i Baidu. Ośmiu największych dostawców usług w chmurze stanowi obecnie 77% światowego rynku.

Synergy Research cloud market 2Q 2020

W związku z tym, że większość głównych dostawców usług w chmurze opublikowała obecnie dane o przychodach za drugi kwartał, firma analityczna szacuje, że kwartalne przychody z usług chmury publicznej (w tym IaaS, PaaS i hostowane usługi w chmurze prywatnej) wyniosły 30,5 mld USD, a przychody z dwunastu miesięcy osiągnęły 111 mld USD. Publiczne usługi IaaS i PaaS stanowią większą część rynku i wzrosły o 34% w Q2. Dominacja pięciu największych dostawców jest jeszcze bardziej widoczna w chmurze publicznej, gdzie kontrolują oni prawie 80 % rynku. Geograficznie rynek chmury nadal silnie rośnie we wszystkich regionach świata.

Jeśli chodzi o dane liczbowe dotyczące rynku chmury, to praktycznie nie odzwierciedlają panującej na całym świecie pandemii COVID-19. W miarę jak przedsiębiorstwa dostosowują się do nowych warunków, zalety chmury publicznej są coraz lepiej dostrzegalne. – mówi John Dinsdale, główny analityk w Synergy Research Group. – Procentowa stopa wzrostu spada, co nie powinno zaskakiwać biorąc pod uwagę ogromną skalę rynku, ale przyrost w wartościach kwotowych pozostaje wciąż imponujący. Rynek jest na dobrej drodze, aby osiągnąć ponad 30% wzrost w 2020 r.

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: