iStock
BIZNES INFRASTRUKTURA

Rynek chmurowy w 2017: 180 mld $ i 24% wzrostu r/r

Najnowsze zestawienie opublikowane przez Synergy Research Group pokazuje, że w sześciu kluczowych segmentach usług chmurowych i rynku infrastruktury, roczne przychody operatorów i dostawców na koniec września 2017 r. wyniosły 180 miliardów USD, przy wzroście o 24% r/r.

Usługi IaaS i PaaS osiągnęły najwyższe tempo wzrostu na poziomie 47%, drugie w kolejności SaaS dla przedsiębiorstw – 31%, a usługi hostingu prywatnych usług chmurowych – 30%. W roku 2017 pogłębiła się przewaga wydatków na usługi w chmurze nad wydatkami na sprzęt i oprogramowanie wykorzystywane do budowy chmur publicznych i prywatnych. Sumarycznie rynki usług chmurowych rosną obecnie ponad trzy razy szybciej niż wydatki na sprzęt i oprogramowanie do budowy infrastruktury. Do firm, które znalazły się na pierwszym miejscu wśród liderów rynków w 2017 r. należą Amazon / AWS, Microsoft, IBM, Salesforce, Dell EMC, HPE i Cisco.

John Dinsdale, główny analityk i dyrektor badań w Synergy Research Group zauważa, że w 2017 chmura jest już normą. Główne przeszkody w przyjęciu chmury są już w zasadzie przeszłością, a wcześniej wskazywane słabości, takie jak bezpieczeństwo, obecnie są oceniane jako mocne strony chmury. Technologie przetwarzania w chmurze generują obecnie ogromne przychody dla dostawców usług w chmurze i dostawców technologii. Obecne tempo wzrostu rynku może spadać tylko nieznacznie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: