DATA CENTER INFRASTRUKTURA INNOWACJE

Prestiżowa nagroda dla współzałożyciela VMware

Pod koniec lat 90. Mendel Rosenblum z Uniwersytetu Stanforda wraz z zespołem studentów postanowili wrócić do wątku maszyn wirtualnych, odświeżając podejście do tego zagadnienia. Efektem prac był m.in. VMware, firma założona w 1998 roku przez tenże zespół, która wprowadziła na rynek rozwiązania wirtualizacji a rezultaty prac zespołu położyły podwaliny rewolucji chmurowej, której jesteśmy świadkami.

  • ACM, przyznając po raz pierwszy nagrodę za przełomowe osiągnięcia w informatyce im. Chucka Thackera, docenia fundamentalny wkład w badania, które umożliwiły rozwój przetwarzania w chmurze.
  • Dzięki ponownemu odkryciu i zastosowaniu wirtualizacji Mendel Rosenblum radykalnie przedefiniował rolę centrów danych.

Association for Computing Machinery (ACM), wiodąca organizacja promująca informatykę jako dziedzinę naukową i zawodową, przyznała po raz pierwszy nagrodę za przełomowe osiągnięcia w informatyce im. Charlesa P. Thackera (The ACM Charles P. “Chuck” Thacker Breakthrough in Computing Award). Laureatem inauguracyjnej edycji został Mendel Rosenblum, profesor Stanford University. Doceniono jego wkład w ponowne odkrycie pojęcia maszyny wirtualnej i prace badawcze, które pozwoliły w ciągu 20 lat redefiniować rynek centrów danych oraz umożliwiły rozwój nowoczesnych usług przetwarzania w chmurze.

Mendel Rosenblum

jest profesorem Uniwersytetu Stanforda na Wydziale Inżynierii, ACM Fellow i współzałożycielem VMware (1998). Jako Chief Scientist spędził w firmie 10 lat, odszedł w 2008 roku po tym, jak z funkcji CEO została odwołana Diane Greene, współzałożycielka firmy, prywatnie żona Rosenbluma.

fot. Uniwersytet Stanford

Krótka historia wirtualizacji

Maszyna wirtualna (ang. Virtual Machine – VM) to dziś powszechnie używany termin – tak powszechny jak usługi chmurowe – i oznacza środowisko uruchomieniowe programów, konkretnie możliwość uruchomienia jednego komputera na drugim (wirtualizacja), przy czym maszyna wirtualna kontroluje uruchamiane programy na poziomie sprzętu lub systemu operacyjnego. Ideę w latach 60. opracował m.in. IBM w celu znalezienia efektywnych metod współdzielenia czasu. Spadek cen sprzętu, upowszechnienie komputerów PC i rozwój nowych metod podziału czasu doprowadziły pomysł wirtualizacji do upadku pod koniec lat 80.

Jednak niecałą dekadę później właśnie Mendel Rosenblum wraz z zespołem studentów z Uniwersytetu Stanforda powrócili do idei maszyn wirtualnych. Ich celem w ramach projektu FLASH było opracowanie oprogramowania systemowego dla eksperymentalnego systemu wieloprocesorowego dużej skali. Punktem wyjścia była obserwacja, że istniejące systemy operacyjne nie są w stanie obsługiwać dużej liczby procesorów (brak skalowalności) stąd zdecydowali się na wykorzystanie maszyn wirtualnych do uruchamiania wielu instancji systemu operacyjnego na systemie FLASH, każda z kilkoma procesorami wirtualnymi.

Sukces projektu FLASH skłonił Rosenbluma do założenia firmy VMware w 1998 roku wraz z Diane Greene, Edouardem Bugnionem, Scottem Devine i Ellen Wang. VMware spopularyzował zastosowanie maszyn wirtualnych jako metody umożliwiającej dowolnemu środowisku uruchomieniowemu współużytkowanie zasobów procesora w realiach wielkoskalowych centrów danych. Obecnie każde komercyjne środowisko chmury, w tym główni dostawcy, tacy jak AWS, Microsoft Azure czy Google Cloud, opiera się na koncepcji wirtualizacji opracowanych przez Rosenbluma i jego współpracowników.

Nowy model przetwarzania w chmurze, w którym usługi obliczeniowe są dostarczane przez Internet, był jednym z najważniejszych wydarzeń w branży komputerowej w ciągu ostatnich 20 lat – powiedział Cherri M. Pancake, prezes ACM. Przetwarzanie w chmurze znacznie poprawiło wydajność systemów, obniżyło koszty i miało kluczowe znaczenie dla działalności przedsiębiorstw na wszystkich poziomach. Jednak przetwarzanie w chmurze, takie jak znamy dzisiaj, nie byłoby możliwe bez ponownego odkrycia idei wirtualizacji przez Rosenbluma. Jego rola, zarówno we wczesnych badaniach na Uniwersytecie Stanford, jak i w założeniu VMware, była niezbędna i kluczowa dla rozwoju centrów danych i dzisiejszej dominacji chmury.

Informacja prasowa ACM

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: