ML infrastruktura AWS
BIZNES INFRASTRUKTURA

Po re:invent – infrastruktura chmurowa i sztuczna inteligencja ze wspomaganiem obliczeń kwantowych

Dalsze inwestycje w infrastrukturę chmurową, rozwój infrastruktury dla sztucznej inteligencji, w tym dla uczenia maszynowego, podjęcie nowych inicjatyw w zakresie obliczeń kwantowych oraz pakiet nowości dla deweloperów – to najważniejsze nowości ogłoszone podczas grudniowej konferencji re:Invent 2019 w Las Vegas.

Od strony infrastrukturalnej zwracano uwagę na potrzebę przybliżenia mocy obliczeniowej do użytkownika, poprzez rozwój zasobów kolokacyjnych oraz nowoczesnych technologii komunikacyjnych.

To największe w roku spotkanie społeczności skupionej wokół technologii chmurowych zgromadziło rekordowe 65 tys. osób. Amazon Web Services (AWS), to obecnie firma o wartości 36 mld dolarów, oferująca około 200 usług chmurowych. Według szacunków Gartnera, AWS ma 47,8 proc. globalnego rynku usług w modelu infrastruktura jako usługa (IaaS, Infrastructure as a Service).

Artykuł powstał we współpracy z TELKO.in

 

Więcej małych serwerowni

W ramach rozbudowy infrastruktury chmurowej, AWS zapowiedział dalsze inwestowanie we własne switche, procesory (Graviton2), software sieciowy, wirtualizację i optymalizację hardware’u (AWS Outposts), wprowadzenie nowego rodzaju usługi Local Zones (o tych usługach dalej), a także uruchomienie do 2023 r. czterech nowych regionalnych data center w Europie (trzy w Hiszpanii i jedno we Włoszech).

Andy Jassy, CEO of Amazon Web Services
Andy Jassy, CEO AWS

Andy Jassy, CEO AWS na początku niemal 3-godzinnego wystąpienia, podkreślił, że nadal 97 proc. swoich budżetów IT firmy przeznaczają na własną infrastrukturę IT i serwerownie, a tylko 3 proc.(!) wydawane jest na cloud computing. To oznacza, że do zagospodarowania przez dostawców platform i usług chmurowych pozostaje jeszcze niemal cały rynek ICT. Jassy zaprezentował nowości technologiczne w zakresie chmurowych baz danych, rozwiązania do wykrywania oszustw (Fraud Detector), weryfikacji kodu (Code Guru), wyszukiwania korporacyjnego i wiele innych. Największy nacisk AWS kładzie na uczenie maszynowe jako kluczową technologię przy tworzeniu nowych rozwiązań.

Do Andy’ego Jassy dołączył na scenie m.in. Hans Vestberg, dyrektor generalny amerykańskiego operatora telekomunikacyjnego Verizon, by wspólnie ogłosić nową usługę o nazwie AWS Wavelength, która wprowadza technologie chmurowe do powstających sieci 5G oraz do nowych urządzeń mobilnych (więcej o wdrożeniu Wavelength w Verizon w serwisie TELKO.in).

W ciągu 5 konferencyjnych dni AWS zaprezentował i zapowiedział wprowadzenie łącznie 77 nowości – produktów, funkcjonalności i usług. Najwięcej (20), jak już wcześniej wspomniano, było związanych z rozwiązaniami uczenia maszynowego (ML, machine learning).

Spośród kilkudziesięciu nowości ogłoszonych podczas tegorocznego re:Invent, to właśnie  środowisko pracy dla AI [Artificial Intelligence]  jest szczególnie przydatne z pespektywy polskich deweloperów – powiedział Tomasz Stachlewski, CEE Solutions Architecture Manager w AWS i dodał: – Tutaj największe zainteresowanie budzi usługa Cloud Guru umożliwiająca sprawdzanie kodów i aplikacji (także opracowanych w długim czasie) na ile są dobre, co wymaga w nich poprawy. Dzięki wprowadzonym przez AWS rozwiązaniom osoby bez większego doświadczenia i wiedzy w zakresie sztucznej inteligencji będą mogły rozpocząć pracę ze sztuczną inteligencją, budować modele AI i je wdrażać.

Tomasz Stachlewski zwrócił też uwagę na usługę Local Zones (pilotaż jest obecnie prowadzony w Los Angeles), określając ją jako „nowy koncept infrastruktury chmurowej”. To kompleksy mniejszych serwerowni w miastach, rozmieszczane bliżej klientów, oddalone od dużych, regionalnych centrów danych AWS. Mają ułatwić życie firmom, które chcą wykorzystywać chmurowe przetwarzanie i przechowywanie danych, ale bliżej własnych lokalizacji, co redukuje opóźnienia.

W Local Zones nie będą oferowane wszystkie usługi AWS. Jeżeli chodzi o ich dostępność w Europie i w Polsce, to na konferencji nie podano konkretnych dat.

Trzy ogłoszone przez AWS nowe inicjatywy, mające na celu przyspieszenie rozwoju technologii i aplikacji obliczeń kwantowych, obejmują:

  • usługę Amazon Braket (umożliwi eksperymenty z komputerami kwantowymi od trzech dostawców: D-Wave, IonQ i Rigetti),
  • powstanie ośrodka naukowego AWS Center for Quantum Computing,
  • program Amazon Quantum Solutions Lab.

Zabawki dla deweloperów

W pierwszym dniu konferencji AWS zaprezentował także DeepComposer – klawiaturę muzyczną zapewniającą możliwość komponowania z wykorzystaniem funkcji uczenia maszynowego. To kolejna „zabawka” AWS dla deweloperów po zaprezentowanym w ubiegłym roku AWS DeepRacer – autonomicznym samochodzie wyścigowym w skali 1/18, również wspomaganym ML.

— W przypadku Deep Composer, niektórzy mogą pomyśleć: „po co AWS proponuje muzyczny keybord?” To prawda, jest to zabawka, ale opracowana po to, żeby upowszechniać oraz ułatwiać naukę i korzystanie ze sztucznej inteligencji, która tak naprawdę jest matematyką. Wymaga pewnej determinacji i poświęcenia czasu, żeby się zagłębić i zostać specjalistą. Firmom zaś brakuje specjalistów od sztucznej inteligencji. Zabawki, takie jak Deep Racer z ubiegłego roku czy teraz Deep Composer, ułatwiają zdobywanie kwalifikacji – przekonywał Tomasz Stachlewski.

Andy Jassy, znany z zamiłowania do muzyki, podczas swoich wystąpień ma ostatnio zwyczaj wiązania key-note’owych tematów i ogłaszanych nowości z fragmentami piosenek wykonywanych na żywo na scenie. Nie inaczej było i w tym roku.

Swoje wystąpienie ostatnim re:Invent  zaczął od motywu z piosenki zespołu Queen Don’t stop me now. Obecna, bardzo mocna, pozycja AWS na rynku chmury publicznej oraz dynamika rozwoju faktycznie wskazują, że (jak na razie) niewiele może „zatrzymać” AWS. Trendy są na jego korzyść w kluczowych obszarach takich, jak bazy danych. Gartner przewiduje, że w ciągu 3 lat 75 proc. wszystkich baz znajdzie się w chmurze, a AWS i Microsoft Azure przejmą dużą część wzrostów rynku od Oracle i innych tradycyjnych dostawców baz danych.

Pełna lista nowości ogłoszonych podczas konferencji AWS re:Invent 2019:

Jeff Barr Chief Evangelist AWSJeff Barr, Chief Evangelist w AWS

Rozmowa o przyszłości chmury, obliczeniach kwantowych i infrastrukturze dla machine learning (ML)

Czego potrzebują klienci AWS?

Jeff Barr, AWS: – Zawsze chcą większych mocy obliczeniowych i niższych cen (tu pokazujemy im, jak wydajniej mogą wykorzystywać usługi AWS, oferując im plany oszczędnościowe ze specjalnymi zniżkami oraz narzędzia optymalizujące). Oprócz niższych cen chcą też większej wydajności i upraszczania procesów, a także proszą o narzędzia, które pomogą w zarządzaniu ich profilami bezpieczeństwa. Chcą również być na bieżąco z innowacjami w zakresie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Nie prowadzimy ośrodków badawczo-rozwojowych w tradycyjnym, korporacyjnym rozumieniu – na zasadzie laboratoriów i specjalnych zespołów R&D. Każdy pracownik Amazon poszukuje innowacji w imieniu klientów. Badania i rozwój nie są ograniczone do wąskiej grupy ludzi. Tworzymy to, o co proszą i czego potrzebują nasi klienci.

AWS ogłosił podjęcie inicjatyw w obszarze obliczeń kwantowych. Gdzie jesteśmy, jeżeli chodzi o przetwarzanie z wykorzystaniem komputerów kwantowych?

– Obecny etap rozwoju obliczeń kwantowych porównałbym do zdolności obliczeniowych klasycznych komputerów z lat 60-tych ubiegłego wieku. Dzisiaj rozumiemy podstawowe zasady działania komputerów kwantowych, ich modele robocze i mamy wizję jak mogłyby być wykorzystywane.

Obecnie umożliwiamy dostęp do działających komputerów kwantowych trzech producentów, z którymi współpracujemy. Przed nami jeszcze dużo prac badawczych i produkcyjnych. Wśród głównych wyzwań jest zbudowanie właściwego modelu programowania.

Gdzie te technologie znajdą zastosowanie?

Może to być m.in. wspomaganie rozwoju usług i aplikacji opartych na uczeniu maszynowym. Setki naszych klientów zgłaszają gotowość eksperymentowania z obliczeniami kwantowymi. Jak ze wszystkim co nowe, także w przypadku obliczeń kwantowych poza oczywistymi początkowymi (w perspektywie 1-2 lat) zastosowaniami, takimi jak transport, logistyka, sektor finansowy czy planowanie dostaw, w przypadku wdrożeń, które pojawią się za 10 lat możemy być bardzo zaskoczeni. Cała generacja deweloperów zastanawia się i pracuje nad kolejnymi obszarami zastosowań.

Czy przyszłość całego ICT jest w chmurze?

– Cóż, nie wiem, co chmura będzie oznaczać w przyszłości. Zmierzamy kierunku pojedynczego modelu programowania i pojedynczego modelu operacyjnego, działającego w różnych fizycznych lokalizacjach. Robimy to od 2008 r. w ramach Region oraz Availability Zones, a obecnie uzupełniamy o Local Zones i rozszerzamy o usługi Outposts z fizycznym sprzętem czy usługą Wavelength. Wszystko to ma na celu wydajne wykorzystywanie chmury w modelu pay as you go. To dynamiczny model wykorzystujący wzystkie atrybuty chmury. Myślę, że jej definicja z czasem będzie się zmieniać. Jeśli potraktować cloud computing jako kolejne medium, takie jak gaz czy elektryczność, to jednak jest ono znacznie bardziej złożone: z możliwością wyboru wielu opcji, polityk cenowych, płacenia tylko za skonsumowane moce obliczeniowe.

Jak pan sobie wyobraża chmurę i jej kluczowe zastosowania za 5 lat?

– 5 lat to bardzo odległa perspektywa. Zwróciłbym uwagę na usługę Wavelength, która da deweloperom możliwość efektywnego wykorzystania technologii 5G w takich zastosowaniach, jak mobilne gry, robotyka czy podłączone do sieci pojazdy, fabryki i wiele innych. Małe opóźnienia w sieciach 5G pozwolą na lepszy dostęp do zasobów chmurowych.

Myślę, że w ciągu 5 lat lub więcej zobaczymy rzeczywistą wartość obliczeń kwantowych na skalę produkcyjną. Nie spodziewam się jednak, aby w tym czasie znacząca liczba naszych klientów pisała programy dla komputerów kwantowych. Raczej zajmować się tym będą wyspecjalizowane zespoły deweloperów, które będą opracowywać kwantowe aplikacje i usługi.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Pełna relacja z AWS re:Invent 2019 na blogu it-filolog.pl:

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: