BIZNES DATA CENTER

O pierwszej polskiej hybrydzie. Chmurowej.

Rozmowa z Bartłomiejem Dankiem, wiceprezesem Beyond.pl o partnerstwie z Microsoft w zakresie oferowania Azure Stack w polskim centrum przetwarzania danych, o perspektywach branży w Polsce i przeszkodach w rozwoju.

Azure Stack firmy Microsoft to platforma chmury hybrydowej, która umożliwia wykorzystanie większości funkcji platformy publicznej Azure w lokalnym centrum danych. Więcej o Azure Stack piszemy tutaj. Dzięki umowie partnerskiej Microsoft i Beyond.pl polscy klienci otrzymują możliwość przetwarzania danych w chmurze Microsoft Azure z polskiego centrum danych. Data Center 2 w Poznaniu jest pierwszą w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej lokalizacją Azure Stack.

Bartku, miałem okazję odwiedzić Data Center 2 w ubiegłym roku i podczas spotkania rozmawialiśmy o trwającej już wtedy współpracy z Microsoftem oraz wizytach przedstawicieli firmy z USA w Beyond.pl – czy coś konkretnego zadecydowało o partnerstwie Beyond.pl z Microsoft w zakresie Azure Stack?

Bartłomiej Danek, wiceprezes Beyond.pl: – trudno wyróżnić jeden powód, jest to raczej rezultat konsekwentnej pracy na wielu płaszczyznach. Jesteśmy jednym z najważniejszych graczy polskiego rynku chmury obliczeniowej. Posiadamy największą w Europie Środkowo-Wschodniej komercyjną chmurę w technologii VMware. Stworzyliśmy także pierwszą polską publiczną chmurę obliczeniową – e24cloud opartą o oprogramowanie open source. Doświadczenia i kompetencje zespołu, jakość infrastruktury oraz procedur bezpieczeństwa potwierdzają, że dane przetwarzane w centrum danych Beyond.pl są chronione na poziomie spełniającym globalne wymogi określone przez Microsoft, o czym mogłeś się przekonać osobiście odwiedzając nasze centrum. Dodatkowo uzyskany przez nas certyfikat Rated 4 wg ANSI/TIA-942 jest znany na całym świecie, co także ułatwiło rozmowy z partnerem.

I udało się, Azure Stack będzie oferowany w partnerstwie z Beyond. Co dalej?

– Beyond.pl podjął się współpracy z Microsoft w obszarze Azure Stack patrząc długofalowo. Wiąże się to z dużą inwestycją z naszej strony, ale jesteśmy przekonani, że to właściwy kierunek. Nasza współpraca z Microsoft to wyjście naprzeciw potrzebom rynku nie tylko w zakresie IaaS, ale także PaaS. Klienci zyskają możliwość przetwarzania danych wrażliwych w lokalnym, polskim centrum danych, jeśli będą takie wymagania.

Według danych Eurostat z 2017 roku Polska jest na drugim od końca miejscu w zakresie wykorzystania technologii chmurowych w Europie. W krajach rozwiniętych chmura hybrydowa zyskuje jednak na sile. Tak samo będzie u nas?

– Przede wszystkim na rynkach zachodnich firmy już na dobre oswoiły się z przetwarzaniem w chmurze i odważniej wdrażają te rozwiązania w swoich biznesowych projektach. W Polsce nadal istnieje wiele mitów na ten temat. Z naszego autorskiego badania z 2016 roku wynika, że użytkownicy mają przykładowo obawy przed utratą danych z chmury (33% badanych) czy wahają się nad powierzeniem danych zewnętrznej firmie (27%).

Azure Stack w Data Center 2 będzie ofertą dwóch silnych, rozpoznawalnych marek – Microsoft i Beyond.pl, co powinno przełożyć się na jeszcze lepszą edukację polskiego rynku oraz pomóc przekonać lokalnych przedsiębiorców do przetwarzania danych w chmurze. Dla obu partnerów kluczową sprawą jest bezpieczeństwo. Microsoft stosuje m.in. międzynarodowe standardy w systemach zarządzania bezpieczeństwem informacji (ISO 27018). Beyond.pl poza Rated 4 posiada także certyfikat ISO 27001. Standaryzacja ofert właśnie w oparciu o oficjalne, certyfikacyjne wytyczne często przekonuje klientów do migracji do chmury.

Sektor finansów, usług medycznych, jednostki administracji publicznej, obrony i bezpieczeństwa oraz sektor paliwowy – to obszary potencjalnie najbardziej zainteresowane ofertą hybrydową Beyond.pl ze względu na swoją specyfikę?

–  W 2018 roku dodatkowym wyzwaniem dla firm będzie sprostanie nowym regulacjom unijnym, na przykład w obszarze ochrony danych osobowych (RODO) oraz towarzyszącym RODO nowelizacjom polskich aktów prawnych. Dla organizacji z wymienionych przez ciebie sektorów fakt, że dane są przetwarzane pod konkretnym, polskim adresem może być dodatkowym czynnikiem zaufania do rozwiązania chmurowego. Nawiązanie współpracy z polskim centrum danych o ugruntowanej pozycji daje poczucie bezpieczeństwa. Lokalne przetwarzanie danych w Polsce to największy benefit Azure Stack w Data Center 2.

Ponadto w Azure Stack nasi klienci zyskają spójny zestaw usług i narzędzi programistycznych. W ten sposób firmy i instytucje publiczne będą w stanie szybciej uruchamiać rozwiązania odpowiadające na ich bieżące scenariusze biznesowe. Usługi dostępne z Azure Stack w Beyond.pl będą w pełni kompatybilne z usługami Azure w innych regionach.

Beyond.pl ma ambicje zdobycia międzynarodowych klientów?

– Właściwie już dziś jesteśmy międzynarodową firmą i posiadamy międzynarodowych klientów. Otwarcie Data Center 2 we wrześniu 2016, kolejno zdobycie certyfikatu Rated 4 oraz nominacja dla nas do „Oscarów” branży data center, czyli finału międzynarodowego konkursu DCD Global Awards 2017 sprawiły, że naszą ofertą interesują się zagraniczne organizacje. Nie mówimy tu tylko o klientach z Europy, ale także z innych kontynentów. Staliśmy się już rozpoznawalnym punktem na światowej mapie centrów danych. Naszą wizją jest, aby być najważniejszym centrum obliczeniowym dla całej Europy Środkowo-Wschodniej, a w tym regionie nie ma dziś wyraźnego technologicznego lidera.

Co musi się stać, aby Polska stała się hubem w obszarze data center, podobnie jak Irlandia i Holandia dla zachodniej Europy?

– Polska już dziś jest bardzo dobrym krajem do outsourcingu IT z wielu powodów. Przede wszystkim jesteśmy państwem o wysokiej jakości usług zaawansowanych technologicznie. Najlepszym tego dowodem jest właśnie uruchomienie Microsoft Azure Stack w Data Center 2. Ponadto posiadamy dobrze rozwinięty internet szerokopasmowy, a każda inwestycja drogowa dofinansowywana z Unii Europejskiej wymaga nowej infrastruktury światłowodowej. Sama łączność jest natomiast tańsza niż np. w Stanach Zjednoczonych.

Mamy także korzystne położenie geograficzne w centrum kontynentu, niewielką różnicę czasu w stosunku do innych państw Europy i nie tylko, nie dzieli nas żadna przepaść kulturowa od Zachodu, a nasi eksperci IT biegle posługują się językiem angielskim. To wszystko ułatwia komunikację i sprawia, że Polska jest świetnym partnerem biznesowym w obszarze data center.

Bartku, dziękuję za rozmowę.

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: