INFRASTRUKTURA INNOWACJE

Chmura hybrydowa oraz fakty świadczące, że Microsoft na nią stawia.

Chmura hybrydowa – pojęcie kluczowe dla wielu instytucji i przedsiębiorstw, staje się obszarem rosnącego zainteresowania dostawców usług. Poważne kroki podejmuje Microsoft, dostrzegając segment klientów z potrzebami w tym zakresie. Te kroki to po pierwsze – konsolidacja kompetencji wokół bezpieczeństwa i platformy zarządzającej opłatami w chmurach publicznych. Po drugie – udostępnienie Azure Stack.

Chmura hybrydowa – w bardzo dużym uogólnieniu połączenie chmury prywatnej z publiczną – zyskuje na popularności głównie wśród dużych i bardzo dużych organizacji, jak również wśród tych średniej wielkości. Podejście hybrydowe podyktowane jest potrzebą rozdzielenia zasobów informatycznych na zasoby o znaczeniu krytycznym, które nie powinny ze względu na strategiczny interes przedsiębiorstwa być wyniesione w obręb chmury publicznej, oraz pozostałe zasoby, które nie mają ograniczeń bezpieczeństwa czy systemowych aby korzystać z chmury publicznej. Do tej drugiej grupy należeć mogą np. nowe rozwiązania dopiero wdrażane w organizacji, często zasilane danymi z systemów działających w chmurze prywatnej i/lub nowymi danymi zewnętrznymi (systemy analityczne, big data, CRM, e-commerce).

Strategia chmurowa: wielu dostawców – jedna księgowość

Spory odsetek firm realizuje strategię wykorzystania różnorodnych platform chmurowych zamiast koncentracji swoich systemów i zasobów u jednego dostawcy. Dzieje się to z wielu powodów – od kwestii zarządzania ryzykiem i uniezależnienia od jednego dostawcy po kwestie ekonomiczne i biznesowe, np. pewne wymagane przez firmę usługi są niedostępne u aktualnego dostawcy, są natomiast u alternatywnego bądź są dostępne w bardziej atrakcyjnym wariancie kosztowym. Wraz ze wzrostem ilości i złożoności systemów utrzymywanych w chmurze u wielu dostawców (multicloud) rośnie potrzeba efektywnego zarzadzania całością kosztów, jakie dla przedsiębiorstwa generują poszczególne platformy. Poprzez efektywne zarządzanie rozumiemy zarówno bieżącą kontrolę kosztów jak również możliwości ich prognozowania i optymalizacji.

Zapotrzebowanie na narzędzia wspierające wymienione zagadnienia rośnie wraz ze wzrostem wykorzystania chmury w ogólności, a w szczególności – chmur wielu dostawców. Stąd przejęcie przez Microsoft izraelskiego startupu Cloudyn – platformy pozwalającej klientom zarządzać w jednym miejscu rozliczeniami z wieloma dostawcami usług chmurowych – jest manewrem strategicznie zrozumiałym. A jeszcze ciekawiej ten fakt komponuje się z kolejnym ważnym krokiem poczynionym przez Microsoft w tym samym czasie – mianowicie udostępnieniu Azure Stack.

Chmura hybrydowa – Azure Stack może namieszać

Zapowiadany od 2015 roku jako tajna broń Microsoftu w walce z AWS o udział w rynku chmurowym Azure Stack doczekał się debiutu na początku lipca b.r. Firma ogłosiła, że oparte na Azure Stack rozwiązania Dell EMC, Lenovo i HPE są już dostępne z terminem dostawy na wrzesień b.r. natomiast systemy Cisco i Huawei będą dostępne niebawem.

Dla tych, którzy jeszcze nie znają Azure – to oferowana przez Microsoft platforma usług w chmurze, zapewniająca dostęp do prawie nieograniczonej mocy obliczeniowej oferowanej w modelu pay-as-you-go (klient płaci tylko za wykorzystane zasoby). Firma opiera swoją usługę na zasobach centrów danych umiejscowionych w różnych częściach świata.

Czym jest zatem Azure Stack? Tym samym zestawem narzędzi i rozwiązań co Azure oferowany w chmurze, z tą różnicą, że dostępny… w Twojej chmurze prywatnej. Jeśli z różnych względów (bezpieczeństwo, regulacje prawne, ograniczenia biznesowe) Twoja firma nie jest skłonna przenosić całości bądź części swojej infrastruktury do chmury publicznej może po prostu zakupić jedno z wymienionych rozwiązań i umieszczając je w swoim centrum danych (bądź w kolokacji) uruchomić Azure w chmurze prywatnej, działającego identycznie jak “prawdziwy” Azure. Opłaty za wykorzystanie oparte będą na wykorzystanych mocach obliczeniowych – w zależności od wybranego modelu i planu. W przyszłości – aplikacje bądź część zasobów obliczeniowych może zostać bezproblemowo przeniesiona do chmury Azure, co daje niekwestionowaną elastyczność i kontrolę nad kosztami.

Rynek rozwiązań chmurowych hybrydowych może zatem ciekawie się kształtować w najbliższej przyszłości, z firmą Microsoft mającą więcej szans na wzrost udziału w rynku dzięki unifikacji chmury prywatnej i publicznej oraz rozszerzenie oferty o narzędzie monitoringu kosztów usług chmurowych. Poczekajmy jednak na pierwsze wdrożenia Azure Stack o klelientów biznesowych oraz na integrację platformy Cloudyn z Azure – jeśli taka nastąpi.

Uwaga: oferta dotycząca Azure Stack może być ograniczona terytorialnie, aktualną dostępność należy weryfikować na stronach Microsoft poświęconych Azure Stack.

Zapisz się na newsletter i rozwijaj kompetencje chmurowe

Obserwuj nas: