BIZNES INFRASTRUKTURA

Najlepiej płatne certyfikacje IT w 2020 roku. Oto wiodące trendy w branży

Posiadanie odpowiednich certyfikatów poświadczających poszukiwane na rynku kwalifikacje może utorować drogę do satysfakcjonującej i lukratywnej kariery w branży IT. Przy rosnącym popycie na specjalistów IT w różnych dziedzinach widać wyraźnie dominującą pozycję kwalifikacji związanych z przetwarzaniem w chmurze i zarządzaniem projektami.

Ekosystem technologii i platform IT nieustannie ewoluuje, zapotrzebowanie na kompetencje w przedsiębiorstwach rośnie w związku z czym certyfikaty IT są bardzo pożądane. Najpopularniejsze dziedziny to niezmiennie zarządzanie sieciami, przetwarzanie w chmurze, zarządzanie projektami i bezpieczeństwo. 80% specjalistów IT twierdzi, że certyfikaty są przydatne w ich karierze. Wyzwaniem jest zatem właściwy odczyt trendów rynkowych i określenie, na którym obszarze należy się skupić. Spójrzmy zatem na czołówkę listy najbardziej poszukiwanych certyfikatów i, co ca tym idzie, najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych kompetencji A.D. 2020.

 

Zestawienie oparte jest na danych dostarczonych przez Global Knowledge – firmę szkoleniowo doradczą IT, która corocznie przygotowuje zestawienie najlepiej opłacanych certyfikatów IT. Firma gromadzi dane z całego świata na podstawie wyborów szkoleniowych klientów Global Knowledge a także tego, gdzie i na jakich warunkach pracują po ukończeniu edukacji. W pierwszej szóstce znajdziemy certyfikaty poświadczające kompetencje chmurowe i zarządzania projektami. Jeśli chodzi o specyfikę rynku polskiego to, wyłączając podawane przez serwis wynagrodzenia w USD, kolejność w zakresie obszarów w większości się pokrywa. Wyjątkiem może być wysoka pozycja certyfikowanego Scrum Mastera, który w opinii ekspertów rzadko może liczyć na wyższe wynagrodzenie niż doświadczony i certyfikowany specjalista chmury publicznej AWS czy Azure. Innym odstępstwem jest zapewne wyższa pozycja certyfikatów GCP w zestawieniu globalnym niż to kształtuje się na rynku polskim, gdzie zapotrzebowanie na architektów GCP jest relatywnie niższe niż w przypadku AWS i Azure. Pozycja światowa może jednak być pewnym wyprzedzającym sygnałem trendu, jednocześnie należy się spodziewać wzrostu wartości i zapotrzebowania na specjalistów GCP w związku z zapowiadanym otwarciem regionu Google Cloud w Warszawie i strategicznym partnerstwem z Operatorem Chmury Krajowej.

 

1. Google Certified Professional Cloud Architect

Tak wysoka pozycja certyfikacji Google może być zaskoczeniem. Certyfikat wprowadzony w 2017 r. znajduje się na szczycie listy w tym zestawieniu. Google Certified Professional Cloud Architect to poświadcza, że specjaliści IT posiadają kwalifikacje w zakresie projektowania architektury chmurowej na Google Cloud Platform (GCP). Uzyskanie tego certyfikatu gwarantuje, że będziesz w stanie projektować, rozwijać i zarządzać architekturą chmury Google z wykorzystaniem platformy i narzędzi GCP, jak Compute Engine czy BigQuery.

Zdobycie tego certyfikatu (jak również pozostałych dostawców chmury publicznej) wymaga głębokiej wiedzy o tym, jakie rozwiązania zastosować dla różnych scenariuszy. Umiejętności w zakresie przetwarzania w chmurze są i będą w cenie, a opanowanie platform i narzędzi do budowy bezpiecznych, skalowalnych i niezawodnych rozwiązań dla przedsiębiorstw będzie miało kluczowe znaczenie dla większości organizacji w najbliższej przyszłości.

Najlepsze certyfikaty IT w 2020 r.

2. Project Management Professional (PMP)

Certyfikat Project Management Professional (PMP) został stworzony i jest wydawany przez Project Management Institute (PMI). Jest on jednym z najwyżej cenionych obecnie dostępnych certyfikatów w dziedzinie zarządzania projektami. Jego posiadanie potwierdza kompetencje w zarządzaniu projektami i zespołami projektowymi w ramach 5 obszarów: inicjowania projektu, planowania, wykonywania, monitorowania i kontroli oraz zamykania projektu. Uzyskanie certyfikatu poprzedza spełnienie wymagań: ukończenia co najmniej 35 godzin odpowiedniego (akredytowanego) szkolenia, posiadanie co najmniej 3 lat doświadczenia zawodowego w ramach realizacji projektów a następnie zdanie niełatwego egzaminu. Uzyskanie certyfikatu PMP może zająć lata, ale opłaca się.

3. Certified Scrum Master

Certyfikowany Scrum Master jest jednym z bardziej popularnych obecnie dostępnych certyfikatów zarządzania projektami. Scrum odnosi się do zwinnego podejścia do realizacji projektów IT, w którym wykorzystuje się samoorganizację zespołów, stałe etapy realizacji (sprinty) i koncentruje na przyrostowym dostarczaniu działającego rozwiązania klientowi. Rolą Scrum Mastera zapewnienie zespołom właściwych warunków pracy, zapewnienie odpowiedniego postępu w projekcie oraz ciągłe doskonalenie i praca nad wydajnością. Uzyskanie certyfikatu poprzedza udział w dwudniowych warsztatach oraz egzamin zawierający od 24 do 35 pytań.

4. AWS Certified Solutions Architect – Associate

Certyfikat architekta rozwiązań AWS powrócił na top listy po krótkiej przerwie. Egzamin AWS Certified Architect Architect sprawdza wiedzę w zakresie projektowania architektury systemów na platformie chmury publicznej AWS. Jeśli masz praktyczne doświadczenie z usługami AWS i w swojej karierze zawodowej projektujesz, lub zamierzasz projektować, duże systemy rozproszone dla przedsiębiorstw to certyfikat ten będzie z pewnością pomocny. Egzamin trwa 80 minut.

 

5. AWS Certified Developer – Associate

To kolejna opcja dla platformy AWS, certyfikat dewelopera dla AWS potwierdza wiedzę i doświadczenie techniczne w tworzeniu i utrzymaniu aplikacji na Amazon Web Services. Certyfikat weryfikuje kandydata pod kątem wyboru właściwych usług AWS dla aplikacji, opanowania stosowania interfejsów programistycznych oraz umiejętność zapewnienia bezpieczeństwa aplikacji na poziomie kodu. Analogicznie do omawianego wyżej, egzamin składa się z pytań wielokrotnego wyboru i trwa 80 minut. Wymagania wstępne obejmują co najmniej rok praktycznego doświadczenia z AWS i zaawansowaną znajomość co najmniej jednego języka programowania wysokiego poziomu.

6. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure

Jest następcą wycofanego w 2017 r. certyfikatu MCSE: Server Infrastructure. W ramach nowej ścieżki certyfikacyjnej bierze się pod uwagę różne opcje, w zależności od potrzeb i ukierunkowania przedsiębiorstwa lub pożądanego przez specjalistę obszaru specjalizacji. Dostępne szkolenia obejmują Microsoft Certified: Azure Administration Associate, Azure Developer Associate i Azure Solutions Architect Expert.

Zestawienie 10 najlepiej płatnych certyfikacji, którego źródłem jest Global Knowledge, znajduje się a w tabeli poniżej:

1 Google Certified Professional Cloud Architect 139,5k USD CLOUD
2 Project Management Professional (PMP) 135,8k USD PROJECT MANAGEMENT
3 Certified ScrumMaster 135,4k USD PROJECT MANAGEMENT
4 AWS Certified Solutions Architect – Associate 132,8k USD CLOUD
5 AWS Certified Developer – Associate 130,4k USD CLOUD
6 MCSE: Cloud Platform and Infrastructure 121,3k USD CLOUD
7 Information Technology Infrastructure Library (ITIL) 120,5k USD IT SERVICE MANAGEMENT
8 Certified Information Security Manager (CISM) 118,4k USD SECURITY
9 Certified in Risk and Information Systems Control (CRISC) 117,4k USD SECURITY
10 Certified Information Systems Security Professional (CISSP) 116,9k USD SECURITY

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: