Sieć 5G jest jeszcze daleka od szerokiego komercyjnego startu, ale przyciąga uwagę największych graczy technologicznych. Z początkiem marca Google Cloud zaprezentował swoją wizję dla dostawców usług telekomunikacyjnych 5G skierowanych do odbiorców biznesowych. Wszedł w ten sposób na obszar dotychczas zdominowanych przez OpenStack. Czy ma wystarczająco atutów?
W zamyśle zaprezentowanej strategii Global Mobile Edge Cloud (GMEC) Google Cloud i firmy telekomunikacyjne mają zaoferować aplikacje i usługi dostępne w architekturze brzegowej (Edge computing) i dostarczane przez sieci 5G. Podstawą oferty ma być Anthos dla telekomunikacji – dedykowana edycja platformy Anthos, wspierającego kontenery rozwiązania Googla dla chmury hybrydowej i multicloud. Google Cloud konsekwentnie koncentruje się na ofercie ukierunkowanej na swoich klientów korporacyjnych w lukratywnych branżach. 5G, Edge i chmura dla branży telekomunikacyjnej były dotychczas domeną platformy open source OpenStack jednak układ sił może zmienić GMEC choćby dlatego, że umożliwi operatorom telekomunikacyjnym uruchamianie swoich platform i aplikacji nie tylko w ponad 20 regionach chmury na świecie, ale także w ponad 130 lokalizacjach realizujących obliczenia brzegowe (Edge).
Telekom w chmurze?
Można oferować bank w chmurze (@vodenotech o którym już jutro w trakcie wirtualnego @googlecloud Day Poland) to można też telekom w chmurze.@MagdaDziewgu @akuczorski https://t.co/ldIaYZDLfl— Cloud Forum (@cloudforum_pl) March 16, 2020
Monetyzacja 5G i Edge jako platform usług biznesowych
Oferując dostęp do sieci w technologii 5G operatorzy telekomunikacyjni będą w stanie zapewnić prędkość transmisji danych i przepustowość na poziomie pozwalającym przedsiębiorstwom na wdrożenie nowych usług, dla których te parametry są kluczowe – jak AR, VR, analiza obrazu w czasie rzeczywistym itp. 5G w dalszym horyzoncie może zastąpić sieci światłowodowe i przewodowe szybką, bezpieczną siecią dostępu radiowego (RAN). Wysoko wydajna „brama” do chmury otwiera nowe możliwości dla obu stron – dostawców takich jak Google Cloud oferujących brzegową warstwę obliczeniową i przedsiębiorstw korzystających z usług biznesowych nowej generacji.
Wizja Google zakłada poszerzenie oferty telekomów o nowoczesną platformę Edge, która zaoferuje firmom wybrane możliwości Google Cloud Platform. W ten sposób partnerstwo z Google pomoże firmom telekomunikacyjnym zarabiać na usługach sieciowych 5G. Business cases dla 5G są bardzo poszukiwane. Stąd też partnerstwo AT&T i Google w celu stworzenia portfolio rozwiązań 5G i Edge dla branż takich jak handel detaliczny, produkcja czy transport.
Wykorzystanie danych i AI w zarządzaniu Customer Journey
Dostępność komercyjna 5G radykalnie wpłynie na doświadczenia konsumentów. Niskie opóźnienia i duża przepustowość otwierają możliwość zastosowania wymagających pod tym względem technologii, takich jak rzeczywistość rozszerzona, wirtualna czy przetwarzanie obrazu wizyjnego w czasie rzeczywistym. Rozwiązania wizyjne, takie jak identyfikacja obiektów, klasyfikacja obrazu czy segmentacja scen zmienią krajobraz handlu detalicznego wprowadzając doświadczenie zakupowe znane dotychczas z projektów laboratoryjnych (proof-of-concept – PoC). Wizja inteligentnych miast czy interaktywnej, spersonalizowanej opieki zdrowotnej będzie bliższa realizacji.
Jednak powyższe scenariusze w dużym stopniu opierać będą się na zdolności do przetwarzania dużych ilości danych i zastosowania algorytmów uczenia maszynowego. Warstwa infrastruktury brzegowej musi zatem spełniać wysokie wymagania od strony tak platformy sprzętowej jak i oferowanych usług obliczeniowych. Google widzi w tym zakresie szansę dla siebie jako lidera w dziedzinie analityki danych i uczenia maszynowego oferowanego jako technologia dla developerów i przedsiębiorstw tworzących rozwiązania konsumenckie. Wśród pomysłów jest m.in. Contact Center AI, platforma wspierająca firmy w poprawie obsługi klienta przy jednoczesnej redukcji zapotrzebowania HR.
Poprawa efektywności operacyjnej
Wprowadzenie 5G oznacza też nowe wyzwania dla operatorów telekomunikacyjnych w zakresie zarządzania istniejącymi sieciami starszych generacji oraz wdrażania nowych usług i technologii kolejnej generacji. Oznacza to konieczność modernizacji platform zarządczych, zmianę i optymalizację procesów biznesowych, poprawę efektywności. Google planuje udostępnić funkcje OSS (Operations Support Systems), BSS (Business Support Systems) i sieciowe w ramach swojej platformy chmury publicznej. W zamyśle udostępnienie w modelu chmurowym ma pozwolić operatorom zredukować koszty IT, poprawić wydajność platform oraz pozwolić na implementację NFV (Network Function Virtualization) – wirtualizację funkcji sieciowych dla sieci rdzeniowych operatorów w chmurze Google. Dostawcy oprogramowania dla operatorów, Amdocs i Netcracker, w partnerstwie z Google przygotowują platformy BSS/OSS i customer experience jako usługi dostępne w modelu chmury publicznej.
Globalny zasięg
Google posiada 21 regionów chmury i ponad 134 lokalizacje węzłów CDN (Content Delivery Network) na całym świecie. Poprzez swoje lokalizacje PoP (Point of Presence) i lokalizacje Edge Google dostarcza niektóre ze swoich standardowych usług, jak Search, poczta czy YouTube a w ramach GMEC planuje powiększać liczbę lokalizacji Edge. Ponadto Google jako twórca niestandardowego rozwiązania sprzętowego, dedykowanego modelom uczenia maszynowego (głębokim sieciom neuronowym w szczególności) – TPU (Tensor Processing Unit) planuje zaoferować Edge TPU – dostęp do szybkich obliczeń modeli uczenia maszynowego na TPU również na platformie Edge. Analogiczna usługa w chmurze Google jest już dostępna a wyniesienie jej „bliżej” klienta otworzy możliwość zastosowania w branżach takich jak m.in. produkcja czy handel detaliczny, dla których usługi intensywne obliczeniowo dostępne w czasie zbliżonym do rzeczywistego mają kluczowe znaczenie.
Wiele zależy od realizacji wizji Edge computing prze Google w praktyce oraz przekonujących use cases, na chwilę obecną zapowiada się interesująca rywalizacja platform dla 5G z otwartą koncepcją opartą na OpenStack.