BIZNES INFRASTRUKTURA

Duże zmiany w Magic Quadrant Gartnera w obszarze infrastruktury chmurowej

Gartner mocno odchudził swoją kategorię dostawców usług infrastruktury w chmurze, koncentrując się tylko na globalnych graczach, mających zintegrowaną ofertę usług IaaS i PaaS wysokiej skalowalności (hyperscale), lub są w trakcie jej opracowania.

Magiczny kwadrat składa się obecnie z sześciu globalnych dostawców i w stosunku do wersji z roku 2017 Gartner odciął aż 14 dostawców, takich jak NTT, Rackspace, Virtustream. W tym samym zestawieniu do grona liderów zaliczeni zostali AWS i Azure. Google uplasował się tuż pod.

W tegorocznym zestawieniu Google oferujący Cloud Platform dołączył do grona liderów, choć pod względem rocznych przychodów z chmury plasuje się jeszcze za Oracle i IBM wg RightScale (niżej). Gartner wyjaśnia, że zawężenie grona dostawców jest odzwierciedleniem opinii klientów, którzy oceniają dostawców globalnych z punktu widzenia realizacji ich strategicznych celów w szerokim zakresie zastosowań, co eliminuje dostawców z niepełną ofertą bądź skalą działania ograniczoną do regionu /-ów.

źródło: Gartner

Firma badawcza uzasadnia dołączenie Googla do liderów tym, że wielu CIO z którymi przeprowadzano wywiady wskazywało Google Cloud Platform jako równorzędną alternatywę dla AWS i Azure, zaznaczając jednocześnie, że technologie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które firma oferuje w chmurze mogą uchodzić za przewagę konkurencyjną, zważywszy ilu globalnych klientów udało się firmie pozyskać właśnie ze względu na te usługi.

Wg Gartnera klienci Google stawiają przede wszystkim na BigQuery oraz zastosowania analityki i uczenia maszynowego. Wśród minusów wymienia politykę cenową, dającą możliwość rabatów przede wszystkim na kontrakty roczne oraz obawy o dojrzałość sieci partnerów i współpracę z niezależnymi ekosystemami dostawców oprogramowania.

Jeśli chodzi o pozostałą dwójkę – AWS jest postrzegany jako najbardziej dojrzały dostawca na poziomie enterprise, choć klienci narzekają na konieczność posiadania wysokich kwalifikacji technicznych oraz trudną do ogarnięcia politykę wprowadzania nowych produktów. Z kolei Microsoft jest chwalony z zdolność do integracji z ekosystemem oraz otwartość na Linux’a i platformy open source.

Popularność wśród deweloperów IoT

Amazon Web Services i Microsoft Azure powiększają przewagę nad pozostałymi dostawcami w stawce, Google Cloud Platform, choć na trzecim miejscu – nie ma takiej dynamiki, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Eclipse Foundation.

Czwarta roczna ankieta deweloperów IoT Fundacji Eclipse pokazuje, że 51,8 proc. z nich uznało AWS za platformę chmurową nr 1 dla IoT, następnie 31,2 proc. Uznało za taką Microsoft Azure. Google Cloud Platform osiągnął 18,79 procent, nieco mniej niż w 2017 roku. Deweloperzy często korzystają z więcej niż jednej platformy chmurowej IoT.

Przychody i adopcja wśród przedsiębiorstw

Dostawca Roczne przychody 2017 (w mld USD)
Microsoft (commercial cloud, razem z Office365) 21,2
AWS 20,4
IBM 10,3
Oracle 6,08
Google Cloud Platform / G Suite 4,0
Alibaba 2,2

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: