BIZNES INFRASTRUKTURA

Duża zmiana w Google Cloud, Diane Greene odchodzi

Diane Greene, która została zatrudniona trzy lata temu, aby zbudować biznes chmury obliczeniowej Google, odchodzi ze stanowiska. Zastąpi ją były dyrektor wykonawczy Oracle, Thomas Kurian. Zgodnie z informacją prasową Google, dołączy do Google Cloud 26 listopada i przejmie rolę lidera na początku 2019 roku. Do tego czasu Greene pozostanie CEO.

Jaka to była kadencja dla Diane Greene? Osobiście wniosła niewątpliwie poważne doświadczenie z rynku korporacyjnego jako współzałożycielka VMware. Rozwinęła sprzedaż do przedsiębiorstw, zdobyła dużych klientów jak Spotify czy Snap, ale nie zdołała podważyć dominującej pozycji Amazona ani “podgyźć” jego udziału w rynku. W tym czasie na drugim miejscu wyraźnie umocnił się Microsoft.

Thomas Kurian, Bloomberg, Getty Images

Następca Greene, Thomas Kurian spędził ponad dwie dekady w Oracle, dochodząc do poziomu dyrektora wykonawczego ds. rozwoju produktu. Diane Greene pozostaje w radzie dyrektorów Alphabet, do Google dołączyła po tym jak firma przejęła jej startup Bebop za 380 mln USD.

W osobistym wpisie na blogu Google Diane Green napisała: Kiedy dołączyłem do Google, aby uruchomić Cloud w grudniu 2015 roku, powiedziałem mojej rodzinie i przyjaciołom, że to zajęcie na dwa lata. Teraz, po niewiarygodnie intensywnych i produktywnych trzech latach nadszedł czas, aby poświęcić się pasjom, które towarzyszą mi od dawna – mentoringowi i edukacji.

Amazon Web Services kontroluje 34% rynku usług infrastruktury chmury, zgodnie z danymi firmy badawczej Synergy Research. Microsoft zajmuje drugie miejsce na poziomie około 15%, następnie IBM na trzecim miejscu, a Google na czwartym. Pod przywództwem Greene, Google Cloud Platform skoncentrował swoje wysiłki badawcze i inżynierskie na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, zgodnie z filozofią, aby udostępnić innym firmom narzędzia, które leżą u podstaw wyszukiwarki Google. Jednak sprzedaż najbardziej popularnych usług infrastruktury nie zdołała nawiązać współzawodnictwa z AWS.  Przejmując zatem schedę po Greene, Thomas Kurian staje wobec poważnego wyzwania przede wszystkim kulturowego, które jest stałym źródłem napięć w Google. Jest to firma inżynierska, technologiczna, zorientowana na klienta, która jednak jak dotąd nie była w stanie w pełni przestawić się na realia sprzedaży do sektora przedsiębiorstw (enterprise).

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: