Kiedy emocje związane z ogłoszonym przez IBM przejęciem Red Hat już opadły nadszedł czas na chłodne analizy, co oznacza ten manewr dla obu firm, szczególnie jednak dla IBM, oraz dla rynku chmury. Można usłyszeć głosy analityków wyrażających wątpliwości co do celowości zakupu jednak większość komentatorów dostrzega w zakupie Red Hat przez IBM sens i szansę na zmianę reguł gry na bardzo perspektywicznym rynku chmury hybrydowej. Pytanie czy IBM tą szansę wykorzysta.
Kilku nabywców, w tym Google, przymierzanych było do przejęcia Red Hat. Ostatecznie to IBM zapłacił ok. 34 mld. USD, co jest kwotą bardzo dużą biorąc pod uwagę, że stanowi to 63% premię wobec ceny akcji Red Hat oraz 1/3 wyceny giełdowej IBM. Wg Zero Hedge Big Blue prawie na pewno przepłacił w desperackiej pogoni za wzrostem w segmencie chmury za wszelką cenę. Z drugiej strony wśród analityków panuje zgoda, że z biznesowego punktu widzenia jest to posunięcie uzasadnione.
Red Hat – co dostrzegł IBM a nie dostrzegli inni?
Strategiczne dopasowanie, które może pomóc gigantowi technologicznemu w ekspansji w szybko rosnących segmentach branży IT. W szczególności Red Hat ma wzbogacić IBM o trzy elementy: największą na świecie ofertę technologii open source, hybrydową platformę chmurową i jedną z największych społeczności programistów open source.
IBM mocno inwestuje, aby móc uczestniczyć w grze o najbardziej wartościowe segmenty branży IT, przede wszystkim segment chmury hybrydowej. Segment chmury publicznej jest poza zasięgiem, z wciąż niezagrożoną pozycją AWS.
Ponadto Red Hat, poza Linuksem, posiada dystrybucję Kubernetes w OpenShift. Co ważne, Red Hat ma wielu świetnych programistów open-source. To bardzo ważne, ponieważ aby rozwój Kubernetes był coraz lepiej dopasowany do zastosowań hybrydowych, projekt Kubernetes Federation wymaga udoskonalenia i dalszego rozwoju. Jeśli Red Hat i IBM udowodnią, że można pracować w harmonii wykorzystując Kubernetes do budowy chmur hybrydowych, 34 mld USD mogą się szybko zwrócić.
IBM wspierał i angażował się w rozwój projektów open source, przede wszystkim Linux, od dekad. Obecnie IBM jest pełnoprawnym wyznawcą chmury – chmury otwartej. IBM Cloud – wcześniej IBM Bluemix, Platform-as-a-Service (PaaS) i IBM SoftLayer, chmura typu Infrastructure-as-a-Service (IaaS) – są również oparte na oprogramowaniu open-source, np. PaaS jest zbudowany na bazie Cloud Foundry.
Przejęcie Red Hata zmienia reguły gry. Zmienia wszystko na rynku chmury
Tak twierdzi Ginni Rometty, CEO i dyrektor generalny IBM. “IBM stanie się dostawcą numer jeden usług chmury hybrydowej, oferując firmom jedyne w pełni otwarte rozwiązanie, które pozwoli odblokować potencjał chmury dla ich firm. Większość firm jest obecnie tylko w 20% zaawansowania na swojej drodze do chmury, koncentrując się na obniżce kosztów” – mówi szefowa IBM. “Dopiero pozostałe 80% prowadzi do wykreowania prawdziwej wartości biznesowej i napędzania wzrostu. To kolejny etap adopcji chmury, wymagający przeniesienia aplikacji biznesowych do chmury hybrydowej, pozyskania większej ilości danych i optymalizacji każdego aspektu działalności przedsiębiorstwa, od łańcuchów dostaw po sprzedaż.”