INFRASTRUKTURA INNOWACJE

Chmura hybrydowa oraz fakty świadczące, że Microsoft na nią stawia.

Chmura hybrydowa – pojęcie kluczowe dla wielu instytucji i przedsiębiorstw, staje się obszarem rosnącego zainteresowania dostawców usług. Poważne kroki podejmuje Microsoft, dostrzegając segment klientów z potrzebami w tym zakresie. Te kroki to po pierwsze – konsolidacja kompetencji wokół bezpieczeństwa i platformy zarządzającej opłatami w chmurach publicznych. Po drugie – udostępnienie Azure Stack.

Chmura hybrydowa – w bardzo dużym uogólnieniu połączenie chmury prywatnej z publiczną – zyskuje na popularności głównie wśród dużych i bardzo dużych organizacji, jak również wśród tych średniej wielkości. Podejście hybrydowe podyktowane jest potrzebą rozdzielenia zasobów informatycznych na zasoby o znaczeniu krytycznym, które nie powinny ze względu na strategiczny interes przedsiębiorstwa być wyniesione w obręb chmury publicznej, oraz pozostałe zasoby, które nie mają ograniczeń bezpieczeństwa czy systemowych aby korzystać z chmury publicznej. Do tej drugiej grupy należeć mogą np. nowe rozwiązania dopiero wdrażane w organizacji, często zasilane danymi z systemów działających w chmurze prywatnej i/lub nowymi danymi zewnętrznymi (systemy analityczne, big data, CRM, e-commerce).

Strategia chmurowa: wielu dostawców – jedna księgowość

Spory odsetek firm realizuje strategię wykorzystania różnorodnych platform chmurowych zamiast koncentracji swoich systemów i zasobów u jednego dostawcy. Dzieje się to z wielu powodów – od kwestii zarządzania ryzykiem i uniezależnienia od jednego dostawcy po kwestie ekonomiczne i biznesowe, np. pewne wymagane przez firmę usługi są niedostępne u aktualnego dostawcy, są natomiast u alternatywnego bądź są dostępne w bardziej atrakcyjnym wariancie kosztowym. Wraz ze wzrostem ilości i złożoności systemów utrzymywanych w chmurze u wielu dostawców (multicloud) rośnie potrzeba efektywnego zarzadzania całością kosztów, jakie dla przedsiębiorstwa generują poszczególne platformy. Poprzez efektywne zarządzanie rozumiemy zarówno bieżącą kontrolę kosztów jak również możliwości ich prognozowania i optymalizacji.

Zapotrzebowanie na narzędzia wspierające wymienione zagadnienia rośnie wraz ze wzrostem wykorzystania chmury w ogólności, a w szczególności – chmur wielu dostawców. Stąd przejęcie przez Microsoft izraelskiego startupu Cloudyn – platformy pozwalającej klientom zarządzać w jednym miejscu rozliczeniami z wieloma dostawcami usług chmurowych – jest manewrem strategicznie zrozumiałym. A jeszcze ciekawiej ten fakt komponuje się z kolejnym ważnym krokiem poczynionym przez Microsoft w tym samym czasie – mianowicie udostępnieniu Azure Stack.

Chmura hybrydowa – Azure Stack może namieszać

Zapowiadany od 2015 roku jako tajna broń Microsoftu w walce z AWS o udział w rynku chmurowym Azure Stack doczekał się debiutu na początku lipca b.r. Firma ogłosiła, że oparte na Azure Stack rozwiązania Dell EMC, Lenovo i HPE są już dostępne z terminem dostawy na wrzesień b.r. natomiast systemy Cisco i Huawei będą dostępne niebawem.

Dla tych, którzy jeszcze nie znają Azure – to oferowana przez Microsoft platforma usług w chmurze, zapewniająca dostęp do prawie nieograniczonej mocy obliczeniowej oferowanej w modelu pay-as-you-go (klient płaci tylko za wykorzystane zasoby). Firma opiera swoją usługę na zasobach centrów danych umiejscowionych w różnych częściach świata.

Czym jest zatem Azure Stack? Tym samym zestawem narzędzi i rozwiązań co Azure oferowany w chmurze, z tą różnicą, że dostępny… w Twojej chmurze prywatnej. Jeśli z różnych względów (bezpieczeństwo, regulacje prawne, ograniczenia biznesowe) Twoja firma nie jest skłonna przenosić całości bądź części swojej infrastruktury do chmury publicznej może po prostu zakupić jedno z wymienionych rozwiązań i umieszczając je w swoim centrum danych (bądź w kolokacji) uruchomić Azure w chmurze prywatnej, działającego identycznie jak “prawdziwy” Azure. Opłaty za wykorzystanie oparte będą na wykorzystanych mocach obliczeniowych – w zależności od wybranego modelu i planu. W przyszłości – aplikacje bądź część zasobów obliczeniowych może zostać bezproblemowo przeniesiona do chmury Azure, co daje niekwestionowaną elastyczność i kontrolę nad kosztami.

Rynek rozwiązań chmurowych hybrydowych może zatem ciekawie się kształtować w najbliższej przyszłości, z firmą Microsoft mającą więcej szans na wzrost udziału w rynku dzięki unifikacji chmury prywatnej i publicznej oraz rozszerzenie oferty o narzędzie monitoringu kosztów usług chmurowych. Poczekajmy jednak na pierwsze wdrożenia Azure Stack o klelientów biznesowych oraz na integrację platformy Cloudyn z Azure – jeśli taka nastąpi.

Uwaga: oferta dotycząca Azure Stack może być ograniczona terytorialnie, aktualną dostępność należy weryfikować na stronach Microsoft poświęconych Azure Stack.

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: