INNOWACJE SZTUCZNA INTELIGENCJA

AI 100: wiodące startupy w dziedzinie sztucznej inteligencji

Na koniec roku 2017 CBInsights po raz drugi publikuje roczne zestawienie najbardziej obiecujących startupów specjalizujących się w rozwiązaniach w dziedzinie sztucznej inteligencji i ich zastosowaniach w różnych gałęziach przemysłu, od cyberbezpieczeństwa po opiekę zdrowotną.

Firmy podzielono na 25 różnych kategorii pod kątem zastosowań i/lub reprezentowanej gałęzi przemysłu oraz uwzględniono jedną kategorie ogólną, tzw. cross-industry.

Setka wyróżnionych w zestawieniu AI 100 firm została wybrana spośród ponad 2 tyś. startupów w oparciu o kryteria takie jak model biznesowy, wycena, profil inwestorów, patenty, jakość zespołu, innowacyjność. Łącznie inwestorzy zainwestowali we wszystkie firmy z listy 11,7 mld $. Startupy pochodzą z 9 krajów, najwięcej (76%) oczywiście z USA. Zwraca uwagę dynamika rynku chińskiego – pięć z ośmiu firm pochodzących z Chin jest wycenianych na ponad 1 mld $, przy czym cztery z nich osiągnęły tą wycenę w minionym roku. Łącznie wśród wyróżnionych startupów znajdziemy jedenaście jednorożców.

Wzrastająca liczba cyberataków i wycieków danych powoduje naturalny zwrot zainteresowania w kierunku rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, od wykrywania anomalii po bezpieczeństwo aplikacji webowych. Ten obszar reprezentuje aż jedenaście startupów, w tym najwyżej wyceniane CrowdStrike i Cybereason.

Z kolei najszybciej rosnącym rynkiem zastosowań sztucznej inteligencji dla startupów w ostatnim roku była ochrona zdrowia – ten rynek reprezentuje osiem firm. Startupy oferują rozwiązania wykorzystujące m.in. uczenie maszynowe w obszarach takich jak badania kliniczne czy procesy poszukiwania nowych leków. Najwyżej wycenianą firmą jest tutaj Flatiron Health.

Również osiem firm reprezentuje obszar rozwiązań klasy enterprise, zdominowany tradycyjnie przez dużych graczy jak Amazon, Microsoft czy Google. Tutaj na uwagę zasługuje startup Element AI, którego współzałożycielem jest Yoshua Bengio – jeden z pionierów głębokich sieci neuronowych i uczenia głębokiego (deep learning). Firma solidnie inwestuje w R&D i współpracę z partnerami akademickimi, pozyskała już ponad 100 mln $ finansowania.

Warto zauważyć, że w pierwszym przygotowanym przez CBInsights zestawieniu znalazła się założona przez Polaków (m.in. przez Michała Wroczyńskiego), zarejestrowana w USA, firma FIDO.AI zajmująca się przetwarzaniem języka naturalnego.

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: