AWS powers Bundesliga analytics realtime
Źródło: DailyMirror
APLIKACJE W CHMURZE BIZNES

Zaawansowana analiza gry Bundesligi w czasie rzeczywistym dzięki chmurze

AWS dostarcza emocji kibicom czołowej niemieckiej ligi piłki nożnej. Za pomocą sztucznej inteligencji przedstawia nowe zaawansowane statystyki, w tym Average Positions i xGoals.

AWS, Amazon.com oraz niemiecka Bundesliga zadebiutowały z dwoma pierwszymi „Bundesliga Match Facts powered by AWS” podczas meczu 26 maja z udziałem Borussia Dortmund vs. Bayern Muenchen, który był transmitowany w ponad 200 krajach. Dwie nowe statystyki, Average Positions i Expected Goals (xGoals), pozwolą kibicom na lepsze zapoznanie się z planowanym stylem gry drużyny, opartym na analizie w czasie rzeczywistym danych uzyskanych z obserwacji lokalizacji zawodników na boisku oraz prawdopodobieństwa zdobycia przez nich gola. Czołowa liga piłki nożnej w Niemczech wykorzysta niezrównany zestaw usług AWS w chmurze, w tym uczenie maszynowe i analitykę, aby wprowadzić dodatkowe zaawansowane statystyki w 2020 roku i nadchodzących sezonach. AWS i Bundesliga jako pierwsze dostarczają kibicom piłkarskim na całym świecie tę unikalną kombinację zaawansowanych statystyk i analiz w czasie rzeczywistym.

„Bundesliga Match Facts” są generowane poprzez zbieranie danych z kanału wideo z gry na żywo, które są przesyłane do AWS do analizy, a następnie przekazywane w formie statystyk w czasie rzeczywistym widzom na całym świecie. Statystyki te pomagają widzom lepiej zrozumieć między innymi strategię decyzji podejmowanych na boisku i prawdopodobieństwo zdobycia bramki przy każdym strzale. Od 26 maja Average Positions są dostępne podczas transmisji meczów Bundesligi, natomiast xGoals podczas najważniejszych rozgrywek.

Średnia pozycja piłkarza na boisku - heat map
Średnia pozycja piłkarza na boisku – heat map

Dwie nowe statystyki wykorzystywane dzięki sztucznej inteligencji w AWS

Average Positions: Kibice będą teraz mogli zobaczyć pozycję zawodników drużyny na boisku i uzyskać wgląd w planowany styl gry drużyny. Average Positions dostarcza nowych informacji dzięki analizom przeprowadzonym w oparciu o dane zebrane na podstawie śledzenia średniej pozycji zawodnika na boisku, które są następnie wyświetlane w czasie rzeczywistym. Funkcjonalność ta pozwala widzom na zidentyfikowanie aktualnego tempa gry na boisku i zrozumienie zmian taktycznych. Nowa statystyka pomoże określić, czy drużyna ustawia się w stylu ofensywnym lub defensywnym, wywierając nacisk na środek pola czy wykorzystując skrzydłowych. Wyświetlając średnie położenie i pozycję każdego zawodnika w czasie rzeczywistym, Average Positions pomaga kibicom zrozumieć zmiany taktyczne w miarę postępu gry.

xGoals: Wykorzystując Amazon SageMaker, w pełni zarządzany serwis do budowy, treningu i wdrażania modeli uczenia maszynowego, Bundesliga może teraz ocenić prawdopodobieństwo zdobycia bramki przez zawodnika strzelającego z dowolnej pozycji na boisku. Prawdopodobieństwo zdobycia bramki jest obliczane w czasie rzeczywistym dla każdego strzału, aby dać widzom wgląd w skalę trudności strzału i prawdopodobieństwa zdobycia gola. Aby obliczyć precyzję xGoals, trenowano modele uczenia maszynowego, analizując 40 000 dotychczasowych strzałów na bramkę, a także szereg cech wynikających z danych pozycyjnych, w tym odległość do bramki, kąt do bramki, szybkość zawodnika, liczbę obrońców w linii strzału oraz krycie bramkarza.

– Tradycyjny rozwój ML może być dość trudnym i złożonym procesem, ponieważ wymaga łączenia narzędzi z workflow, co jest czasochłonne i może być podatne na błędy. SageMaker jest natomiast w pełni konfigurowalną usługą umożliwiającą budowanie, szkolenie i wdrażanie modeli ML – mówi Tomasz Stachlewski, CEE Senior Solutions Architecture Manager w AWS. – Dostarcza ona analitykom danych środowisko, w którym mogą oni przygotowywać i analizować dane oraz udoskonalać różne modele prognostyczne. Modele te mogą być następnie testowane i uruchamiane w środowisku programistycznym, a po przetestowaniu ich trafności, mogą być wdrażane w rzeczywistych aplikacjach.

Fani piłki nożnej mogą śledzić wszystkie najnowsze wydarzenia Bundesligi, w tym „Match Facts powered by AWS”, na stronie Bundesliga.com oraz poprzez oficjalne kanały Facebook, Twitter i Instagram.

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: