Jedno z najgorętszych obecnie słów – wytrychów, blockchain balansuje pomiędzy skrajnościami, od entuzjastycznych prognoz wieszczących rewolucję po studzące optymizm opinie o braku dojrzałości, problemach ze skalowalnością i nierozwiązanych zagadnieniach natury prawnej. Właśnie dlatego warto, aby praktycy i wizjonerzy spotykali się dyskutując nie tylko nad wizją technologiczną, ale również nad realiami wdrożeń i napotykanymi problemami. Okazją będzie odbywająca się w czerwcu b.r. w Warszawie konferencja Blockchain Next.
“W obecnej formie blockchain wykazuje znaczne ograniczenia w zakresie skalowalności, funkcjonalności, wydajności, efektywności i zarządzania operacyjnego – utrudniony dodatkowo niedostatkami ładu organizacyjnego i elastyczności“- w ten sposób studzi optymizm David Furlonger, Gartner VP oraz Gartner Fellow.
Zaledwie 1 na 100 dyrektorów ds. IT wskazał na jakikolwiek prace związane z wykorzystaniem technologii blockchain w swoich organizacjach. Tylko 8% dyrektorów IT zadeklarowało planowane w najbliższym czasie lub właśnie toczące się eksperymenty z blockchain. Tyle mówi badanie CIO Gartnera z 2018 roku. Ponadto 77 % ankietowanych CIO stwierdza, że ich organizacje nie są zainteresowane tą technologią i / lub nie planują żadnych działań w celu jej zbadania lub rozwinięcia. Tegoroczne badanie Gartner CIO dostarcza zatem namacalnych, wyrażonych liczbowo faktów potwierdzających przesadny optymizm wokół adopcji technologii blockchain w sektorze przedsiębiorstw. Jak wyjaśnia cytowany już wyżej David Furlonger ważne jest, aby z jednej strony zrozumieć czym jest i co oferuje blockchain dzisiaj – ze wszystkimi ograniczeniami – a z drugiej strony jaki potencjał reprezentuje w nadchodzącej przyszłości i jak wpłynie na biznes, przemysł i społeczeństwo. Bezrefleksyjne, pośpieszne decyzje dotyczące wdrożenia blockchain mogą implikować poważne problemy w organizacjach związane z nietrafionymi inwestycjami, nieudanymi innowacjami (i w konsekwencji wzrostem awersji do ryzyka) a nawet odrzuceniem technologii.
Finanse przewodzą we wdrożeniach
Jeśli chodzi o wdrożenia w poszczególnych branżach to CIO reprezentujący telekomunikację, ubezpieczenia i finanse wykazują największą aktywność w planowaniu i prowadzeniu pilotażowych wdrożeń blockchain spośród wszystkich branż. W dalszej kolejności znajdziemy sektory logistyki oraz administrację i usługi komunalne.
Sektor finansów zainwestował już miliony w rozwój aplikacji blockchain w ostatnich latach. Jest to część dynamicznego trendu w kierunku redukcji kosztów operacyjnych i transakcyjnych oraz upraszczania procesów back-office, dostrzegany jest także potencjał w zakresie ograniczania ryzyka oszustw i nadużyć – kluczowego obszaru w branżach finansowej i ubezpieczeniowej. Zaangażowanie instytucji finansowych najlepiej ukazuje zestawienie przygotowane przez CBInsights.
źródło: CBInsights
Ralph Hamers, CEO ING Group podczas konferencji Money 20202 poświęconej fintech stwierdził, że „banki naprawdę nad tym pracują, ponieważ potencjał jest ogromny i gdyby piątka lub szóstka największych banków globalnych zaangażowała potencjał intelektualny i wypracowała standard, można by następnie wymusić ten standard na świecie. Jestem przekonany, że zadzieje się to nie później jak w ciągu 5-6 lat.”
Również sektory logistyczny, administracji i sektor usług komunalnych są coraz bardziej zaangażowane w testowanie technologii ze względu na dużą presję na efektywność procesów, optymalizację łańcuchów dostaw a także kwestie weryfikowalności i przejrzystości. W przypadku firm telekomunikacyjnych natomiast zainteresowanie wiąże się z planami stworzenia i dostarczania infrastruktury pod rozwiązania blockchain i stworzenia z tej gałęzi perspektywicznego strumienia przychodów.
Blockchain, what NeXt?
Największe światowe autorytety i dyskusje o blockchainie z przedstawicielami wiodących marek przeplatane prezentacjami polskich start-upów – to elementy konferencji Blockchain NeXt, która odbędzie się 21 czerwca 2018 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Na konferencję̨ zapraszają MC2 Solutions i NeXtrope.
W serii wystąpień światowej klasy specjaliści podzielą się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z nową technologią. Inwestorzy zainteresowani spółkami technologicznymi dowiedzą się, w jakie obszary gospodarki blockchain wniesie największą wartość przekładającą się na stopę zwrotu.
Wśród prelegentów znajdą się m.in.:
- Sohail Munir, Smart Dubai
- Miko Natsumura, BitBull Capital, San Francisco
- Anna Streżyńska z MC2 Solutions, jednej z wiodących polskich firm działających w obszarze blockchain;
- Viktor Wanli, współzałożyciel MC2 Solutions i twórca Kinguin – wiodącego globalnego rynku branży cyfrowej rozrywki;
- Mateusz Mach, CEO blockchain house’u NeXtrope oraz Opus – pierwszej na świecie w pełni zdecentralizowanej platformy muzycznej;
- Kai-Lung Hui, profesor University of Science and Technology w Hongkongu;
oraz inne autorytety reprezentujące największe marki technologiczne.
Na konferencję zaproszono 200 startupów, z czego 45 zostanie wyselekcjonowanych do udziału w konferencji. Rada Programowa wydarzenia, złożona z niezależnych ekspertów blockchain, wyłoni pięć najlepszych, które następnego dnia wezmą udział w Demo Day z inwestorami. Przewidziano również 9 pięciominutowych prezentacji projektów na scenie głównej.
Mówią o blockchain:
Gość specjalny – dr Sohail Munir, Smart Dubai: „W 12.12.2020 wydrukujemy ostatnią kartkę papieru w administracji publicznej, a wszystkie transakcje publiczne będą oparte na blochchain.”
Anna Streżyńska, MC2 Solutions: “Już wkrótce całkiem inaczej będziemy poruszać się w takich obszarach, jak administracja, bankowość, prawo czy biznes, ale i edukacja, handel czy kultura. W tej chwili postrzeganie blockchaina jest bardzo wąskie. Na Blockchain NeXt pokażemy, że powinniśmy widzieć w nim narzędzie otwierające nowe możliwości, a nie cel sam w sobie.”
Mateusz Mach, NeXtrope: „Blockchain NeXt to przede wszystkim konkretne przykłady implementacji rewolucji, jaką na świecie stanowi technologia blockchain. Ostatni rok przyniósł wiele świetnych projektów bazujących na blockchainie, które ujrzały światło dzienne i przekonały do siebie setki tysięcy użytkowników. Większość z nich, zaprezentuje się właśnie na Blockchain Next.”