Region GCP Warszawa dostępny
INFRASTRUKTURA WYDARZENIE

Region Google Cloud w Warszawie już dostępny, czas na konkrety

Region chmury publicznej Google Cloud, którego utworzenie zostało zapowiedziane 1,5 roku temu wraz z inwestycjami ok 2 mld USD, został oficjalnie udostępniony. Rekordowy jest czas oddania do użytku, w czym niemała jest rola Operatora Chmury Krajowej i PFR – partnerów przedsięwzięcia.

Kiedy opadnie PR-owy blichtr przyjdzie czas zabrać się do pracy, czyli planowania i budowy pilotażowych projektów z wykorzystaniem usług GCP czy też wdrażania modeli hybrydowych. Na konferencji otwierającej region usłyszeliśmy wiele oczywistych faktów dotyczących znaczenia chmury publicznej dla przedsiębiorstw i znaczenia inwestycji dla polskiej gospodarki. Mniej było jednak konkretów: nie wiemy jak bardzo “zielony” jest aktualnie polski region, wiemy że do 2030 r. GCP ma korzystać tylko z energii ze źródeł odnawialnych. Nie znamy roadmapy uruchamiania usług GCP w regionie – wiemy jakie są obecnie dostępne (o tym niżej). Wiemy, że w skład regionu wchodzą 3 niezależne geograficznie strefy – nie znamy ich lokalizacji.

Wiemy, że warszawski region GCP jest 7 w Europie i 25 na świecie. To pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej infrastruktura obliczeniowa globalnego dostawcy chmury publicznej. Powstała w wyniku partnerstwa strategicznego Google i Chmury Krajowej. Półtora roku od ogłoszenia tego porozumienia każda polska firma i instytucja może skorzystać z najnowszych światowych rozwiązań chmurowych dostępnych w regionie Google Cloud zlokalizowanym w Polsce.

Co w praktyce oznacza uruchomienie regionu Google Cloud Warszawa? Likwidację barier, które jeszcze do niedawna powstrzymywały wiele przedsiębiorstw i instytucji przez korzystaniem z rozwiązań chmurowych. Region to bardziej wydajna i elastyczna infrastruktura IT zarządzana i utrzymywana przez Google, dostępna w modelu usługowym. To minimalne opóźnienia w przesyle danych. To także możliwość korzystania z zaawansowanej analityki danych w czasie rzeczywistym, szybszy zapis danych w aplikacjach i szybsze tworzenie kopii zapasowych.

Region w Polsce daje firmom także możliwość przechowywania danych na terytorium Polski oraz zachowania zgodności z regulacjami i wymogami sektorowymi. Organizacje korzystające z tej infrastruktury zyskują możliwość budowy rozwiązań wysoko dyspozycyjnych i odpornych na katastrofy. Będą także mogły budować skalowalne i wydajne rozwiązania hybrydowe, z zapewnieniem składowania danych we własnych ośrodkach, a aplikacji i przetwarzania danych w chmurze.

Region to możliwość skorzystania z najnowszych technologii informatycznych bez konieczności ponoszenia znacznych nakładów inwestycyjnych. To demokratyzacja dostępu do rozwiązań i usług informatycznych. Każda firma i instytucja, niezależnie od specjalizacji i skali działania, ma takie same możliwości korzystania z chmury publicznej.

W regionie Warszawa dostępne będą kluczowe i powszechnie używane na świecie rozwiązania Google Cloud takie jak Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner czy BigQuery.

Więcej informacji na temat regionu Google Cloud Warszawa oraz tego w jaki sposób eksperci Chmury Krajowej wspierają przedsiębiorstwa i instytucje publiczne w korzystaniu z rozwiązań chmurowych można znaleźć na stronie chmurakrajowa.pl/RegionGoogleCloud

Zdobywaj praktyczną wiedzę i buduj kompetencje chmurowe

Zapisz się na newsletter Cloud Forum

Tak, chciałbym/abym otrzymywać od Cloud Forum najnowsze informacje drogą elektroniczną, w tym w szczególności w formie dedykowanego Newslettera. Zostałem/am poinformowany/a, że zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie.


 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: