BIZNES INNOWACJE

Oracle OpenWorld – po raz pierwszy w Europie

Odbywająca się 16-17 stycznia w Londynie konferencja OpenWorld była pierwszą europejską edycją flagowej konferencji technicznej Oracle. Na dwa dni położone w sercu londyńskiego Docklands centrum wystawiennicze ExCeL zostało opanowane przez chmurę, blockchain i autonomiczne rozwiązania Oracle.

Najbardziej oczekiwany keynote konferencji niespodziewanie odbył się zdalnie – przez problemy prywatne, dodatkowo wzmocnione trwającym w USA government shutdown, CEO Oracle Mark Hurd połączył się na żywo z kalifornijskiej siedziby firmy. Na miejscu była jedna cały czas mocna reprezentacja wysłanników z centrali firmy, w tym Steve Daheb, Senior Vice President odpowiedzialny za Oracle Cloud. 

Przyszłość jest autonomiczna, przyszłośc to blockchain

Jednym z haseł najczęściej przewijających się podczas konferencji była autonomiczność – rozumiana oczywiście przez pryzmat dwóch usług Oracle Cloud: Autonomous Transactional Processing (ATP) i Autonomous Data Warehouse (ADW). Obydwie usługi są dosyć nowe na rynku, i cały czas intensywnie rozwijane – dlatego też nie zobaczyliśmy zbyt wielu rzeczywistych przykładów ich zastosowania. 

Ciekawe przykłady zostały natomiast pokazane w zakresie Blockchain Platform –  a dokładniej w jaki sposób blockchain zmienia zarządzanie Supply Chain. Możliwość wiarygodnego śledzenia podróży konkretnej paczki i jej zawartości ma kluczowe znaczenie np. w farmaceutyce, w odniesieniu do partii leków, czy w przemyśle spożywczym – jeśli mówimy o kontroli pochodzenia określonej partii produktów. 

Funkcjonalności śledzenia dostaw są oczywiście ściśle powiązane z IoT – zobaczyliśmy co najmniej kilka prezentacji poświęconych zastosowaniom IoT w biznesie. Wspólny przekaz tych sesji to: mimo tego, że coraz więcej scenariuszy jest technicznie możliwych, bez jasnej wizji wyniku i korzyści biznesowych znaczna część inicjatyw IoT kończy się obecnie na fazie Proof-of-Concept. 

Przede wszystkim AI + ML

Dane strumieniowane przez IoT powinny być oczywiście przedmiotem automatycznego przetwarzania i analizy – i tutaj elastyczność i funkcjonalność usług chmurowych może być nieoceniona. 

Ciekawy przykład ML został podany przez brytyjskiego klienta Oracle – operatora infrastruktury kolejowej Network Rail. Większość zasobów zarządzanych przez Network Rail ma ponad 100 lat, dlatego też prowadzona jest ciągła analiza ich stanu technicznego i ewentualnego zagrożenia. Obecnie ocena jest wykonywana ręcznie na podstawie zdjęć przez ponad 200 pracowników. Prowadzony obecnie projekt automatyzujący oceny z wykorzystaniem technik ML powinien zmniejszyć tę liczbę o połowę. 

Tematyka AI oraz ML przewijała się przez większość keynote’ów na konferencji, w tym zdalne wystąpienie Marka Hurda. Niedawna akwizycja portalu DataScience.com wpisuje się w narrację wzmocnienia pozycji Oracle w tym obszarze. 

Chmura publiczna dla sektora publicznego

Wystąpienia poświęcone projektom i szerzej sprzedaży chmury do sektora publicznego były obecne na OpenWorld London w zakresie niestety niespotykanym w Polsce. Adopcja usług chmurowych, specyfika procesów zakupowych, wyzwania organizacyjne i innowacje w tym sektorze – wszystko to zostało szczegółowo omówione, zaś na scenie nie zabrakło przedstawicieli takich instytucji jak Met Office, National Health Service i Birmingham City University.  

Niestety przy okazji takich konferencji szczególnie dobrze widać, jak nikła jest adopcja chmury wśród polskiego sektora publicznego. 

Startupy i ekosystem partnerów

Mimo że Oracle kojarzony jest raczej z segmentem Enterprise, kilka startupów z różnych branż zaprezentowało swoje rozwiązania zbudowane w oparciu o Oracle Cloud. W większości są to usługi B2B i B2C intensywnie korzystające z uczenia maszynowego – tak jak działające w branży modowej Macty (www.macty.eu) i Snaptech (https://www.snaptechnology.co.uk/). Drugą prężną klasę startupów stanowią różnego rodzaju chatboty skierowane na rynek konsumencki, wykorzystujące odpowiednie technologie Oracle. 

Oprócz głównej części konferencyjnej z wystąpieniami przedstawicieli firmy i zaproszonych gości, osobne piętro zajęli partnerzy Oracle – oferujący zarówno usługi doradcze i wdrożeniowe, jak i managed services w zakresie Oracle Cloud. Tu warto wspomnieć o obecnym również w Polsce i intensywnie rozwijającym się w Warszawie Equinixie, oferującym szybkie przyłącza do większości dostawców chmury, w tym Oracle FastConnect.  

Dalej niż technologia

Ciekawym akcentem poza głównym, technologicznym nurtem konferencji był szereg paneli poświęconych zmianom społecznym i geopolityce. Lord Mark Malloch-Brown z brytyjskiej Partii Pracy zastanawiał nad długoterminowymi konsekwencjami Brexitu i kierunkami rozwoju globalnej gospodarki. Futuryści Mark Stevenson i Jason Bradbury pochylali się nad scenariuszami czekającej nas przyszłości, zaś wystąpienie antropolożki Rahaf Harfoush było poświęcone szeroko pojętej kulturze cyfrowej i przywództwie w czasach wszechobecnych algorytmów i AI. 

Wrażenia 

Zlokalizowany niedaleko biznesowego serca Londynu w Docklands, ExCeL London jest gigantycznym centrum wystawienniczym, przyjmującym jednocześnie kilka dużych wydarzeń. Dlatego też pod kątem logistyki był doskonałym wyborem.  

Mimo tego jednak, sukces wydarzenia i bardzo wysoka frekwencja uczestników (około 8-10 tys.) zaskoczyła chyba organizatorów – kolejki do rejestracji i na kluczowe sesje były dosyć długie. Świadczy to też o zainteresowaniu rynku – była to bowiem pierwsza tak duża konferencja techniczna Oracle w Europie.  

Kolejne regionalne edycje Oracle OpenWorld odbędą się w Dubaju (11-12 lutego) i Singapurze (26-27 marca). Pozostaje mieć nadzieję, że po sukcesie londyńskiego wydarzenia powróci ono do Europy już w przyszłym roku. 

Prezentacje z Oracle OpenWorld London dostępne są online pod adresem: 

https://events.rainfocus.com/widget/oracle/owglobal19/cataloglondonoow19

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: