APLIKACJE W CHMURZE BIZNES

Korporacje stają się poliglotami. Najpopularniejsze języki programowania wg Cloud Foundry

Cloud Foundry Fundation (CFF) opublikowała raport dotyczący wykorzystania języków programowania w firmach. Mimo, że nie wygrywają w rankingach na najfajniejsze języki to Java i JavaScript pozostają najlepszymi językami dla programistów w organizacjach w obliczu rosnącej adopcji chmury.

Języki takie jak Kotlin czy Rust przyciągają nowością, udoskonaleniami i interesującymi zastosowaniami, ale ankieta CFF wśród programistów i decydentów IT w dużych organizacjach nie pozostawia wątpliwości – najszerzej stosowanymi językami w organizacjach są Java i Java Script. Badanie CFF również stwierdza, że rosnąca liczba firm stosuje strategię wieloplatformową oraz podejście zorientowane na wykorzystanie wielu języków programowania, w zależności od potrzeb. Ponadto CFF ujawnia, że 77% przedsiębiorstw korzysta z Platform-as-a-Service (PaaS) lub jest w trakcie zaawansowanych testów, 72% już stosuje lub rozważa zastosowanie kontenerów, a 46% stosuje lub poważnie rozważa wykorzystanie architektury bezserwerowej (serverless). Jednocześnie znaczący odsetek (39%) wykorzystuje wszystkie trzy technologie jednocześnie. Firmy dostrzegają zalety natywnych rozwiązań w chmurze i znacznie częściej decydują się na zmianę podejścia z monolitycznego na chmuro-centryczne, zapewniające elastyczność i interoperacyjność. To w efekcie prowadzi do wykorzystania większej liczby języków niż tyko dwa wiodące – Java i Java Script. Raport CFF zauważa, że im większa organizacja tym więcej języków. To znacząca zmiana – historycznie duże firmy praktykowały dotąd ścisłą kontrolę nad projektami produkcyjnymi – im mniej języków i technologii (czynników ryzyka) tym lepiej. Również organizacje korzystające z wielu chmur obliczeniowych wykorzystują większą liczbę języków programowania, ale większość z nich używa przede wszystkim Java i JavaScript. Wyniki CFF są potwierdzone przez najnowsze rankingi językowe RedMonk, który również umieścił Java i JavaScript na najwyższym poziomie preferowanych języków programowania. Jak widać Java żyje i ma się dobrze.

Czytaj także: Zarobki deweloperów rozwiązań w chmurze dopiero wystrzelą w górę, ale oczekiwania są równie wysokie.

W odróżnieniu od ustaleń CFF serwis RedMonk twierdzi, że Python i PHP są używane częściej niż C # i C ++, ale różnice są marginalnie i popularność wszystkich czterech języków należy uznać za porównywalną.

Kolejnym portalem publikującym rankingi języków programowania jest Stack Overflow, którego coroczna ankieta wśród 100 tys. programistów ukazuje najbardziej popularne, najlepiej płatne i preferowane języki programowania.

  • Najbardziej lubiane języki to opracowany przez Mozillę Rust oraz Kotlin [edytowane]. Pytanie o Kotlin pojawiło się w ankiecie dla programistów po raz pierwszy (od ubiegłego roku Google wspiera ten język w zintegrowanym środowisku programistycznym Android Studio) [edytowane]
  • Inne preferowane języki to Python, Microsoft TypeScript, Google Go, Swift, JavaScript, C#, F# i Clojure
  • Do najbardziej znienawidzonych języków należą Visual Basic 6, Cobol, CoffeeScript, VB.NET i VBA
  • Python jest jednym z najszybciej rozwijających się języków
  • Jeśli chodzi o USA to języki Erlang, Scala, Ocaml, Clojure, Go, Groovy i Objective-C są najlepiej opłacane (110-115 tys. USD)
  • Średnie wynagrodzenie deweloperów na całym świecie wynosi 55 tys. USD, ale mediana wynagrodzeń programistów w USA jest prawie dwukrotnie wyższa (100 tys. USD) Szwajcaria i Izrael to kraje o medianie ponad 90 tys. USD. Wielka Brytania i Niemcy to mediana nieco ponad 60 tys. USD.

Python przejmuje świat?

Wg IEEE Python jest od 2 lat najpopularniejszym językiem na świecie. Znajduje się w czołówce w/w rankingów RedMonk i Stack Overflow, podobnie Tiobe Index umieszcza Python na 3 miejscu. Stopniowy, ale konsekwentny wzrost popularności języka wiąże się z dynamicznym rozwojem zastosowań uczenia maszynowego i szybko rosnącej liczbie specjalistów badania danych (data scientists), dla których jest on w zdecydowanej większości podstawowym narzędziem.

źródło: Tiobe Index.

Czytaj także: Ile zarabiają specjaliści od chmury? Top 6 kompetencji przyszłości.

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: