APLIKACJE W CHMURZE BIZNES

Komunikacja w zespole to podstawa, tymczasem odchodzi Skype dla firm. Co dalej?

Koniec roku to czas, który sprzyja podsumowaniom. Często patrzymy na nasze dokonania, próbując oceniać mijający rok. Efektem takiej oceny najczęściej są postanowienia noworoczne. Trudno analizować, ile z nich udaje się później zrealizować, bo jest to sprawa indywidualna. Wiemy jednak na pewno, że dotyczą one życia prywatnego, jak i zawodowego.

Do najbardziej popularnych należą m.in. nauka języka obcego, rzucanie palenia, zrzucenie kilku zbędnych kilogramów i decyzja o podjęciu większej aktywności fizycznej. W odniesieniu do życia zawodowego postanowienia najczęściej dotyczą lepszej organizacji pracy. Nowy rok to idealny moment, aby zastanowić się nad konkretnymi krokami. Jednak by mieć pewność, iż to postanowienie ma szansę na spełnienie, warto pomyśleć też o doborze właściwych narzędzi do pracy.

Do takich narzędzi pierwszego wyboru bez wątpienia należy popularny i dobrze znany Office 365. Dzięki aplikacjom, takim jak Word, Excel, Outlook, PowerPoint czy OneNote, umożliwia pracę i dzielenie się jej efektami w czasie rzeczywistym, w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu. Nieodłącznym elementem zestawu wsparcia pracy zespołowej jest narzędzie do komunikacji i współdzielenia zasobów. Microsoft do niedawna oferował Skype dla firm (Skype for Business) jako uzupełnienie pakietu niezbędnych narzędzi pracy zespołowej. Właśnie – oferował, bo podczas tegorocznej konferencji Ignite, we wrześniu, potwierdził ostatecznie, że…

… Skype dla firm przestanie istnieć

Oczywiście Microsoft zapewnia, że odchodzenie od Skype odbędzie się stopniowo, zatem użytkownicy będą mieli czas, aby podjąć decyzję o migracji do nowego komunikatora i wdrożyć go w firmie. Warto przyjrzeć się Microsoft Teams, którym Skype jest stopniowo zastępowany.

Rozwiązanie to umożliwia organizację pracy na wiele sposobów, właśnie w oparciu o elementy pakietu Office 365. Tym samym wpływa na usprawnienie komunikacji wewnątrz zespołów. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, Teams umożliwia m.in.

  • prowadzenie konwersacji indywidualnych oraz czatów grupowych, równocześnie na wielu platformach (desktop, przeglądarka, mobile),
  • przesyłanie wysokiej jakości głosu i obrazu, w grupie lub @wskazując wybranego uczestnika,
  • udostępnianie obrazu i prezentacji,
  • wymianę dokumentów, zarówno w ramach czatu jak i w zadaniach zespołowych,
  • planowane spotkań i prowadzenie kalendarza,
  • równoczesną pracę online na dokumentach wchodzących w pakiet Office 365.

Teams w praktyce

Jest już standardem, że w codziennej pracy korzystamy z kilku rozwiązań do pracy zespołowej: do edycji dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji używamy narzędzi online, tak aby móc pracować nad nimi ze swoim zespołem. Do tego dochodzi komunikacja. Wiele zadań i kilka aplikacji. Pytanie, czy na pewno wszystkie są ze sobą kompatybilne i zapewniają efektywność pracy zespołu? Tutaj właśnie z odpowiedzią i być może ratunkiem przychodzi Microsoft, który tworząc Teams, połączył to wszystko w jedno, działające bez zarzutu narzędzie. Takie, które pozwala nie tylko lepiej zorganizować i zarządzać pracą zespołu, ale także prowadzić video i telekonferencje oraz swobodnie łączyć się z numerami stacjonarnymi i komórkowymi.

Teams, które jest częścią niezwykle popularnego pakietu Office 365, doskonale łączy się z innymi produktami Microsoft, takimi jak Word, Excel, PowerPoint, czy dysk OneDrive o pojemności 1TB. Oczywiście umożliwia pracę w opcji desktopowej, mobilnej, czy po prostu z poziomu przeglądarki, niezależnie czy pracujemy w środowisku Windows, MacOS, Android czy iOS. Dzięki temu Teams organizuje naszą pracę bez zbędnego rozpraszania się na różne aplikacje.

Z aplikacji na telefon

Ciekawostką, która dodatkowo wyróżnia usługę jest Direct Routing, funkcjonalność pozwalająca połączyć Teams z klasyczną telefonią. 3S Data Center jako jedyny operator w Polsce oferuje w ramach usługi Cloud2B rozwiązanie umożliwiające podpięcie klasycznej numeracji krajowej, międzynarodowej, a także komórkowej z aplikacją Microsoft Teams. Daje to możliwość wykonywania połączeń bezpośrednio z aplikacji w taki sposób jak przy zwykłym połączeniu telefonicznym. Usługa działa w dwie strony, czyli istnieje również możliwość odbierania telefonów przez aplikację Teams.

Czy zatem Office i Microsoft Teams pomogą dotrzymać postanowień noworocznych (przynajmniej tych zawodowych)?

Tak naprawdę zależy to od nas samych. Nie planujmy zbyt ambitnie. Warto pamiętać, że koncentracja na 2 – 3 celach daje większe szanse na sukces. Im większe rozdrobnienie tym trudniej o koncentrację i determinację, zatem polecamy wybrać te najważniejsze, podzielić realizację na etapy i… zacząć od kontaktu ze specjalistami 3S Data Center, którzy pomogą wdrożyć usługi w Twojej organizacji i zrealizować noworoczne plany.

Artykuł przygotowany przez Partnera:

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: