BIZNES DEVOPS INNOWACJE

Kariera developera 2019. Najlepiej płatne i najbardziej przyszłościowe specjalizacje

Doroczne przeglądy trendów w wynagrodzeniach, popularności narzędzi i technologii, w tym języków programowania, przeprowadzone przez StackOverflow i Dice pokazują, że wzrost wynagrodzeń wprawdzie lekko wyhamował, ale jest stabilny. Ujawniły się też nowe obszary szybkiego rozwoju.

Tegoroczny raport StackOverflow pokazuje kolejny z rok z rzędu wzrost popularności języka Python, co oczywiście nie może zaskakiwać choćby ze względu na fakt jego popularności w obszarze data science oraz lawinowo rosnących aplikacjach z wykorzystaniem deep learning i szerzej, uczenia maszynowego. W tym roku Python przeskoczył w rankingu Javę i zajął drugą pozycję, tuż za językiem Rust.

Najlepiej opłacanymi specjalistami są specjaliści DevOps oraz inżynierowie Site Reliability. Najbardziej doświadczeni inżynierowie są jednocześnie najbardziej usatysfakcjonowani swoją pracą i najrzadziej poszukują nowego zajęcia. Na kolejnych miejscach najlepiej opłacanych specjalistów usytuowali się specjaliści od danych: inżynier danych (Data Engineer) oraz specjaliści Data Science i uczenia maszynowego.

Natomiast raport Dice 2019 Tech Salary pokazuje, że płace dla profesjonalistów z branży technologicznej wzrosły o 0,6% w 2018 r. i choć wyraźnie wzrost wyhamował to nadal płace podstawowe pozostają wysokie a średnia roczna pensja wynosi ponad 90 tys. USD. 10 najlepiej opłacanych języków programowania dawało developerom przeciętne wynagrodzenie powyżej 100 tys. USD.

Językiem, który znalazł się na pierwszym miejscu jest Go (Golang), co nie powinno zaskakiwać biorąc pod uwagę fakt, że kluczowe obecnie narzędzia open source, które pomagają w zarządzaniu nowoczesnymi centrami danych, są stworzone w Go, w tym platformy do zarządzania i wdrażania kontenerów jak Docker czy stworzony przez Google Kubernetes.

W ścisłym związku z powyższym pozostaje zapewne wysoka, piąta pozycja inżyniera DevOps pod względem zarobków w zestawieniu wg ról / stanowisk, przy rocznym wynagrodzeniu ponad 110 tys. USD. Potencjał wzrostu zarobków specjalistów z kompetencjami pozwalającymi wypełnić lukę między obszarem tworzenia oprogramowania a utrzymaniem i administracją systemami jest nadal krzywej wznoszącej. Podobnie rzecz ma się z najbardziej opłacalnymi obecnie kompetencjami związanymi z wdrażaniem i zarządzaniem składowymi architektury Big Data i analityki danych – takimi jak platforma Apache Kafka (zarządzanie strumieniami danych), oparta na chmurze relacyjna baza danych NoSQL Amazon DynamoDB czy również oparta na chmurze hurtownia danych Amazon Redshift.

O trendach w polskim i międzynarodowym kontekście rozmawiamy z Sabiną Staszczyk, People Operations Manager w firmie Grape Up.

 

Sabina Staszczyk

People Operations Manager, Grape Up

Czy zapotrzebowanie na specjalistów od poszczególnych języków / specjalizacji w PL pokrywa się ze światowym, jakie widzicie różnice?

Na rynku lokalnym w Krakowie widzimy, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na programistów Java, wręcz przekraczające liczbę odpowiednich specjalistów. Podobnie jest z JavaScript, Python i zapewne można byłoby tu podać wiele innych technologii (ograniczamy się do tych, których najczęściej sami poszukujemy).

Z polskich raportów płacowych wiemy, że najwyżej opłacane są język Java i technologie używane do tworzenia aplikacji mobilnych, co w porównaniu z wynikami StackOverflow mogłoby sugerować, że nie ma w tym zakresie spójności w różnych krajach. Niestety nie mamy dostępu do danych rynkowych pokazujących wynagrodzenia specjalistów DevOps. Jednak z naszych doświadczeń z kandydatami na te stanowiska wynika, że należą oni do jednej z lepiej opłacanych grup.

Na co zwracacie uwagę podczas rekrutacji, jakich cech poszukujecie?

Ze względu na specyfikę naszej działalności konsultingowej poszukujemy głównie doświadczonych programistów, otwartych na udział w projektach wyjazdowych do innych krajów (np. USA, Niemcy), komunikatywnych, umiejących współpracować, dzielić się wiedzą i jednocześnie otwartych na naukę nowych technologii. Bardzo ważne jest dla nas również dopasowanie kulturowe – dobrze odnajdują się u nas osoby koncentrujące się w pracy na tym, co przynosi wartość, otwarcie mówiące o tym, co jest dla nich ważne, skłonne do wprowadzania zmian, nastawione na współpracę, dbające o otwartą i przyjazną atmosferę oraz zwyczajnie lubiące to, czym się zajmują.

Jak będą się kształtować trendy na polskim rynku, na jakie wynagrodzenia można liczyć w zależności od seniority?

Na bazie naszych obserwacji spodziewamy się, że wynagrodzenia programistów nadal będą rosły. Średni wzrost wynagrodzeń rok do roku oscyluje w granicach ok. 5-10% (w zależności od źródła danych).

Obserwujemy znaczące różnice między oczekiwaniami początkujących programistów a takich z min. 2 letnim stażem. Potwierdzają to też dane z raportów płacowych – wynagrodzenia rosną stopniowo na poszczególnych poziomach – tzw. junior/mid/senior/ekspert. Każda osoba potrzebuje innego czasu na przejście przez kolejne poziomy zaawansowania, jednak to przede wszystkim poziom kompetencji, a nie staż pracy, determinuje wysokość zarobków. Co ważne i co pokazują wyniki raportu oraz, naszym zdaniem, najlepsze praktyki – ścieżka managerska to nie jedyna ścieżka dla osób zainteresowanych wyższym wynagrodzeniem. Eksperci mogą być wynagradzani na porównywalnym poziomie jak managerowie. Im jesteś lepszy w tym, co robisz, posiadasz kluczowe kompetencje, tym jesteś bardziej pożądanym pracownikiem na rynku pracy i możesz liczyć na wyższe zarobki. Pewną sztuką jest, będąc pracodawcą, jak w tej sytuacji zachować zdrowy rozsądek i nie dać się wciągnąć w spiralę rosnących oczekiwań. Z pomocą przychodzą widełki płacowe na bazie danych rynkowych, polityki wynagradzania – wynagradzać sprawiedliwie w odniesieniu do rynku i innych ludzi, których mamy w firmie. Duży potencjał w przyciągnięciu utalentowanych programistów ma też – co potwierdza raport StackOverflow – praca z nowoczesnymi technologiami, kultura organizacyjna, elastyczne godziny pracy i możliwości rozwoju. Mamy przykłady tego, że zawsze znajdzie się organizacja, która mając silną i pilną potrzebę biznesową – zapłaci znacznie powyżej mediany rynkowej na danym stanowisku. Niekoniecznie jednak atrakcyjność oferty finansowej idzie w parze z pozostałymi aspektami, na które programiści zwracają uwagę.

Jak inwestować w swój rozwój? Kiedy dla osoby nie mającej inżynierskiego przygotowania kursy programowania wystarczą, a kiedy to za mało?

Z raportu StackOverflow wynika, że programiści w znaczącej mierze stale się rozwijają, uczą się nowych technologii itp. Sami tego oczekujemy od naszych pracowników i wspieramy Ich w tym poprzez umożliwienie udziału w specjalnie przygotowanych programach rozwojowych. Co jednak istotne, programy te kierujemy do pracowników, którzy mają już podstawy w zakresie programowania – bardzo często ukończone studia w tym kierunku, doświadczenie zdobyte w pracy w innej technologii.

Na pytanie czy studia są niezbędne, odpowiadamy „nie, natomiast na pewno pomagają”. Na etapie rekrutacji stawiamy bardziej na kompetencje kandydatów niż wykształcenie.  W wielu przypadkach jednak kompetencje są wspierane przez formalną edukację. Wynikiem tego jest fakt, że ponad 90% naszych pracowników ma wykształcenie wyższe kierunkowe. Co też ważne, nie zwalnia ono z dalszej nauki, która w tym zawodzie już nigdy nie powinna się zakończyć. Całym sercem jesteśmy za osobami, które są pasjonatami programowania, poświęcają temu wiele czasu i energii, a jednak nie skończyły formalnej edukacji w tym zakresie. Mniej chętnie jednak patrzymy na kandydatów, którzy zawód ten wybierają z powodów finansowych, a w zainteresowaniach daleko im do świata IT.

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: