Rezerwa z jaką banki podchodzą do chmury publicznej i jej wykorzystania jest uzasadniona – z jednej strony obszar odpowiedzialności za bezpieczeństwo wrażliwych danych klientów a z drugiej wymogi regulatorów krajowych i międzynarodowych. W tym przypadku „one model fits all” nie działa.
IBM podszedł do problemu od innej strony i uruchomił, jak twierdzi, pierwszą na świecie chmurę publiczną zaadaptowaną i dostosowaną do specyfiki sektora finansowego, w partnerstwie z Bank of America. Technologicznie działa ona w ramach otwartej chmury publicznej IBM, która opiera się Red Hat OpenShift jako podstawowym środowisku i Kubernetes. W ramach partnerstwa Bank of America przeniesie część kluczowych aplikacji i obciążeń do chmury IBM zaprojektowanej pod kątem spełnienia rygorystycznych wymagań dotyczących zgodności z przepisami, bezpieczeństwa i niezawodności.
Ponadto IBM zaoferuje możliwość hostowania swoich rozwiązań niezależnym dostawcom oprogramowania i dostawcom oprogramowania jako usługi (SaaS) dla sektora finansowego, dzięki czemu będą oni mogli skoncentrować się na udoskonalaniu oferty dla instytucji finansowych, mając jednocześnie pewność co do zapewnienia wszystkich wymagań zgodności.
Zdaniem Bridget van Kralingen, SVP ds. przemysłu, klientów, platform i blockchain w IBM, chmura publiczna dedykowana sektorowi finansowemu to zobowiązanie podjęte przez Bank of America, IBM i Promontory, aby pomóc w rozwoju zaufanego ekosystemu technologicznego, który spełnia oczekiwania branży co do niezawodności i zgodności z regulacjami. – Wspólnie planujemy zapewnić spełnienie wymagań dotyczących zgodności z regulacjami oraz poddawać ich wypełnienie cyklicznym audytom. Wszystko to w połączeniu ze skalowalnymi, znormalizowanymi funkcjonalnościami, które zostaną zbudowane z myślą o dzisiejszej branży nowoczesnych usług finansowych.
Dla Bank of America umowa z IBM to jeden z elementów zaplanowanego na 7 lat planu adopcji chmury. W październiku b.r. prezes banku Brian Moynihan zapewnił analityków, że wdrożenie usługi chmury prywatnej umożliwiły mu zmniejszenie liczby używanych serwerów z 200 tys. do 70 tys.
Według danych 451 Research około 9% firm świadczących usługi finansowe korzysta z usług IaaS (infrastruktura jako usługa) lub PaaS (platforma jako usługa) w chmurze publicznej, podczas gdy 23% z nich deklaruje skorzystać z tych rozwiązań w ciągu najbliższych dwóch lat.