Google Cloud i Nokia wspólnie opracują rozwiązania dla oprogramowania 5G Core w chmurze dla dostawców usług komunikacyjnych i klientów korporacyjnych.
W październiku 2020 r. Nokia i Google Cloud ogłosiły pięcioletnią strategiczną współpracę, w ramach której Nokia ma dokonać migracji swojej infrastruktury informatycznej do Google Cloud. Z początkiem 2021 r. Google Cloud i Nokia ogłaszają globalne, strategiczne partnerstwo w celu wprowadzenia nowych rozwiązań dla dostawców usług telekomunikacyjnych (communications service providers). Dzięki współpracy możliwa będzie modernizacja ich infrastruktury sieciowej o natywne dla chmury oprogramowanie 5G Core oraz rozwój rozproszonej architektury sieciowej (network edge) jako platformy usług biznesowych dla przedsiębiorstw. W ramach tego partnerstwa, Google Cloud i Nokia będą ściśle współpracować nad sprawdzaniem, optymalizacją i rozwojem natywnych dla chmury usług sieciowych. Obie firmy będą również wspólne pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które pomogą dostawcom usług telekomunikacyjnych w zapewnieniu łączności 5G i skalowalności usług.
Obecnie globalni dostawcy usług telekomunikacyjnych mogą skorzystać z nowych możliwości monetyzacji, poprzez zapewnienie łączności 5G i zaawansowanych usług w architekturze rozproszonej klientom korporacyjnym, by mogli dostarczać konsumentom nowe, cyfrowe doświadczenia. Google Cloud i Nokia będą tworzyć rozwiązania, które połączą usługi 5G i możliwości sieciowe Nokii z wiodącymi technologiami Google Cloud w zakresie sztucznej inteligencji (AI), uczenia maszynowego (ML) i analityki. Platforma Anthos zostanie wykorzystana do przenoszenia zadań obliczeniowych do architektury rozproszonej, zarówno w chmurach publicznych, jak i prywatnych.
W ramach tej współpracy Nokia dostarcza rozwiązania w zakresie głównego modułu do łączności głosowej, pakietu usług chmurowych, ekspozycji usług sieciowych, zarządzania danymi, zabezpieczenia sygnalizacji oraz rdzenia 5G. Obejmuje to platformę IMPACT IoT Connected Device, która umożliwia automatyczną, bezdotykową aktywację i pozwala na zdalne zarządzanie urządzeniami internetu rzeczy, a także rozwiązanie Converged Charging, które umożliwia tworzenie, wycenianie i promowanie w czasie rzeczywistym nowych usług komunikacyjnych, dzięki czemu ich dostawcy mogą szybciej wykorzystać nowe możliwości generowania przychodów z sektora usług 5G.
Z kolei platforma Anthos Google Cloud for Telecom będzie służyła do wdrażania aplikacji, umożliwiając dostawcom usług telekomunikacyjnych zbudowanie ekosystemu usług, które można wdrożyć w dowolnym miejscu: od architektury rozproszonej, po chmury publiczne i prywatne oraz operatorów sieci. Dzięki dostarczaniu natywnych dla chmury aplikacji do architektury rozproszonej, przedsiębiorstwa mogą korzystać z mniejszych opóźnień i zmniejszyć zapotrzebowanie na własną, kosztowną infrastrukturę. Umożliwi im to transformację działalności w zakresie handlu, produkcji i cyfrowych doświadczeń konsumentów.