Laura Stevens, Wired
BIZNES INNOWACJE SZTUCZNA INTELIGENCJA

Francja stawia na sztuczną inteligencję

Francja dostrzega problem globalnej przewagi gospodarek USA i Chin nad Europą w dziedzinie sztucznej inteligencji, tak w zakresie R&D jak również rozwoju startupów i zastosowań komercyjnych. Dostrzega też szansę Francji. Wywiad prezydenta Francji dla Wired był zwieńczeniem sekwencji działań mających na celu podjęcie wyzwania i deklarację konkretnych inwestycji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w czwartek 29 marca b.r., że jego rząd zainwestuje 1,5 mld EUR w badania nad sztuczną inteligencją do końca jego kadencji w 2022 r. jako część strategii na rzecz przyspieszenia innowacji. Ogłoszenie miało miejsce przy okazji prezentacji raportu nt. strategii Francji w zakresie sztucznej inteligencji, pod względem politycznym, etycznym, gospodarczym i badawczo-rozwojowym. Wg prezydenta Macrona “Bez możliwości weryfikacji i kontroli sztuczna inteligencja może całkowicie zagrozić demokracji” (Wired). Podkreślił rolę otwartości danych oraz potrzebę zapewnienia kontroli, jako głównych czynników zapewnienia zaufania publicznego. Przed algorytmizacją i automatyzacją przetwarzania informacji nie ma ucieczki, technologia pozwala uczynić usługi publiczne i komercyjne bardziej efektywnymi.

Emmanuel Macron: “Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować główne gałęzie przemysłu, taki jak energetyka, obronność, transport, finanse czy medycyna – ale ludzie ostatecznie odrzucą innowacje jeśli nie będą im ufać“. Prezydent zagwarantował, że wszystkie algorytmy sztucznej inteligencji stworzone i stosowane przez jego rząd będą poddane kontroli w celu zagwarantowania bezstronności i braku negatywnego wpływu na demokrację. Wysoki poziom przejrzystości będzie wymagany również od algorytmów stosowanych przez firmy korzystające z funduszy publicznych.

Można powiedzieć – nic nowego…

… ale za tymi deklaracjami idą konkretne działania i fakty.

Google rozszerzy swoje biuro w Paryżu. Dodatkowe 6 tys. m2 zapewni przestrzeń dla ok 1 tys. pracowników, w tym dla nowego centrum badawczego skoncentrowanego na sztucznej inteligencji. Facebook stworzył już centrum badawcze AI w Paryżu w 2015 roku. Wcześniej, w grudniu 2013 r., pionier badań nad sztuczną inteligencją Francuz Yann LeCun został szefem jednostki Facebook AI Research. Obecnie Facebook zadeklarował, że zainwestuje kolejne 10 mln EUR w Paryżu aby przyjąć 40 naukowców z tytułem doktora i podwoić zespół naukowców i inżynierów, z 30 do 60.

Wcześniej firma SAP przejęła francuski startup Recast.AI a CEO SAP Bill McDermott po spotkaniu z prezydentem Macronem w styczniu b.r. zadeklarował inwestycje rzędu (astronomicznych) 2 mld EUR we Francji, włączając w to badania i rozwój, rozwój produktów oraz wsparcie i przejęcia startupów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się 22 stycznia 2018 r. prywatnie z CEO Google Sundar Pichai oraz COO Facebook’a Sheryl Sandberg. Macron zaprosił również 140 szefów różnych firm do Wersalu, aby porozmawiać o atrakcyjności Francji jeszcze przed szczytem w Davos.

Tak się prowadzi prorozwojową politykę gospodarczą…

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: