APLIKACJE W CHMURZE BIZNES INFRASTRUKTURA

Dostawcy usług zarządzania infrastrukturą w chmurze wg Gartnera. Co zrobić, aby znaleźć się w Magicznym Kwadracie

Magic Quadrnat Gartnera w 2019 roku wyszczególnia 19 dostawców usług tradycyjnie umieszczając ich na znanej siatce liderów, pretendentów, wizjonerów i graczy niszowych. Dariusz Dwornikowski, CTO Nordcloud Polska odpowiada, jakich cech poszukuje firma analityczna podczas przeglądu dostawców.

Gartner definiuje pojęcie usługi publicznej infrastruktury chmurowej (IaaS – Infrastructure-as-a-Service) jako środowisko, które zapewnia moc obliczeniową, pamięć masową i zasoby sieciowe w sposób samoobsługowy i wysoce zautomatyzowany. Kim jest zatem dostawca usług zarządzania infrastrukturą chmury publicznej (MSP – Managed Services Provider)? To dostawca, który oferuje zarówno usługi profesjonalne, jak i usługi zarządzania operacjami związanymi infrastrukturą i platformami dla jednego lub więcej zintegrowanych, hiperskalowych (hyperscale) dostawców IaaS + PaaS. W praktyce chodzi o trójkę Amazon Web Service, Microsoft Azure, Google Cloud Platform.

Departamenty IT przedsiębiorstw coraz chętniej sięgają po opcję korzystania z wielu dostawców IaaS (multicloud), równolegle podejście hybrydowe w rosnącej liczbie organizacji traktowane jest nie jako rozwiązanie tymczasowe, ale jako świadomy wybór strategiczny. Stąd dostawcy oferujący „wszystko jako usługę” (everything-as-a-service), czyli bardzo szeroki wachlarz rozwiązań zbudowanych dla chmury i na chmurze – zyskują więcej zainteresowania. Oferta skupiona wyłącznie na standardowych usługach zarządzania ma w długim okresie ograniczoną wartość, z wyjątkiem rynków niszowych – twierdzi Gartner. Na chwilę obecną wygląda na to, że spora i rosnąca część klientów preferuje tworzenie własnych rozwiązań niż wykorzystanie gotowych funkcjonalności oferowanych standardowo w chmurze.

Gartner zauważa w raporcie, że rynek dostawców usług zarządzania infrastrukturą szybko dojrzewa, czego dowodem może być fakt, że kilku prekursorów zniknęło z zestawienia MQ. Innym symptomem szybkiego dojrzewania jest obecność korporacji, dużych dostawców, którzy mają przewagę zasobów i skali nad mniejszymi. To w opinii firmy analitycznej oznacza w najbliższym czasie falę fuzji i przejęć, naturalny kierunek dla globalnych marek, które będą dążyć do zdobycia jak największego kawałka tego tortu. Szczególnie atrakcyjnym celem przejęcia będą dostawcy o przychodach poniżej 100 mln USD i należy się spodziewać przynajmniej jednej spektakularnej transakcji do końca 2020 r.

Wśród graczy niszowych znajdziemy m.in. dostawcę o fińskich korzeniach, ale mocno osadzonego w polskich realiach. Jest jedyną firmą w Europie, która ma status partnera premier z wszystkimi trzema dostawcami chmury publicznej klasy hyperscale. Nordcloud, który w Polsce umiejscowił znaczną część swojego R&D oraz architektów cloud, od niedawna rozpoczął również działalność komercyjną na rynku polskim.

Dariusz Dwornikowski, CTO Nordcloud Polska:

Nordcloud pierwszy raz w kwadracie Gartnera pojawił się w 2017 roku. To było dla nas duże osiągnięcie, szczególnie, że nie byliśmy wtedy jeszcze tak rozwiniętą organizacją jak teraz. Teraz w 2019 roku, już 3 kolejny raz jesteśmy uplasowani w kwadrancie MSP. Ocena Gartnera nie jest dla nas celem samym w sobie, ale potwierdzeniem, że jako grupa jesteśmy na dobrej drodze do jeszcze większej penetracji rynku nowych technologii, a w szczególności chmury publicznej, która niejako wpisana jest w nasze DNA.

Gartner oceniając firmy bierze pod uwagę wiele aspektów, takich jak działania na wielu rynkach, posiadanie przejrzystego modelu usług i ofertowania, obsługiwanie wszystkich dużych platform chmurowych, dojrzałość procesów dostarczania i zarządzania projektami.

Gartner przykłada także sporą uwagę do platformy technologicznej oraz narzędzi wykorzystywanych do świadczenia usług klientom. Nordcloud od zawsze posiadał własne rozwiązania technologiczne, które konsolidują operacje na środowiskach chmurowych klientów, np. narzędzia automatycznego łatania systemów operacyjnych, systemy uposażania w zasoby (ang. provisioners) do środowisk zgodnych z regułami bezpieczeństwa czy systemy automatyzacji zarządzania klastrami Kubernetes. Większość komponentów platformy zarządzania chmurami, które Nordcloud buduje, jest skierowana zarówno dla naszych inżynierów oraz service delivery managerów, ale także dla klienta. W ten sposób nasze technologie mogą być zintegrowane z procesami wytwarzania oprogramowania klienta poprzez nasze API. Z kolej biznesowi interesariusze mogą korzystać z interfejsów graficznych, ktore oferują poglądowe widoki na status operacyjny środowisk. Cieszy mnie fakt, że większość tych systemów rozwijana jest właśnie w naszym polskim oddziale, w ramach R&D.

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: