BEZPIECZEŃSTWO BIZNES INFRASTRUKTURA

Czy blockchain to już cloud 2.0?

Amazon Web Services dołączył do grona potentatów usług chmurowych oferujących możliwość budowy w ramach ich infrastruktury rozwiązań opartych o technologię blockchain. Firma zadeklarowała, że w pierwszej kolejności zaoferuje nową usługę sektorom opieki zdrowotnej i finansowemu.

Start usługi od AWS pokazuje, jak bardzo najwięksi gracze z branży rywalizują na polu usługi BaaS (Blockchain-as-a-Service), chociaż wielu potencjalnych klientów wciąż znajdują się na etapie zrozumienia technologii i określenia co dokładnie może im zaoferować a część inwestorów zaczyna rewizję początkowych oczekiwań

Po tym jak Google ogłosił prace nad wykorzystaniem technologii blockchain i zaoferowaniem jej w chmurze AWS był ostatnim dużym graczem którego brakowało na liście dostawców tej technologii jako usługi chmurowej. Rok wcześniej IBM wystartował ze swoim rozwiązaniem BaaS a pół roku później Oracle. Obie firmy opierają swoje rozwiązania o projekt open source Hyperledger Fabric. Również chińscy przedstawiciele sektora chmurowego zainwestowali już ofertę blockchain opartą o Hyperledger – Baidu i Tencent, a ostatnio Huawei.

Amazon Web Services wprowadzając na rynek swoją ofertę rejestrów rozproszonych pod nazwą AWS Blockchain Templates, opiera się na Ethereum i Hyperledger Fabric. Nowa usługa AWS Blockchain Templates umożliwia użytkownikom tworzenie i uruchamianie sieci Ethereum lub Hyperledger w ciągu dosłownie kilku minut. Podczas gdy sieci Hyperledger uruchamiane za pośrednictwem usług Templates mogą być tylko prywatne, sieci Ethereum na AWS mogą być publiczne lub prywatne.

Więcej i bardziej szczegółowo o Ethereum: What Is Ethereum? Here’s What You Need To Know.

Jak działa AWS Blockchain Templates

Amazon był wstrzemięźliwy, jeśli chodzi o nastawienie do technologii blockchain i działał dyskretnie, współpracując z takimi organizacjami, jak Sawtooth, Corda R3, PokitDok i Quorum, i koncentruje się w szczególności na problemach identyfikacji tożsamości i integralności łańcucha dostaw. Z tych partnerstw, Corda jest jedną z pierwszych platform blockchain na AWS.

Chmura i blockchain: gdzie są synergie?

Chmura i blockchain mają wiele wspólnych cech, a wdrożenia projektów pilotażowych wykorzystujących wybraną technologię blockchain w chmurze pokazują ich naturalną zbieżność. Prywatna sieć blockchain może być uruchamiana w bezpiecznym środowisku w chmurze (VPC – Virtual Private Cloud). Zatem na co deweloperzy i architekci chmury powinni zwrócić uwagę:

  • Chmura i blockchain dysponują analogicznymi zabezpieczeniami, dzięki którym dane mogą być w pełni szyfrowane. Modele wdrażania w chmurze w scenariuszu prywatnym lub publicznym idealnie odpowiadają naturze blockchaina.
  • Zarówno chmura jak i blockchain wykazują odporność na ewentualne cyberprzestępstwa. Blockchain – dzięki modelowi peer-to-peer, podczas gdy chmura jest chroniona permanentnie przez aktywne i stale ewoluujące rozwiązania oraz dzięki  tworzeniu stref wolnych od ryzyka cybernetycznego (cyber risk free zones). Obejmuje to całodobowe monitorowanie i proaktywną identyfikację podejrzanych zachowań oraz reagowanie w czasie rzeczywistym na takie zagrożenia.
  • Zarówno chmura, jak i blockchain przyczyniają się do redukcji kosztów. Blockchain, podobnie jak chmura, upraszcza  nieefektywne procesy biznesowe.

W końcu blockchain jak i chmura to systemy rozproszone.

Zdaniem Alego Ayyash’a, współzałożyciela BeeToken i byłego inżyniera w Google i AmazonPrzybierająca na sile migracja do usług opartych na technologii blockchain już się dzieje. Chmura jest rynkiem wartym miliardy dolarów, blockchain porusza się w tym samym kierunku – z tą różnicą, że znacznie szybciej. Wszyscy najwięksi gracze w chmurze (Amazon, Microsoft, IBM i Google) eksperymentują obecnie z rejestrami rozproszonymi w chmurze . Widzą sens praktyczny i wartość bardziej zdemokratyzowanej, zdecentralizowanej rzeczywistości.

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: