BIZNES SZTUCZNA INTELIGENCJA

1 z 50 MVP sztucznej inteligencji na świecie: Łukasz Grala

Wywiad-rzeka z Łukaszem Gralą, 1 z 50 MVP Microsoftu w dziedzinie AI, CEO TIDK, jedna z bardziej rozpoznawalnych postaci w tej branży w Polsce. Łukasz z właściwą sobie swobodą i erudycją dokonuje przeglądu polskiego rynku AI i Data Science, zdolności polskich organizacji do adopcji tych technologii, rozprawia się z niektórymi mitami. 100% pragmatyzmu.

Łukasz, jak to jest być jednym z 50 MVP w AI na świecie? Czy jest więcej posiadaczy tego wyróżnienia w Polsce?

Łukasz Grala: Faktycznie od 2010 roku Microsoft daje mi regularnie to wyróżnienie, nagrodę MVP (Most Valuable Professional, przyp. red.) dotychczas była ona w kategorii Data Platform, bo faktycznie już prawie 25 lat tymi danymi już się zajmuję. Od samego początku data mining, sztuczna inteligencja, machine learning były tymi elementami którymi się bardzo interesowałem, no i w tym roku pojawiła się nowa kategoria związana właśnie ze sztuczną inteligencją i mam zaszczyt być wśród pięćdziesięciu kilku osób wyróżnionych w tej kategorii. Nie tylko ja, bo w Polsce jest jeszcze, zresztą mój bardzo dobry kolega, Marcin Szeliga, też nagrodzony tą kategorią MVP sztucznej inteligencji. Dlaczego? Dlatego zapewne, że sztuczna inteligencja stała się – jak to Microsoft ładnie w tej chwili nazywa – czymś co się demokratyzuje, czyli jest dostępne tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. W tych wszystkich cloudach, obojętnie czy byśmy wzięli chmurę Microsoftu, AWS czy Googla mamy bardzo dużo serwisów gotowych do użycia i ten zakres sztucznej inteligencji, jeśli chodzi o dostępność jest faktycznie coraz większy, też zapewne była potrzeba, aby docenić ludzi, którzy starają się ewangelizować i pokazywać te rzeczy. […]

Cały wywiad dostępny tutaj:

Dostępny również na SoundCloud.

Łukasz Grala, MVP AI, CEO@TIDK. Pasjonat danych, architekt i projektant rozwiązań Business Intelligence, Big Data. Wraz z zespołem TIDK – Data Scientist as a Service, gdzie pełni funkcję prezesa realizuje projekty dotyczące zaawansowanej analityki i data science, w szczególności uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Od 2010 nagradzany przez firmę Microsoft MVP w kategorii Data Platform. Od lipca 2018 roku jeden z 50 na świecie MVP w kategorii AI. Naukowo związany z Wydziałem Informatyki Politechniki Poznańskiej. Członek zarządu PTI Wielkopolska. Członek Polskiego Towarzystwa Sztucznej Inteligencji. Lider DataCommunity.

 

 

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: