Warsaw perspective data center market CEE
DATA CENTER WYDARZENIE

Warszawa wśród wschodzących gwiazd rynku centrów danych

Już nie tylko FLAP-D, czyli Frankfurt, Londyn, Amsterdam, Paryż i Dublin przyciągają inwestorów rynku datacenter. Jako wschodzące lokalizacje o dużym potencjale wzrostu w ciągu najbliższych 5-10 lat może wyłonić się 9 europejskich miast, w tym Warszawa.

Nowe badania przeprowadzone przez firmę Cushman & Wakefield (CW) wskazują Berlin, Rejkiawik, Oslo, Warszawę, Zurych, Mediolan, Wiedeń, Madryt i Pragę jako obszary o szybko rosnących rynkach centrów danych.

Europejski rynek centrów danych od dawna jest zdominowany przez lokalizacje tzw. FLAP-D, tj. Frankfurt, Londyn, Amsterdam, Paryż i Dublin – miasta, które przyciągają centra danych siłą grawitacji swoich własnych, rozwiniętych sektorów biznesowych, usługowych i finansowych. Rynki te są nadal krytyczne dla ekosystemu centrów danych pełniąc rolę węzłów i hubów – w tym obiekty o mocy ponad 500 MW są już w budowie. Zainteresowanie rynkami FLAP-D spotyka się jednak obecnie z fizycznymi ograniczeniami, takimi jak problem z pozyskaniem zasilania dla obiektów, ograniczony dostęp do zasobów oraz wykwalifikowanej kadry oraz pojawiająca się ostatnio potrzeba geograficznego zbliżenia do użytkowników regionalnych.

 

Wspomniane ograniczenia i trendy powodują, że topografia centrów danych wzbogaciła się o wiele nowych perspektywicznych lokalizacji, a operatorzy zaczęli reagować na zapotrzebowanie klientów w ujęciu regionalnym. Pandemia tylko przyczyniła się do dalszego wzmocnienia tej tendencji, ponieważ miliony pracowników nadal pracują zdalnie z domu, a popyt i możliwości wyrastają właśnie w regionach dotychczas nie będących centrum zainteresowania.

Nowa liga w natarciu

Zdaniem ekspertów CW rosnąca wartość gruntów, ograniczona dostępność energii, moratorium na budowę centrów danych na niektórych rynkach FLAP-D oraz zapotrzebowanie na redukcję opóźnień w połączeniach światłowodowych doprowadziły do tego, że hiperskalerzy rozpraszają obciążenie centrów danych przenosząc je częściowo z rynków z najbardziej dojrzałych bliżej klientów. Inwestorzy instytucjonalni dostrzegają potencjał inwestycyjny jaki drzemie obecnie w centrach danych i poszukują na rynku europejskim przyczółków inwestycyjnych.

Zdaniem CW Warszawa spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony hiperskalerów, deweloperów i szerszego ekosystemu operatorów centrów danych, ponieważ dla każdego z nich jest idealnym hubem pozwalającym obsługiwać Europę Środkową i Wschodnią. Warszawa przyciągnęła znaczne inwestycje od międzynarodowych firm, począwszy od Google Cloud z zadeklarowaną kwotą 2 mld USD na budowę regionu chmury publicznej czy też niedawną decyzją Microsoftu o zainwestowaniu ponad 1 mld USD w lokalną infrastrukturę, szkolenia i usługi w chmurze dla przedsiębiorstw i sektora publicznego. Na uwagę zasługuje amerykański operator Vantage, który planuje wejść na rynek w 2021 r. zamykając pierwszą fazą realizacji kampusu o mocy 64 MW, który przy pełnej rozbudowie ma mieć moc dwukrotnie większą od obecnej wielkości całego rynku.

Spośród badanych miast,

  1. Reykjavik (212 MW),
  2. Berlin (199 MW),
  3. Warszawa (128 MW),
  4. Oslo (125 MW)
  5. Zurych (117 MW),

są obecnie na dobrej drodze do stania się pięcioma największymi rynkami centrów danych poza FLAP-D w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat. Największy wzrost w stosunku do obecnej wartości mocy osiągają:

  1. Berlin (+126%),
  2. Reykjavik (+121%),
  3. Olso (86%),
  4. Warszawa (+67%),
  5. Zurych (+61%).

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: