BIZNES TRENDY

Redefinicja tradycyjnego IT, operacji i roli CIO

#Trendy2019 Krótko:

Najskuteczniejsze firmy 2019 roku będą napędzane kompetencjami deweloperskimi. Nie, nie w sensie przejęcia roli CXO w organizacjach, ale w rozumieniu wzrostu wpływu deweloperów i rozwoju systemów na kierunek rozwoju biznesu i podejmowane decyzje

Deweloperzy i inżynierowie będą pełnoprawnymi członkami zespołów kreujących biznes, podczas gdy tradycyjnie postrzegane dywizje IT i operacji jako osobne “silosy” w organizacji będą zanikać. Oczywiście infrastruktura IT nie zniknie z organizacji – jej rola przesunie się w kierunku zapewnienia developerom i inżynierom zasobów do szybkiego dostarczania i eksperymentowania.

To prowadzi też pośrednio do ewolucji roli CIO, której przywrócony zostanie właściwy charakter – w którym “I” oznacza “Information”. Rola CIO będzie bardziej utożsamiana z prowadzeniem strategii firmy w zakresie danych i informacji niż z infrastrukturą i bezpieczeństwem. Podobnie jak cyfryzacja i dostęp do danych wpłynęły na ewolucję roli CMO, tak również rola dyrektora ds. informatyki będzie za kilka lat nieporównywalna do tej znanej obecnie. Możemy spodziewać się, że proces ten zdecydowanie przyspieszy w 2019 r. – twierdzi James Markarian, CTO w SnapLogic

W 2019 r. 25% dyrektorów IT poszerzy swoje role i obowiązki, zgodnie z raportem Forrester Research. Firma badawcza spodziewa się, że w przyszłym roku najbardziej efektywne firmy, liderzy rynkowi będą intensywnie rekrutować nowych CIO.

W odniesieniu do roli CIO, raport mówi, że 2019 będzie rokiem, w którym kierownictwo odpowiedzialne za strategię IT w organizacjach przejmie inicjatywę. Autorzy raportu zwracają uwagę, że obecny CIO znajdzie się w samym centrum wydarzeń, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów związanych z długiem technologicznym i starzeniem się systemów IT, wyzwaniami związanymi z przetwarzaniem i zarządzaniem danymi. Jednocześnie na nim spoczywa kreowanie strategii biznesowej, która wykorzystując wartość szerokiej gamy dostępnych nowych technologii przyczyni się do maksymalizowania wartości i bezpieczeństwa całej organizacji. Forrester twierdzi jednak, że do tradycyjnych wyzwań takich jak ilość, zakres czy złożoność zadań CIO, dojdą różnorodność (crossfunctionality) oraz współzależność mandatu decyzyjnego, które bez wątpienia skomplikują życie obecnych liderów. Wg Forrester w 2019 roku więcej dyrektorów generalnych i dyrektorów IT będzie zmuszonych osiągnąć kompromis co do zakresu i współzależności tego mandatu mając świadomość krytycznego znaczenia dla sukcesu ich firm. I tym, na którym spoczywać będzie kluczowa odpowiedzialność będzie CIO.

“Prawdopodobnie najważniejszym wynikiem oczekiwanym w 2019 jest, aby wiodący CIO zbudowali model przekładający innowacje technologiczne na wartość dla klienta”.

Czytaj również: Cyberbezpieczeństwo na wyższym poziomie i nowe zagrożenia

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: