Data center Digital Realty
DATA CENTER WYDARZENIE

Powstaje gigant data center, zmienia układ sił w Europie

Digital Realty przejmuje Interxion za 8,4 mld USD w ramach największej fuzji operatorów centrów danych w historii. Będzie miał więcej centrów danych niż Equinix.

To posunięcie znacznie zwiększy obecność Digital Realty w Europie i zarazem jest kontynuacją tranzycji z dostawcy hurtowej kolokacji do modelu inteconnect, co intensyfikuje rywalizację na tym polu z konkurentem – Equinix.

digital realty interxionFinalizacja tej umowy pozwoli Digital Realty (DR) zgromadzić liczbę 260 centrów danych na całym świecie, co stanowi więcej niż deklarowane posiadane przez Equinix 200 lokalizacji, chociaż historycznie obaj dostawcy koncentrują się nieco inaczej geograficznie, jeśli chodzi o rozmieszczenie obiektów. DR przede wszystkim koncentrował się na budowie obiektów w celu wynajmu dostawcom hiperskalowym, podczas gdy Equinix na rynku dla przedsiębiorstw i usługach połączeń wzajemnych (interconnect). Przejmowany Interxion ma 53 centra danych o łącznej mocy 290 MW w 13 obszarach metropolitalnych w całej Europie, podczas gdy europejski holding DR jest bardziej skoncentrowany w Londynie. Łącznie otrzymujemy 93 obiekty o łącznej mocy około 440 MW w Europie. Amerykański nabywca planuje zachować nazwę Interxion dla swojej europejskiej firmy, a David Ruberg, dyrektor generalny Interxion, ma kierować operacjami w regionie EMEA.

 

Tradycyjna, biznesowa linia demarkacyjna pomiędzy DR i Equinix również zaczęła zanikać, kiedy DR przejął Telx za 1,8 miliarda dolarów w 2015 r. wchodząc w ten sposób na rynek inteconect, natomiast Equinix rozpoczął budowę obiektów dla odbiorców hiperskalowych we współpracy z GIC. Ponadto Interxion mocno stawia na międzynarodowe połączenia światłowodowe (w tym do rozwijającego się centrum danych w Marsylii).

Przetasowanie w Europie

Transakcja daje DR drugie miejsce w Europie pod względem udziału w rynku kolokacji dla przedsiębiorstw i interconnect, rynku – w którego obsłudze od samego początku specjalizuje się Equinix i z którego osiąga niemal całość swoich przychodów. W 2018 r. miał 22% udziału w tym wartym w regionie EMEA 1,2 mld USD rynku. Dla porównania udział DR wynosił 4% a przychody pochodziły z 8 centrów danych, które przejął od firmy Equinix w 2016 r., po tym jak europejskie organy antymonopolowe zmusiły operatora do zbycia aktywów jako warunek zgody na przejęcie TelecityGroup. Fuzja DR z Interxion posiadającym 13% udział w rynku EMEA daje już 17% udział, zbliżając połączone przedsięwzięcie do 22% Equinixa. Daje to dość równorzędną pozycję obu operatorów na rynku Europejskim.

 

Jednak globalnie wpływ transakcji nie jest tak transformacyjny jak w regionie EMEA. Wg analityków Structure Research biznes kolokacyjny Digital Realty poza regionem EMEA stanowi około jednej dziesiątej wielkości udziału firmy Equinix. Przejęcie Interxion przez DR ma zresztą bardziej strategiczny wymiar niż tylko przetasowania na rynku EMEA. Choć rynek data center w USA i Europie Zachodniej nadal rośnie to jest on jednak już bardzo rozwinięty. Analitycy, inwestorzy i sami dostawcy przewidują znacznie wyższe stopy wzrostu na rynkach wschodzących w Ameryce Łacińskiej, Europie Wschodniej, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji.

digital realty interxion

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: