Warszawa, główny ośrodek lokalizacji data center w Polsce
DATA CENTER

Polski rynek data center w natarciu

Rok 2020 był wyraźnie najlepszy od czterech lat, jeśli chodzi o podaż nowej powierzchni na rynku data center w Polsce. Jest to jednak tylko początek kolejnej fali dużych inwestycji. Z najnowszej edycji 2021 raportu PMR nt. centrów danych „Rynek centrów danych w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026” wynika, że całkowita moc dostępna dla klientów na rynku komercyjnych usług data center w Polsce w 2020 r. wynosiła blisko 89 MW. W perspektywie sześciu lat wartość ta się podwoi.

Nie słabnie zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem data center. Budowy, rozbudowy, adaptacje hal i zakupy atrakcyjnych działek – najlepiej z pozwoleniami i przydziałem mocy. Regiony chmurowe największych hiperskalerów, pandemia, praca zdalna, zachowanie ciągłości biznesu i przyspieszona cyfrowa transformacja firm tylko podgrzewają temat.

Warszawa na topie…

Analiza 40 lokalizacji wiodących obiektów potwierdza trend dominacji warszawskich lokalizacji CPD, których na top liście było na początku 2021 r. w sumie 24 – czyli o dwie więcej niż rok wcześniej. Planowane w najbliższym czasie inwestycje każą zakładać, że udział Warszawy będzie nadal rósł. Warszawa generuje zdecydowanie największy popyt na usługi datacentrowe, w tym na kolokację. Jest to też jednak rynek najbardziej konkurencyjny i wymagający. Realizacja kolejnych inwestycji na rynku warszawskim, w krótkim czasie będzie oznaczać dodanie 12 tys. m2 nowej powierzchni IT dla klientów.

… ale nie tylko

Rozmowy, jakie przeprowadził z dostawcami usług data center PMR pokazują, że nowe inwestycje i rozbudowy widać również poza stolicą: we Wrocławiu, na Śląsku, w Trójmieście, Krakowie i Poznaniu. Najdalej na zachód wysuniętym polskim ośrodkiem przetwarzania danych jest obiekt Sinersio Polska zlokalizowany w Nowej Soli.

Sinersio Polska funkcjonuje na rynku od 2009 r., a od 2010 r. oferuje własne rozwiązanie chmurowe w modelu IaaS, dedykowane dla systemów transakcyjnych wysokiej dostępności (ERP, CRM, e-commerce, IoT). W maju b.r. Sinersio Data Center uzyskało certyfikat EN 50600 klasy 4 (najwyższej wg normy UE), jako drugi podmiot w Polsce po firmie Talex. To jednak nie wszystko – firma właśnie ogłosiła, że na przełomie lat 2021/22 planuje rozpocząć w Zielonej Górze inwestycję w nowy, dedykowany pod usługi chmurowe obiekt data center. Nowa siedziba będzie oddalona o ok. 20km od aktualnego CPD mieszczącego się w Nowej Soli, co pozwoli na zapewnienie redundancji między lokalizacjami i jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo oraz dostępność danych Klientów.

Tomasz Stępski, CEO Sinersio Polska
Tomasz Stępski, CEO Sinersio Polska

Lokalizacja i projekt przewidują, by nowe centrum danych w Zielonej Górze, podobnie jak nasz dotychczasowy w Nowej Soli, spełniał wymagania normy EN 50600 w klasie 4 – mówi Tomasz Stępski, prezes zarządu Sinersio Polska. – Jest to szczególnie ważne dla Klientów, dla których bezpieczeństwo i ciągłość funkcjonowania jest kluczowym elementem ich funkcjonowania. Zauważamy, że dla świadomych Klientów, deklaratywne potwierdzenie dostępności oraz niezawodności jest niewystarczające. Coraz częściej oczekują oni potwierdzenia spełnienia standardów i wymagań przez niezależnych audytorów i organizację certyfikującą.

Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej oraz rosnąca świadomość ekologiczną Klientów, w budowie zielonogórskiego data center firma położy bardzo duży nacisk na energooszczędność i niskoemisyjność.

Wspólnie z naukowcami z Wydziału Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego opracowaliśmy nowatorskie w skali światowej rozwiązanie niskoemisyjnego, skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Dotychczasowe badania i analizy pokazują, że będziemy w stanie ograniczyć zapotrzebowanie na energię o min. 50% w porównaniu do aktualnie stosowanych rozwiązań, co z pewnością przełoży się na zwiększenie atrakcyjności naszej oferty – podsumowuje Tomasz Stępski. Zaznacza, że z ujawnieniem szczegółów trzeba zaczekać na zakończenie etapu przygotowania dokumentacji związanej z ochroną patentową.

Charakterystyka rynku na lata 2021-26

Rynek data center jest bardzo rozdrobniony. Zdecydowaną większość centrów przetwarzania danych w Polsce nadal stanowią obiekty małe, o powierzchni poniżej 200 m². Jeśli chodzi o największe obiekty, w przypadku powierzchni netto w styczniu 2021 r. istniał w Polsce jeden komercyjny obiekt (Centrum Danych ATMAN), którego metraż pod szafy przekracza 4 tys. m² i jeden w przedziale 2,5 tys.-4 tys. m² (T-Mobile), choć blisko wejścia w ten przedział był Beyond.pl (powierzchnia netto drugiego CPD to 2,4 tys. m²).

Rynek data center w Polsce w latach 2021 - 26Rynek będzie coraz bardziej zmieniał swój charakter i podzieli się na dwie osobne części: hurtową i detaliczną. Sygnał do takich zmian dały inwestycje związane z regionami chmurowymi największych dostawców globalnych (Google i Microsoft). W kolejnych latach, zdaniem PMR, trend podziału rynku jeszcze się zintensyfikuje. Zdecydowanie wzrośnie wielkość rynku w rozumieniu podaży mocy i przestrzeni w centrach danych o charakterze hiperskalowym. Równolegle będzie rozwijał się rynek detaliczny, którego wzrost będą stymulować również duże inwestycje, popularyzacja chmury, szczególnie tej w modelu hybrydowym.

Przypływ inwestycji

  • Amerykański koncern Vantage Data Centers (VDC) poinformował o uzyskaniu pozwoleń dla realizacji I etapu kompleksu w Warszawie.
  • Dużą inwestycję o charakterze hiperscalowym realizuje w Warszawie EdgeConneX.
  • Plany ekspansji w Polsce, po nabyciu działki z pozwoleniem na budowę i przydziałem mocy, komunikuje francuska spółka DATA4.
  • Swój własny projekt hiperskalowy przygotowuje też w Warszawie Equinix. W II kw. 2021 r. dostawca oficjalnie zapowiedział dwuletni program powstania 32 obiektów hiperskalowych na całym świecie o dostępnej mocy 600 MW.
  • Wśród potencjalnych inwestorów wykazujących zainteresowanie rynkiem polskim są, oprócz wspomnianych wyżej, również Interxion, KDDI, e-shelter i Digital Realty (DR).

Zdaniem PMR postępująca koncentracja kapitału w Polsce i nowi inwestorzy to absolutnie nadrzędny czynnik rozwoju rynku w kolejnych latach, który przeskaluje poziom przychodów z usług data center mocno w górę. Rozdrobniony polski rynek data center czeka z pewnością w najbliższych latach konsolidacja.

Link do źródłowej informacji prasowej PMR.

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: