WA3 nowe data center Equinix w Warszawie
DATA CENTER WYDARZENIE

Nowe data center Equinix w 100% oparte na energii odnawialnej

Warszawski rynek centrów danych bogatszy o kolejny obiekt wysokiej klasy dzięki otwarciu przez Equinix trzeciego centrum danych IBX (International Business Exchange) o nazwie WA3.

Inwestycja, ogłoszona w listopadzie 2019 roku, umożliwia firmom w Polsce rozszerzenie dostępu do platformy ponad 200 bezpośrednio połączonych centrów danych oraz ekosystemów biznesowych z całego świata składających się na Platform Equinix. Wartość inwestycji to ok. 31 mln EUR.

W pierwszej fazie nowe centrum danych oferuje 475 szaf serwerowych i ponad 1 400 m2 powierzchni kolokacyjnej. Po sfinalizowaniu inwestycji, data center będzie oferowało ok. 1 200 szaf serwerowych i ponad 3 500 m2 powierzchni kolokacyjnej. WA3 zostało zbudowane zgodnie z najnowszymi standardami w budownictwie data center. Jednym z zastosowanych innowacyjnych rozwiązań jest m.in. przeciwpożarowy system mgły wodnej.

Robert Busz dyrektor zarządzający Equinix PolskaW ciągu najbliższych 3 lat „umrze” nawet do 90% prywatnych serwerowni w Polsce – wywiad z Robertem Buszem, dyrektorem zarządzającym Equinix Polska.

Zrównoważony rozwój jest ważnym aspektem działalności spółki Equinix. – twierdzi Robert Busz, dyrektor zarządzający Equinix Polska. – Jako pierwsza w branży publicznie zobowiązała się do zasilania całej swojej platformy centrów danych w 100% czystymi i odnawialnymi źródłami energii i aktualnie osiągnęła już 90% tego celu. Equinix jako pierwszy rozpoczął również mierzenie i raportowanie wpływu na środowisko w przejrzysty sposób, m.in. globalnego zużycia energii i emisji dwutlenku węgla. Stawiamy na zrównoważone rozwiązania w celu dalszego łączenia i ochrony cyfrowego świata. – mówi Robert Busz.

Łatwiejszy dostęp do usług Equinix dla klientów w Polsce

Za pośrednictwem trzech centrów danych IBX w Warszawie Equinix oferuje zarówno klientom w Polsce, jak i na całym świecie, zaawansowane usługi kolokacyjne i połączenia bezpośrednie.

Otwarcie WA3 oznacza, że firmy w Polsce mogły jeszcze łatwiej korzystać także z innych rozwiązań, jak m.in. Equinix Cloud Exchange Fabric. Dzięki tej platformie, za pośrednictwem definiowanych programowo połączeń bezpośrednich uzyskują one dostęp do największych dostawców chmur na świecie, takich jak: Amazon Web Services, Microsoft Azure, Oracle Cloud Infrastructure i Google Cloud.

Nowe centrum danych oferuje także dostęp do węzła sieciowego Equinix Internet Exchange (dawniej Polish Internet eXchange – PLIX). Ten jeden z największych węzłów wymiany ruchu we wschodniej Europie pozwala operatorom internetowym, dostawcom treści i firmom z różnych branży na prostą i skuteczną wymianę ruchu internetowego z ponad 250 użytkownikami, poprzez ponad 460 aktywnych portów. Dzięki kolejnym wdrożeniom, rozwojowi i inżynierii sieci, aktualnie węzeł obsługuje ruch IP o wielkości 1 Tbps.

Kluczowa rola połączeń bezpośrednich

Poprzez otwarcie nowego centrum danych w Warszawie, zwiększamy przepustowość połączeń bezpośrednich w Polsce. Wierzymy, że to właśnie możliwość bezpiecznego przetwarzania ogromnych ilości danych dzięki połączeniom bezpośrednim, buduje konkurencyjność w cyfrowej gospodarce. Tegoroczna edycja naszego raportu rynkowego – Global Interconnection Index vol. 3 również to potwierdza. – mówi Robert Busz. – Z naszych badań towarzyszących raportowi wynika, że czterech na dziesięciu (39%) decydentów IT w Polsce i prawie połowa (48%) na świecie uważa, że połączenia bezpośrednie są głównym czynnikiem umożliwiającym przeprowadzenie transformacji cyfrowej. – dodaje.[1]

Nowa inwestycja została zbudowana zgodnie z globalnymi standardami środowiskowymi, które pozwalają tworzyć centra danych zaliczające się do najbardziej energooszczędnych na świecie. WA3 będzie opierało się w 100% na energii odnawialnej.

W celu zapewnienia wyższej wydajności energetycznej wdrożone zostały specjalne rozwiązania takie jak: adaptacyjne systemy kontroli, separacja zimnych/ciepłych korytarzy, wydajne oświetlenie LED z zainstalowanymi czujnikami ruchu czy energooszczędne systemy chłodzenia bazujące na wodzie lodowej.

[1] Niezależna ankieta przeprowadzona przez APCO Global Insight wśród 2485 decydentów IT w sierpniu 2019 roku

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: