Covid 19 face mask simulation supercomputer
Źródło: Nikkei Asian Review, Engadget
COVID-19

Najszybszy superkomputer świata symuluje skuteczność noszenia masek

Maski wykonane z włókniny (najbardziej rozpowszechnione maski chirurgiczne 3-warstwowe) wypadły najlepiej w modelu symulującym rozprzestrzenianie się kropelek pochodzących z oddechu i kichnięcia człowieka, ale inne rodzaje masek również wykazały skuteczność.

Japoński superkomputer Fugaku, który niedawno wskoczył na pierwsze miejsce listy najszybszych superkomputerów świata, modelował wydajność bawełnianych, poliestrowych i wykonanych z włókniny masek w eksperymencie testującym ich zdolność do blokowania kaszlu użytkownika maski. Japoński rządowy instytut Riken Center for Computational Science (Centrum Nauk Obliczeniowych), który przeprowadził eksperyment ogłosił wyniki w poniedziałek 24 sierpnia b.r.

Maska chirurgiczna wykazała zdolność do zablokowania rozprzestrzeniania się prawie wszystkich kropelek wydzielanych podczas kaszlu, jednak wszystkie trzy typy masek okazały się skuteczne zatrzymując co najmniej 80% wydzielanych kropelek, dzięki czemu można je uznać za skuteczne w spowalnianiu rozprzestrzeniania się koronawirusa – głosi konkluzja zespołu przeprowadzającego badanie.

To, co jest najbardziej niebezpieczne, to nie noszenie maski – powiedział Makoto Tsubokura, kierownik zespołu w Centrum Nauk Obliczeniowych Riken. – Ważne jest, by nosić maskę, nawet mniej skuteczną.

 

Model obliczeniowy wykazał, że maski chirurgiczne przepuszczają ponad 10% kropel o średnicy 20 mikronów lub mniejszej przez szczeliny między tkaniną a twarzą. Z kolei maski poliestrowe i bawełniane przepuszczały do 40% kropelek, gdyż ich włókna są rozmieszczone szerzej niż w przypadku sprasowanej 3-warstwowej włókniny.

Zespół modelował również skuteczność osłon twarzy (przyłbic) w blokowaniu kaszlu przez użytkownika. Mimo, że na wewnętrznej powierzchni tarczy przyklejały się kropelki o wielkości 50 mikronów lub więcej, cząsteczki o rozmiarze 20 mikronów lub mniejsze były w stanie wydostać się przez szczeliny.

W innej symulacji przeprowadzonej z wykorzystaniem superkomputera Fugaku modelowano ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa w wielofunkcyjnej sali o powierzchni 14 000 metrów kwadratowych z widownią dla 2 tys. osób w Kawasaki, niedaleko Tokio. Sala jest wyposażona w klimatyzację pod siedzeniami. Przy założeniu, że uczestnicy wydarzenia noszą maski i siedzą w odstępach model wykazał, że ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa jest niewielkie.

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: