APLIKACJE W CHMURZE INTERNET RZECZY SZTUCZNA INTELIGENCJA

Google I/O vs. Microsoft Build: wszystko wokół sztucznej inteligencji

Mamy za sobą dwa odbywające się niemal równolegle wydarzenia dla deweloperów, pokazujące nowe narzędzia, platformy i usługi, plany, strategie i roadmapy Google i Microsoft. To że obaj giganci uznają już za standard podejście cloud first jest dość oczywiste. Obaj też stawiają na AI.

Google I / O i Microsoft Build w tym tygodniu nakładały się i tworzyły ciąg prezentacji na temat sztucznej inteligencji, chmury, mobilności i platform. Najbardziej uwydatniła się w tym roku koncentracja obu firm wokół sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Oto kilka wspólnych wątków między dwoma gigantami technologicznymi powiązanych z chmurą, AI oraz ML:

  • Chmura jako mechanizm dostarczania AI (Google Cloud Platform vs. Microsoft Azure);
  • Możliwość integracji aplikacji na ich platformach;
  • UX: Material Design – Google i Fluent Design – Microsoft;
  • Narzędzia i biblioteki dla IoT i rzeczywistości rozszerzonej;

Dlaczego wydarzenia obu firm dla deweloperów są tak ważne? Google i Microsoft rywalizują na rynku dostawców dla przedsiębiorstw. Zarówno G Suite i Office jak i strategie multi-cloud, platformy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Wszystko o czym biznes przyszłości może pomyśleć, że będzie potrzebować.

Microsoft wspiera Microsoft Graph jako sposób na integrację swoich aplikacji i platform oraz zaoferowanie programistom większych możliwości i elastyczności. W opinii obserwatorów Microsoft Graph i Google Graph na tyle się pokrywają, że dla twórców rozwiązań coraz bardziej oczywiste staje się połączenie i dopasowanie ich w aplikacjach biznesowych.

Microsoft

Microsoft rozpoczął swoją konferencję Build, kładąc duży nacisk na sztuczną inteligencję i Edge Computing. Microsoft przedstawił także Azure oraz jak są wzajemnie umiejscowione z usługą Microsoft 365 we wspomnianym grafie aplikacji. Przesłanie CEO Satya Nadella: “Jesteśmy zaangażowani w komercjalizację sztucznej inteligencji”. Podczas prezentacji przekonywał, że firma skoncentrowała się na dostarczeniu deweloperom elementów sztucznej inteligencji wszędzie gdzie to możliwe oraz dostarczeniu przypadków zastosowań dla różnych branż.

Azure IoT Edge to usługa chmurowa firmy Microsoft, która zapewnia użytkownikom zarządzanie szybko rosnącą ilością danych gromadzonych przez sensory i komputery znajdujące się na ‘obrzeżach’ sieci – bez konieczności przesyłania tych danych do centralnego przetwarzania. Środowisko wykonawcze IoT Edge to element działający na każdym urządzeniu IoT Edge. Firma udostępnia Azure IoT Edge Runtime jako open source.

Microsoft umożliwia uruchomienie usługi Cognitive Vision na platformie Azure IoT Edge, dzięki czemu urządzenia takie jak drony i urządzenia przemysłowe mogą wykonywać operacje związane z przetwarzaniem obrazu nawet jeśli nie są połączone z chmurą. To pierwsza spośród portfela Cognitive Services, które będą działać na urządzeniach brzegowych (Edge), pozostałe pojawią się “w ciągu najbliższych kilku miesięcy”.

Google

Google przedstawia siebie częsta jako AI-company, nic zatem dziwnego, że zaprezentował serię udoskonaleń w zakresie sztucznej inteligencji, przemianował swoją jednostkę badawczą na Google AI i zaprezentował Duplex, system, który umożliwia Asystentowi Google samodzielną rozmowę z ludźmi, wymianę zdań czy rezerwowanie spotkań. Duplex można postrzegać jako pierwszy krok w kierunku uczynienia z Google Assistant osobistego ‘cyfrowego bliźniaka‘ (kiedy zadzwoni szef może nie zorientować się, że nie rozmawiał z Tobą :))

Google stawia na Cloud Platform zatem Duplex, jak i TPU 3.0 (Tensor Processing Unit) będą usługami w chmurze. Jeśli chodzi o układy TPU 3.0 to ciekawe są dwa fakty. Po pierwsze – moc obliczeniowa oferowanych układów sięga 100 petaflops. Po drugie – zgodnie ze słowami CEO, w centrach danych udostępniających TPU konieczne było po raz pierwszy wprowadzenie chłodzenia cieczą, ze względu na generowaną przez te układy ponadprzeciętną emisję ciepła.

Więcej szczegółów z obu wydarzeń znaleźć można tutaj:

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: