Public Cloud market speed - double growth in 4 tears IDC report
Source: Depositphotos
BIZNES TRENDY

Dwukrotny wzrost wartości publicznej chmury obliczeniowej w 4 lata. Co dalej?

Zgodnie z ostatnim raportem IDC, światowy rynek chmury publicznej w 2019 roku osiągnął wartość 233,4 mld USD i 26% wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Najwyższa dynamika wzrostu charakteryzuje segmenty IaaS – infrastruktury jako usługi oraz PaaS – czyli platformy jako usługi, które w przeciągu roku zwiększyły wartość o blisko 40%.

Firmy chcą mieć chmurę jak najszybciej

– Chmura obliczeniowa jest dziś fundamentem dla wszystkich działań cyfrowych, na których polegają zarówno osoby indywidualne jak i przedsiębiorstwa, zwłaszcza w obliczu pandemii COVID-19 – mówi Rick Villars, wiceprezes odpowiedzialny za badania sektora ITC w IDC. – Do niedawna firmy mówiły o przejściu do środowiska chmurowego, które miało trwać nawet dekadę. Dziś chcą zakończyć swoją transformację w mniej niż połowę tego czasu – dodaje.

W porównaniu z rokiem 2016, rynek usług chmury publicznej urósł ponad dwukrotnie. W tym samym okresie łączne wydatki na IaaS i PaaS wzrosły niemal trzykrotnie. IDC przewiduje, że w ciągu najbliższych kilku lat wydatki na IaaS i PaaS nadal będą rosły w tempie wyższym niż wzrost całego rynku chmury.

IaaS rośnie jak na drożdżach

– Dzisiejsza niepewność gospodarcza zmusza do zwrócenia uwagi na podstawowe korzyści, jakie otrzymujemy dzięki IaaS – niskie koszty, elastyczne wsparcie dla biznesu i odporność na zawirowania zewnętrzne – mówi Deepak Mohan, dyrektor ds. badań dotyczących rynku chmury obliczeniowej w IDC. – Optymalizacja kosztów i elastyczny model biznesowy są głównymi czynnikami wpływającymi na decyzje inwestycyjne w IT, a to kluczowe zalety IaaS. Zakłócenia związane z pandemią COVID-19 przyspieszyły wdrażanie cloud computingu zarówno w tradycyjnych korporacjach, jak i u dostawców usług cyfrowych, którzy cały czas zwiększają wykorzystanie chmurowej infrastruktury informatycznej – dodaje.

Wyniki badania nie dziwią Stanisława Dałka, wiceprezesa i dyrektora technologii w firmie CloudFerro, która jest obecnie jednym z większych polskich dostawców usług chmurowych:

– Rynek chmury publicznej rozwija się w świetnym tempie, które zapewne w kilku najbliższych latach zostanie podtrzymane. Powodem jest nie tylko wzrost zainteresowania klientów. Wzrost w sektorze IaaS, w których się specjalizujemy, odbywa się także dzięki ciągłemu rozwijaniu funkcjonalności oraz nowych usług. Operatorzy chmurowi działają w skali nieosiągalnej dla pojedynczych klientów, co pozwala im zatrudniać najlepszych specjalistów, redukować zużycie energii, obniżać koszty infrastruktury i świadczyć niezwykle efektywne usługi. Chmura jest dziś podstawą rozwoju cyfrowego biznesu i znajduje się wśród priorytetów CIO na całym świecie. Umożliwia rozwój Przemysłu 4.0 i takich technologii jak edge computing, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe czy 5G. Ostatecznie, każda z nich wymaga skalowalnej, elastycznej i wydajnej platformy infrastrukturalnej, jaką jest IaaS – wyjaśnia Stanisław Dałek.

W 2018 roku globalna wartość segmentu IaaS wynosiła 35,4 mld USD, w roku 2019 było to już 49 mld USD. Wzrost rok do roku wyniósł 38,4%

Wyspecjalizowani dostawcy chmury

Cloud computing jest specyficznym sektorem, zdominowanym przez kilku największych dostawców chmury. Jednak na znaczeniu zyskują również wyspecjalizowani i niszowi operatorzy.

– Mniejsi dostawcy cloud computingu również odnoszą sukcesy, dostarczając swoje usługi dobrze dostosowane do potrzeb określonych branż i zastosowań. Wiele instytucji administracji publicznej, organizacji i lokalnych przedsiębiorstw często preferuje mniejszych dostawców, którzy tworzą rozwiązania szyte na miarę i są w stanie przystosować swoją ofertę do modelu biznesowego konkretnego klienta – dodaje wiceprezes CloudFerro. – Bywa, że przy wyborze dostawcy rozwiązań chmurowych decydującą rolę odgrywa lokalizacja geograficzna, podleganie lokalnemu prawu i określonym normom, tworzenie lokalnych miejsc pracy oraz wyspecjalizowane rozwiązania i doświadczenie w obsłudze określonej branży – wyjaśnia Stanisław Dałek.

 

Dobrym przykładem jest firma CloudFerro, która tworzy i obsługuje chmury obliczeniowe dla wyspecjalizowanych rynków, m.in. europejskiego przemysłu kosmicznego. Firma przechowuje i przetwarza wielkie zbiory danych, w tym wielopetabajtowe repozytoria danych satelitarnych obserwacji Ziemi. Dostawca cloud computingu w tym wypadku zapewnia nie tylko środowisko chmury, ale również mechanizmy umożliwiające przechowywanie, przeszukiwanie i przetwarzanie dużych zbiorów danych, które są na bieżąco zasilane aktualnymi informacjami z satelitów.

Wyższa efektywność dzięki chmurze

Kiedy w wyniku pandemii wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do przeniesienia swoich aplikacji do chmury publicznej, poznały one korzyści płynące z takiego rozwiązania i mało prawdopodobna jest zmiana tego kursu. Dlatego z dużą dozą pewności można powiedzieć, że firmy nadal będą gremialnie wdrażać rozwiązania cloud computingu.

Niedawne badanie Deloitte na temat wykorzystania chmury obliczeniowej w polskich firmach pokazało, że organizacje dostrzegają duży wzrost efektywności działania IT dzięki wdrożeniu cloud computingu. 68% zwraca uwagę na uzyskanie możliwości skalowalności i większej elastyczności infrastruktury, 50% na uproszczenie zarządzania infrastrukturą, a 46% ankietowanych dostrzega oszczędność kosztów. Zdecydowana większość (77%) firm potwierdziła też, że inwestycja w chmurę przekroczyła ich oczekiwania.

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: