Kampus Beyond.pl wizualizacja data center
DATA CENTER WYDARZENIE

Beyond.pl rozbudowuje kampus w Poznaniu. Powstaje centrum danych o mocy 42MW

Beyond.pl inwestuje w rozbudowę kampusu Data Center w Poznaniu. Zasilane zieloną energią centrum danych zwiększa 5-krotnie docelową moc, z 8MW do 42MW (megawat), a jego powierzchnia powiększa się niemal 4-krotnie.

Cztery kilometry od autostrady A2 łączącej Berlin z Warszawą, Beyond.pl rozpoczyna inwestycję, dzięki której kampus Data Center operatora staje się jednym z największych obiektów tego typu w Europie pod względem oferowanej powierzchni i mocy.

– Powierzchnia całkowita brutto urośnie z obecnych 12 tys. do 45 tys. mkw. Oznacza to, że po zakończeniu inwestycji będziemy dysponowali jedną z największych w centralnej Europie powierzchni kolokacyjnych. Pozwoli to nam obsłużyć rosnący popyt na usługi kolokacyjne i chmurowe – wylicza Michał Grzybkowski, Executive VP Technology w Beyond.pl.

Beyond.pl z nową mocą

Skalę inwestycji najlepiej oddaje całkowita moc kampusu, która zwiększa się aż o 34MW. Proporcjonalnie urośnie ona bardziej niż powierzchnia, ponieważ infrastruktura centrum danych jest przygotowywana do dostarczania mocy pod potrzeby kolokacyjne o wysokiej gęstości. Kampus zapewni klientom moc nawet do poziomu ponad 20KW w przeliczeniu na szafę serwerową, przy zachowaniu bardzo dużej efektywności energetycznej. To w połączeniu z docelową mocą na poziomie 42MW pozwoli Beyond.pl obsłużyć potrzeby infrastrukturalne najbardziej wymagających klientów – zarówno tych z Polski, jak i zza granicy.

Wojciech Stramski prezesem Beyond.pl
Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl

Zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię serwerową dynamicznie wzrasta. Potrzebują jej z jednej strony polskie przedsiębiorstwa, które z powodu pandemii przyśpieszyły lub uruchamiają projekty digitalizacji. Z drugiej strony, mówimy o wkraczających do Europy Centralnej dostawcach chmury, spółkach oferujących rozwiązania w modelu SaaS oraz dużych korporacjach szukających dostawców poza Europą Zachodnią. Beyond.pl już dziś pełni rolę podstawowego i zapasowego centrum danych dla przedstawicieli globalnych marek. Zapewniając taki sam, a  często, lepszy poziom bezpieczeństwa fizycznego i infrastrukturalnego oraz ciągłości usług, jaki gwarantują obiekty działające na dojrzałych rynkach, jesteśmy dla tych graczy atrakcyjnym partnerem. Dodatkowo, nasza oferta jest bardzo konkurencyjna z uwagi na niższe koszty energii i pracy w porównaniu z rynkami zachodnimi – zwraca uwagę Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.

Zdaniem przedstawicieli operatora, dodatkowym atutem jest też miasto – świetnie skomunikowane z Berlinem i Warszawą oraz posiadające wysoko wykwalifikowaną kadrę IT. – Nasza strategicznie dobrana lokalizacja przekłada się  na możliwość zoptymalizowania szybkości przesyłu danych. W przypadku Warszawy i Berlina są one takie same i wynoszą zaledwie 4 milisekundy – dodaje Wojciech Stramski.

Operator daje wybór

Przedstawiciele spółki deklarują, że neutralny komunikacyjnie kampus zapewniający łącza do ponad 20 operatorów telekomunikacyjnych, będzie spełniał wysokie standardy w obszarze bezpieczeństwa i oferował mix poziomów Rated, od 3+ do 4. Co to oznacza w praktyce?

Zlokalizowany na terenie kampusu budynek Data Center 2 to jedyny obiekt w Unii Europejskiej posiadający najwyższy standard Rated 4 ANSI/TIA-942. Zasilanie i chłodzenie serwerowni jest w pełni redundantne, a jej sposób funkcjonowania jest poddawany okresowym audytom niezależnej organizacji ANSI. Dzięki temu, Beyond.pl może zapewnić dostępność usług do najwyższego poziomu 99,9999% w skali roku. Z kolei nowe obiekty na terenie kampusu będą spełniały poziom co najmniej Rated 3+. W ten sposób dajemy klientom opcję wyboru standardu świadczonych usług – tłumaczy Michał Grzybkowski.   

Mniejszy ślad węglowy przyciągnie klientów?

Kampus w całości jest i pozostanie zasilany energią ze źródeł odnawialnych. Już w tej chwili serwerownia Data Center 2 to jeden z najbardziej energooszczędnych obiektów przetwarzania danych w Polsce. Przy pełnym wykorzystaniu mocy osiąga poziom PUE 1.2, podczas gdy średnia wartość tego parametru na polskim rynku wynosi aktualnie 1.4 – 1.6. W praktyce pozwala to klientom Beyond.pl zmniejszyć ślad węglowy i osiągnąć istotne oszczędności energetyczne. Zdaniem przedstawicieli spółki, to ważny argument w ubieganiu się o kontrakty na rynku data center.

Michał Grzybkowski, Beyond.pl
Michał Grzybkowski, Executive VP Technology, Beyond.pl

– Jednym z głównym kosztów usług centrodanowych jest zużycie energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania i chłodzenia infrastruktury serwerowej. Im niższy wskaźnik PUE, czyli efektywności energetycznej, tym straty energetyczne i koszty funkcjonowania data center są niższe. W konsekwencji usługi mogą być tańsze dla klienta końcowego – zwraca uwagę Michał Grzybkowski.

– Dla firm przykładających dużą wagę do kwestii ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i zmniejszenia śladu węglowego, zielona energia kampusu może być czynnikiem zachęcającym do nawiązania współpracy z Beyond.pl. Wiele dużych, zagranicznych organizacji ma wpisane te wartości w swoją strategię. My jesteśmy partnerem obniżającym ich „carbon footprint” –
tłumaczy Wojciech Stramski.

Inwestycyjny boom

Rozbudowa Beyond.pl, której głównym akcjonariuszem jest Grupa Kulczyk Investments, to największa inwestycja ogłoszona na polskim rynku data center po zapowiedzianych przez Google i Microsoft projektach o łącznej wartości 3 mld USD.

Według danych PMR, w latach 2021-2025 krajowy rynek data center miał rosnąć w tempie 13,9% i wynieść 166MW mocy IT. Jednak inwestycja Beyond.pl wymusza istotną korektę dla prognozowanego okresu. Dziś możemy mówić o szacunku mocy na poziomie 200MW, z tego 42MW będą należały do Beyond.pl.

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: