Atman Data Center Warsaw
Atman Data Center Campus, Warszawa. Źródło: ATM SA
BIZNES DATA CENTER WYDARZENIE

Atman sprzedany. Czas na ekspansję w regionie?

MCI.EuroVentures i Mezzanine Management uzgodniły sprzedaż 100 proc. akcji ATM SA, lidera polskiego rynku centrów danych. Kupującym jest Global Compute Infrastructure LP, platforma wspierana przez Goldman Sachs Merchant Banking Division. Planowane zamknięcie transakcji spodziewane jest do końca 2020 roku.

Do pomyślnej finalizacji dobiegła saga pod tytułem zmiana właściciela ATM SA. MCI.EuroVentures po raz pierwszy zainwestował w ATM w 2016 roku, następnie skonsolidował 100 proc. akcji wraz z Mezzanine Management. ATM posiada blisko 20 tys. mkw. nowoczesnych centrów danych w Warszawie, co czyni z tej firmy największego operatora centrów danych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

ATM był do tej pory naszą największą inwestycją, dlatego włożyliśmy wiele wysiłku w pozyskanie doskonałego zespołu zarządzającego złożonego z ekspertów pod kierownictwem Piotra Sieluka i Daniela Szcześniewskiego, który przekształcił ATM z lidera technologicznego w dobrze działający i efektywny biznes. EBITDA firmy podwoiła się w trakcie naszej inwestycji dzięki sprawnym procesom sprzedaży i rozważnemu podejściu kosztowemu. – mówi Maciej Kowalski, partner i zarządzający funduszem MCI.EuroVentures.

Polski rynek centrów danych systematycznie rośnie w wyniku gwałtownej cyfryzacji polskiej gospodarki, która znacząco przyspieszyła w związku z pandemią COVID-19. Polska szybko staje się kluczowym rynkiem dla największych klientów centrów danych na świecie: w ostatnich miesiącach inwestycje w Polsce zapowiedziały największe światowe firmy z branży, takie jak Google i Microsoft, które zadeklarowały wielomiliardowe inwestycje w tzw. lokalne strefy dostępności. To sprawia, że Warszawa jest postrzegana jako jedna z najlepszych wschodzących lokalizacji centrów danych w Europie w perspektywie 5-10 lat.

ATM stale zwiększał skalę swoich centrów danych oraz sieć światłowodową liczącą 4500 km i jest obecnie w pełni zintegrowanym i gotowym na obsługę hyperscalerów operatorem centrów danych. Czy teraz czas na ekspansję w regionie? Wnioskując ze strategii nowego właściciela taki może mieć cel, pytanie jednak czy poprzez akwizycje bezpośrednie czy poprzez rozwój ATM S.A.

Początkowo przyciągnęła nas możliwość przejęcia wiodącej firmy zajmującej się centrami danych na szybko rozwijającym się rynku w Polsce, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że światowej klasy zespół zarządzający kierowany przez Piotra Sieluka i Daniela Szczęśniewskiego będzie w stanie zrealizować nasze ambitne plany ekspansji w regionie. – mówi Scott Peterson, dyrektor generalny Global Compute. – Wierzymy, że wyjątkowe połączenie ATM, Goldman Sachs i Global Compute przyniesie ogromne korzyści naszym klientom i partnerom, ponieważ zapewniamy kreatywne rozwiązania stosowne dla ich potencjału i potrzeb rozwojowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – dodaje.

Transakcja sprzedaży kończy przegląd opcji strategicznych zainicjowany przez ATM w czerwcu 2019 roku.

Global Compute to nowy gracz w sektorze infrastruktury centrów danych. Firma jest prowadzona przez zespół międzynarodowych ekspertów z łącznym ponad 50-letnim doświadczeniem w branży. Spółka zamierza nabywać, rozwijać i obsługiwać centra danych w Ameryce Północnej, Europie, regionie Azji i Pacyfiku oraz Ameryce Łacińskiej. Global Compute ma być partnerem dla największych światowych firm technologicznych i ich klientów, dostarczając bezpieczne, niezawodne i kreatywne rozwiązania dla ich mocy obliczeniowej i wymagań w zakresie łączności na szybko rozwijających się i ugruntowanych rynkach. Global Compute jest wspierane przez Goldman Sachs Merchant Banking Division.

 

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: