W 2018 r. 7% przedsiębiorstw w UE zatrudniających co najmniej 10 osób korzystało z robotów przemysłowych lub usługowych. Polska plasuje się nieco poniżej średniej z wynikiem 6%. W robotyzacji przodują duże przedsiębiorstwa.
Zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu duże przedsiębiorstwa używają robotów znacznie częściej (25% przedsiębiorstw zatrudniających 250 osób lub więcej) niż średnie firmy (12% przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 249 osób) lub małe przedsiębiorstwa (5% przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 osób). W Polsce 22% dużych przedsiębiorstw wykorzystuje robotyzację, nieco poniżej średniej UE.
Największy udział przedsiębiorstw korzystających z robotów przemysłowych lub usługowych odnotowano w Hiszpanii (11%), Danii i Finlandii (po 10%) oraz we Włoszech (9%). Najniższy odsetek odnotowano na Cyprze (1%), Estonii, Grecji, Litwie, Węgrzech i Rumunii (wszystkie 3%). Przedsiębiorstwa częściej korzystają z robotów przemysłowych (5%) niż serwisowych (2%). Roboty przemysłowe są najczęściej używane w sektorze produkcyjnym (16%) natomiast usługowe w przemyśle wytwórczym i handlu detalicznym (oba 4%). Przedsiębiorstwa używają robotów serwisowych głównie do systemów zarządzania magazynem (44% przedsiębiorstw, które używały robotów serwisowych), a następnie do transportu osób lub towarów (22%), do sprzątania lub usuwania odpadów, a także do prac montażowych (po 21%). W Polsce dominuje wykorzystanie robotów do sprzątania lub usuwania odpadów (48%), automatyzacji obsługi sklepu (38%), w pracach montażowych (31%) oraz pracach konstrukcyjnych i naprawczych (25%), w tych obszarach wykorzystanie kształtuje się zdecydowanie powyżej średniej UE.
Dostęp do danych źródłowych tutaj.
Zgodnie z przyjętą definicją Eurostatu – roboty składają się z kilku elementów, takich jak konstrukcja mechaniczna, czujniki, komputer i jednostka sterująca. Zgodnie z ich przeznaczeniem można je zakwalifikować do robotów przemysłowych i usługowych. Roboty przemysłowe są wykorzystywane głównie w automatyce przemysłowej i wykonują swoje zadania w wyraźnie uporządkowanych środowiskach z zewnętrznymi zabezpieczeniami, natomiast roboty serwisowe mogą posiadać pewien poziom autonomii i zdolność do pracy w złożonych środowiskach, które mogą wymagać interakcji z osobami, obiektami lub innymi urządzeniami.
Czytaj również: Rok 2018 w biznesie zdominowały chmura, DevOps, robotyzacja i cyberbezpieczeństwo