Grape Up, firma specjalizująca się w produkcji oprogramowania z wykorzystaniem technologii cloud native oraz podejścia DevOps, zaprezentowała na niedawnej konferencji Cloud Foundry Summit Europe 2018 w Bazylei swój pierwszy produkt – Cloudboostr. Jest to otwarta platforma, dzięki której firmy mogą tworzyć, testować i wdrażać dowolne aplikacje w chmurze publicznej, prywatnej lub hybrydowej. Cloudboostr integruje wszystkie wiodące technologie open source w tym obszarze, jak Cloud Foundry i Kubernetes.
Platforma Cloudboostr powstała w oparciu o wieloletnie doświadczenia Grape Up (firma z siedzibą w Santa Clara, USA i centrami rozwoju oprogramowania w Krakowie i Białymstoku) związane z wdrażaniem w organizacjach rozwiązań Cloud Foundry oraz Kubernetes, czyli platform do zarządzania procesem tworzenia aplikacji w środowisku chmury, z wykorzystaniem m.in. architektury serverless, mikroserwisów i kontenerów. Oba te rozwiązania, zarówno Cloud Foundry jak i Kubernetes, muszą zawsze zostać jeszcze zintegrowane z wieloma innymi narzędziami open source, które umożliwiają np. budowanie i testowanie oprogramowania, jego wersjonowanie, automatyzację testów i wdrożeń w środowisku produkcyjnym, a także monitoring działania.
Dopiero razem takie środowisko jest pełnowartościową platformą developerską, która umożliwia tworzenie, testowanie i wdrażanie aplikacji nie w ciągu miesięcy, ale dni. Aplikacje stworzone w ten sposób są także bardziej stabilne, wydajne i elastyczne. Jedyny minus do tej pory polegał na tym, że zestawienie takiego środowiska w oparciu o rozwiązania open source potrafiło trwać nawet kilka miesięcy i dłużej, co oczywiście kosztowało. Z kolei skorzystanie z rozwiązań komercyjnych do wdrożenia i zarządzania takim środowiskiem jest bardzo drogie. To w dużym stopniu ograniczyło adaptację chmurowych platform developerskich jedynie do dużych firm. Cloudboostr ma to zmienić – mówi Roman Swoszowski, współtwórca Cloudboostr i przedstawiciel Zarządu Grape Up.
Cloudboostr integruje w sobie zarówno platformę Cloud Foundry, jak i Kubernetes, a także wiele innych aplikacji, które są niezbędne do produkcji i wspierania działania aplikacji w chmurze. Środowisko to można zainstalować w podstawowej konfiguracji w ciągu jednego dnia. Proces instalacji jest łatwy i intuicyjny, głównie dlatego, że wykorzystuje architekturę domyślną dla konkretnej infrastruktury. Zaletą Cloudboostr jest również to, że konfigurację wszystkich użytych komponentów można dostosować przed lub po instalacji.
Dzięki temu dostosowanie platformy nawet do wysoce niestandardowego środowiska klienta nie powinno trwać dłużej niż ok. 1 tygodnia. Dodatkowo nasze rozwiązanie jest udostępniane bez opłaty licencyjnej – mówi Roman Swoszowski.
Grape Up oferuje dwie opcje wsparcia dla klientów: Enterprise Dedicated Support – która obejmuje zdalną pomoc specjalistów w przypadku ewentualnych kłopotów z obsługą platformy, a także Managed Services – w tym drugim wypadku firma w sposób kompleksowy zarządza i utrzymuje platformę. Odrębną usługą jest także nauczenie klientów, jak tworzyć oprogramowanie w chmurze przy pomocy podejścia DevOps.
Jak podkreśla przedstawiciel firmy, dzięki Cloudboostr firmy mogą korzystać z wolnego od błędów środowiska do tworzenia oprogramowania w chmurze. To głównie zasługa gotowych do użycia szablonów, sprawdzonych wzorców architektonicznych i najlepszych praktyk w chmurze. Cloudboostr został także wyposażony w wiele narzędzi umożliwiających monitoring i analizę działania całego środowiska programistycznego w chmurze oraz tworzonych przy jego pomocy aplikacji. Z platformą – ze względu na jej otwarty charakter – mogą także zostać zintegrowane dowolne dodatkowe narzędzia i usługi.
Firmy dążą do tego, aby móc tworzyć oprogramowanie w chmurze w jak najlepszym środowisku, wolnym od błędów i w rozsądnej cenie. Naszą odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie jest właśnie Cloudboostr – podsumowuje Roman Swoszowski.