BIZNES INFRASTRUKTURA

Chmura wykorzystywana już w ponad ¼ przedsiębiorstw w UE, Polska trzecia od końca

Wg. najnowszego raportu Eurostatu w 2018 r. 26,2% przedsiębiorstw z UE, zatrudniających co najmniej 10 osób, korzystało z usług chmury obliczeniowej. Wykorzystanie chmury obliczeniowej wzrosło gwałtownie w ciągu ostatnich kilku lat – w 2014 r. średnia wynosiła 19%, a w 2016 r. 21%. Polska jest na 3 miejscu… od końca (11,5%). Posuwamy się do przodu małymi krokami podczas gdy cywilizowany świat biegnie.

Duże przedsiębiorstwa wykorzystują usługi chmurowe znacznie częściej (56% przedsiębiorstw zatrudniających 250 osób lub więcej) niż małe (23% przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 osób). W ciągu ostatnich czterech lat (między 2014 a 2018 rokiem) największy wzrost wykorzystania chmury obliczeniowej odnotowano właśnie w dużych przedsiębiorstwach (+21 p. proc.), w porównaniu z +12 p. proc. w średnich przedsiębiorstwach i +6 p. proc. w małych przedsiębiorstwach

Skandynawia przełamuje barierę 50%

Znaczne różnice można zaobserwować w poszczególnych krajach pod względem wykorzystania chmury obliczeniowej. Ponad połowa przedsiębiorstw w Finlandii (65%), Szwecji (57%) i Danii (56%) używała już chmury obliczeniowej. Na drugim końcu skali usługi przetwarzania w chmurze wykorzystało 10% lub mniej przedsiębiorstw w Bułgarii (8%) i Rumunii (10%).

Wykorzystanie usług chmurowych przez przedsiębiorstwa w 2018 r. wśród państw UE. Źródło: Eurostat.

Big data rośnie w UE

W ostatnich latach liczba danych cyfrowych generowanych, przechowywanych i przetwarzanych na świecie rośnie wykładniczo. Każde działanie prowadzone online lub za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych generuje szereg „cyfrowych śladów”, które, biorąc pod uwagę ich wolumen, różnorodność i szybkość przyrostu, są określane jako Big Data. W UE 12% przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób zadeklarowało wykorzystywanie w działalności analityki dużych zbiorów danych (Big Data Analytics). Analizy takie są dokonywane głównie przez duże (33%) i średnie (19%) przedsiębiorstwa, a przeprowadzane przez personel wewnętrzny (8%) lub przez zewnętrznych dostawców usług (5%). Wśród państw członkowskich UE największy odsetek przedsiębiorstw wykorzystujących analitykę Big Data zaobserwowano na Malcie (24%), w Holandii (22%), Belgii i Irlandii (po 20% ). Najmniejszy odsetek firm odnotowano na Cyprze (5%), na Węgrzech i w Austrii (po 6%), w Bułgarii i we Włoszech (po 7%). Polska wraz z Łotwą i Czechami plasuje się nieco powyżej stawki zamykającej ranking z wynikiem 8%.

Wykorzystanie analityki Big Data przez przedsiębiorstwa w 2018 r. wśród państw UE. Źródło: Eurostat.

Artykuł źródłowy Eurostat.

Rozważ wyłączenia AdBlockera

Cloud Forum rozwija działalność m.in. dzięki wyświetlaniu reklam online dla naszych Czytelników. Prosimy o rozważenie wsparcia nas poprzez wyłączenie blokera reklam.
Obserwuj nas: